Garantie Racechip

DanTheMan
Posts: 3
Joined: 31 May 2020, 22:59
Auto: ProceedGT
Location: Bucuresti

Garantie Racechip

Post by DanTheMan »

Salut, am vazut ca cei de la RaceChip au scos un cip pt 1.6 tgdi 204 cp. Ma arde rau sa il cumpar, problema e urmatoarea:

Normal ca daca ma vad cu asa ceva pe masina pierd garantia, dar daca inainte de a duce masina in service il scot pot ramane urme ca a fost pe masina? loguri sau ceva asemanator?

https://www.racechip.eu/shop/kia/pro-ce ... 265nm.html

Multumesc de raspunsuri!

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Garantie Racechip

Post by Iosif08 »

Nu cred că s.ar observa ceva . Mă interesează și pe mine subiectul :))). Eu as vrea sa fac un soft pe 1.4 T-gdi .

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


DanTheMan
Posts: 3
Joined: 31 May 2020, 22:59
Auto: ProceedGT
Location: Bucuresti

Re: Garantie Racechip

Post by DanTheMan »

Daca rescrii ECU sigur se vede, din motivul asta as apela la un Piggyback, pot sa il pun si sa il dau jos cand vreau. Si din cate vad baietii de la RaceChip au intrat tare rau pe piata, da este mai scump dar isi testeaza serios produsele si in plus ofera 5000 de euro garantie la piesele masinii ce pot sa fie afectate de schimbarile aduse de ei.

Au scos si pt 1.4 si 1.0 tgdi. Alt lucru bun e ca ai mai multe mape, unele mai agresive altele mai putin agresive. Daca rescrii ECU nu ai avantajul asta.

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Garantie Racechip

Post by Iosif08 »

Daa , asta așa e. Dar cred că o singura mapa mi.ar ajunge :))
M.am uitat acum la cei de la Race . Arata interesant ce oferă ei .


Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Garantie Racechip

Post by Iosif08 »

Ar vrea vara asta sa fac pasul asta ...

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Garantie Racechip

Post by ionutp »

A mai incercat cineva astfel de lucruri? Au efect vizibil?
Eu inteleg care e ideea si inteleg ca pot creste caii putere si cuplul prin schimbari software, insa nu prea inteleg partea cu consumul mai mic de conbustibil. As intelege doar daca esti nevoit sa bagi benzina/motorina premium ulterior.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Garantie Racechip

Post by RaiMaN »

DanTheMan wrote: 31 May 2020, 23:44 Daca rescrii ECU sigur se vede, din motivul asta as apela la un Piggyback, pot sa il pun si sa il dau jos cand vreau. Si din cate vad baietii de la RaceChip au intrat tare rau pe piata, da este mai scump dar isi testeaza serios produsele si in plus ofera 5000 de euro garantie la piesele masinii ce pot sa fie afectate de schimbarile aduse de ei.

Au scos si pt 1.4 si 1.0 tgdi. Alt lucru bun e ca ai mai multe mape, unele mai agresive altele mai putin agresive. Daca rescrii ECU nu ai avantajul asta.
Ai uitat un lucru foarte important:

Only motor vehicles which satisfy ALL of the following conditions will qualify for this Warranty and be considered “Qualifying Motor Vehicles”:

Motor vehicles which are registered in Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom.

Deci in Romanica nu se aplica garantia aia de 5k euro.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

DanTheMan
Posts: 3
Joined: 31 May 2020, 22:59
Auto: ProceedGT
Location: Bucuresti

Re: Garantie Racechip

Post by DanTheMan »

@RaiMan Mda.. multumesc, bine ca e cineva mai atent ca mine. O sa le dau un mail in care le adresez mai multe intrebari, daca vad ca garantia lor nu se aplica la noi in tara nu mai comand nimic.

fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: Garantie Racechip

Post by fixpixu »

Pe langa RaceChip exista si DTE: https://www.chiptuning.com/en/

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantie Racechip

Post by quelloo »

viewtopic.php?f=35&t=86
viewtopic.php?f=35&t=344
viewtopic.php?f=3&t=9645&hilit=floppy&start=105

s-a mai discutat. se aplica la orice masina cu turbo.

1) concluzia, powerbox no, chiptuning better.

2) consum mai mic rezulta din mersul la aceleasi viteze dar cu motorul mai putin stresat.

3) de simtit, se simte ca doar se adauga 20% in medie la putere si cuplu (sunt filmari cu diferentele si timpii din care se vede clar)

4) nu-ti verifica nimeni mapele la revizie ca sa iti anuleze garantia si majoritatea celor care fac chiptuning pot pune inapoi mapele originale la nevoie. Daca ai o problema de garantie si ei vor sa te refuze pe baza chiptuningului, trebuie sa dovedeasca ca piesa respectiva a picat din cauza tuningului. (daca pica un amortizor, n-au cum sa zica ca e din cauza chipului)

5) partea nasoala cu tunningul, fiind cuplu mai mare, daca ambreiajul nu e facut sa reziste la niste forte mai mari si mergi si mai tare in mod normal, posibil sa nu te tina la fel de mult.
la mine discul de ambreiaj original a tinut cam 110k km dupa care a inceput sa patineze in viteza la acceleratii mai puternice si spre viteza maxima.
Am schimbat discul la 125k si acum am aproape 200k si parca incepe iar sa dea semne de toceala deci clar o sa tina mai putin.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Garantie Racechip

Post by pop.emilian28 »

Si eu sunt de parere ca powerbox no, chiptuning - da. Cu un powerbox, masina nu va merge corect niciodata. Faptul ca "pacalesti" calculatorul masinii cu niste valori printr-un powerbox nu e o metoda corecta.

Cat despre garantie, exact ce zicea colegul mai sus.

Eu am pe 1.4t-gdi stage 1 la CarsX de ceva timp (aprox 30k km rulati). Masina e ok, nu am avut probleme. 179 cp pe dyno

https://www.carsx.ro/chip-tuning/kia-ceed-1-4t/
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”