Garanție proceed gt import Germania

NickSp
Posts: 10
Joined: 17 Dec 2022, 23:00
Auto: Kia Proceed Gt
Location: București

Garanție proceed gt import Germania

Post by NickSp »

Salutare, vin și eu cu o întrebare. Am fost astăzi la MIT MOTORS deoarece mașina are un tremurat ușor la plecarea de pe loc și citind pe forum aici m-am gândit sa le fac o întrebare legata de ambreiaj. Reviziile au fost făcut la timp (ultima fiind făcută aproape de limita, cu vreo 70-80 de km sub). Doamna a introdus mașina în sistem și mi-a comunicat ca voi avea de plata 500 de lei testare electronica. După câteva discuții în care am menționat ca mașina este în garanție, a renunțat la cei 500 de lei și a făcut testarea. Inginerul a spus ca a resoftat ecu și softul de la cutie și ca "unele probleme s-au remediat, dar ca altele au ramas" 🤦🏼Mașina este o kia proceed gt 2020 automata

De asemenea o doamna mai plina de ea de la service mi-a spus ca dacă nu aduc copiile facturilor de la reviziile anterioare, nu voi putea beneficia de garanție. Mașina a fost cumpărată de la reprezentanta Kia și are cartea de service cu toate stampilele și semnăturile necesare.

Sunt obligat sa le prezint facturile vechi pentru a beneficia de garanție? Din ce am citit cam peste tot este necesara doar cartea de garanție cu reviziile efectuate la timp, nu și facturile.

User avatar
Faust
Posts: 497
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by Faust »

Nu este necesară nici o factură atâta timp cât ai ștampilele în caietul service, aia este proastă de bubuie, dacă face figuri să îi spui că o să faci reclamație la Kia România și ANPC
Se și contrazic între ei, dacă nu ar fi acceptat garanția te-ar fi pus să plătești cei 500lei, nu i-ai plătit pentru că mașina este in garanție.
Îți recomand să nu întârzii o zi sau să depășești cu 1km perioada dintre revizii, mai bine mai devreme decât să rămâi fără garanție, în România reviziile se fac la intervale de un an su 15000km, la care se ajunge mai repede.
Dă un mail aici și îți spui povestea https://www.kia.ro/contact/contact
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

NickSp
Posts: 10
Joined: 17 Dec 2022, 23:00
Auto: Kia Proceed Gt
Location: București

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by NickSp »

Mulțumesc mult pentru răspuns, m-am mai liniștit puțin. Super ciudata faza, la sfârșit mi-a spus "de data asta nu va luam bani, dar sa veniți cu facturile ca să beneficiați de garantie" 👀.

Sunt convins ca exista o problema la ambreiaj/cutie și ca evita reparația în garanție. Nici măcar nu mi-au dat copii după fisa aia de service cu ce au făcut la mașină, am plecat cu mana goala de la ei. Recepționera l-a întrebat pe Inginer sau ce era el dacă îmi da copii după fisa și ce au constatat și el a spus "nu nu, ca nu are nevoie de ele". Acum stau și ma gândesc dacă au făcut ceva la mașină într-adevăr sau doar au ținut-o in parcare. Culmea e ca tu îmi ceri facturile de la intervențiile trecute dar tot tu nu mi-ai dat nici o hârtie nimic 😂😂

Am sa le trimit un mail celor de la kia, mulțumesc pentru ajutor.

User avatar
Faust
Posts: 497
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by Faust »

NickSp

Bine ai venit în România! :lol:

Știi ce este ciudat la ăștia cu garanțiile? Că uneori evită anumite reparații, chiar dacă ei au de câștigat, pentru că piesele și manopera sunt decontate de producătorul mașinii, adică ei câștigă valoarea manoperei.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by yso »

Dar stii ca Mit Motors e importatorul :)
Email-ul ala tot la ei ajunge.

NickSp
Posts: 10
Joined: 17 Dec 2022, 23:00
Auto: Kia Proceed Gt
Location: București

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by NickSp »

Nu cred ca ajunge la ei, sau cel puțin sper sa nu 🤦🏼

Edit: Se pare ca tot ei ajunge...

User avatar
Faust
Posts: 497
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by Faust »

Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

NickSp
Posts: 10
Joined: 17 Dec 2022, 23:00
Auto: Kia Proceed Gt
Location: București

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by NickSp »

Salut, m-am uitat în condițiile de garanție și scrie ca ar fi nevoie de facturile de la reviziile anterioare. Și ca vechiul proprietar ar trebuii sa le predea care noul proprietar la vânzarea mașinii 🤦🏼

Deci, clar nu am cum sa mai fac rost de ele ca să îmi accepte garanția.

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by micosus »

La mine a fost invers mașină exportată din România , serviceul a fost cam ezitanat dar după ce i-am frecat la cap intr-o săptămâna au primit aprobarea KIa si mi au schimbat turrbina AC
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

NickSp
Posts: 10
Joined: 17 Dec 2022, 23:00
Auto: Kia Proceed Gt
Location: București

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by NickSp »

Revin cu noutăți,
Am reușit sa obțin copiile facturilor pentru primele doua revizii ale mașinii. Domnișoara din Germania a fost foarte amabila și mi le-a trimis pe e-mail în 15 minute. Din păcate factura pentru a treia revizie a fost făcută în alta parte. Am sunat și am vorbit cu cei de acolo dar nimeni nu vorbește engleza 🤦🏼. Sper sa rezolv pana la urma.

NickSp
Posts: 10
Joined: 17 Dec 2022, 23:00
Auto: Kia Proceed Gt
Location: București

Re: Garanție proceed gt import Germania

Post by NickSp »

Astăzi am fost din nou la MIT pentru un test de ambreiaj. După câteva reverificari ale cărți ide service, plus facturile pe care le-am obținut de la reviziile anterioare mi-au acceptat garanția. Concluzia: mașina merge foarte bine, dar se va schimba ambreiajul în garanție :lol: =D>

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”