Costuri revizii

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Costuri revizii

Post by ionutp »

Da, te inteleg, dar nu cred ca noi, de pe un forum, te putem ajuta cu astfel de norme. Cel mai bine ar fi sa intrebi la acel service, doar sa le ceri sa iti explice cum functioneaza. Poti sa le zici ca ti se pare prea mult si poate sa fie asta problema, poate sa fie o inselaciune, nu am de unde sa stiu. Daca nu te intelegi cu ei poti merge la protectia consumatorului, sau cine se ocupa de astfel de lucruri, exista solutii.

Oricum, din cate stiu eu revizia se poate face la orice service autorizat fara sa fie probleme cu garantia. Alte service-uri ar putea avea preturi mai bune. Calitatea poate sa fie mai slaba, la fel sau chiar mai buna. Mersul la reprezentanta sau la un service dedicat Kia are avantajul ca oamenii de acolo cand se culca viseaza Kia ca de asta se lovesc 8 ore pe zi. Daca as merge la un service intamplator, ma trezesc ca imi pune Gheorghe de acolo un 10W40 ca asa pune el la Passat-uri si merge bine. Nu vreau asta si prefer sa platesc putin mai mult doar ca sa stau linistit.

Nu ma uit la bani cand e vorba astfel de lucruri, de aceea am schimbat tot ce era necesar (e.g. ulei cutie viteze, ulei diferentiale) si am facut a doua revizie in acest an. Pana la urma prefer sa dau niste bani dar sa fiu in siguranta, din orice punct de vedere. As putea cumpara eu niste piese (ulei, filtre) foarte ieftine si sa le montez intr-un alt service sau chiar eu, dar pana la urma e vorba de o masina care a costat ceva bani si nu vreau sa raman cu ea in drum sau ulterior sa am probleme grave la motor sau frane de exemplu. Ca sa nu mai zic ca de unele lucruri depinde pana la urma viata mea si a celor pe care ii iau in masina. Ma zgarcesc la cauciucuri si risc sa fac accident pe ploaie sau putina zapada? Nu. Ma zgarcesc la schimbat placutele si astept pana masina nu mai franeaza deloc? Nu. Toate costa, dar viata mea e mai importanta ca acei bani si o economie de 200-300 RON poate duce la probleme de 2000-3000 EUR.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

marimar7272
Posts: 8
Joined: 16 May 2021, 15:18
Auto: Kia Ceed
Location: București

Re: Costuri revizii

Post by marimar7272 »

Mulțumesc pentru răspuns Ionuț!
Te înțeleg și în mare sunt de acord cu tine. Cred ca nu este vorba de a mă zgârci, că dacă chiar mă zgarceam îmi luam o Kia la mâna a doua. Cum am mai spus, clientul trebuie sa plătească o piesa sau manopera la prețul corect, nu umflat de ei. Dar am să-ți urmez sfatul și voi merge la alta reprezentanta.
Șofez de 26 de ani și am avut doar mașini noi. Am trecut prin multe si știu ce spun. Pentru fiecare marca de mașină există mecanici extraordinar de buni. Atât de buni și serioși încât nu au nevoie de nicio reclama și abia reușești sa faci o programare la ei. După a 6-a revizie voi merge numai la un astfel de mecanic cu service particular, asa cum am procedat și cu celelalte masini.
Vad ca nu sunt singurul nemulțumit de serviciile Kia: viewtopic.php?t=4706

Mulțumesc încă o data Ionuț!
Numai bine!

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

Revizia a 2-a - Ceed 1.4 tgdi, dct - 2019
Ulei Shell helix ultra ect 5w30 - la bidon
Buson baie ulei
Saiba buson
Filtre - aer, polen
Lichid de frana Dot4
Test stand frana
Total: 886 lei cu reducere de 25 lei la cardul de fidelitate.

S-a mai facut actualizare la navigatie.
La cutie si motor nu s-a gasit niciun update.

Ca si data trecuta mi-au pus mai mult ulei cu 1-2mm peste maxim la joja.
Cica asa se pune.... :?:
A trebuit sa ma intorc ca sa mai scoata din el. Am mai stat 20 de min.

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by OmuNegru »

@yso: am dat 815 lei pt. acelasi lucru (revizia 2) la IMG Jilava, fara nici un fel de reducere.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

@OmuNegru
Tot cu ulei la bidon? Nu din ala varsat la butoi..
Eu la Mit am facut revizia.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Costuri revizii

Post by Faust »

Se apropie a patra revizie.
La aproape 40000km trebuie să schimb plăcuțele de frână față, ar mai merge ceva timp dar dacă tot fac revizia.... o să schimb și plăcuțele, să nu mai fac un drum la service peste câteva luni.
Ca de fiecare dată o să aduc eu uleiul, ulei Ravenol FDS
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Florin10
Posts: 2
Joined: 07 Jun 2021, 14:14
Auto: Octavia
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by Florin10 »

Marimar, cand mai patesti chestii de astea du-te la seful de service sa iti dea in scris de ce nu corespunde timpul de stationare in service cu timpul de lucru de pe factura, apoi la ANPC, control si eventual proces in instanta.
Si ai sa vezi ca se schimba lucrurile.
Sa ai drumuri bune.

User avatar
silvadark
Posts: 60
Joined: 12 Mar 2015, 12:43
Auto: Kia Ceed 3 SW 1.4 T-GDi 7DCT
Location: Galati

Re: Costuri revizii

Post by silvadark »

A doua revizie (masina din semnatura, aprox. 26000km), Ena Group Galati:
- ulei Shell Helix Ultra ECT 5w30 C3
- filtru ulei
- filtru aer
- lichid frana TRW
- spray curatitor frana
- manopera, incl. test de frana
Total 763 lei (aici intra si filtrul de polen cu carbon activ cumparat de mine separat, 67 lei).

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

silvadark wrote: 25 Jun 2021, 00:53 Total 763 lei (aici intra si filtrul de polen cu carbon activ cumparat de mine separat, 67 lei).
Salut! Ce filtru de polen cu carbon ai cumparat? Eu nu am gasit exact la dimensiunile care trebuie.
Gasisem ceva de la Mann dar era mai mic pe inaltime - 21mm fata de 29mm cat are cel original.

User avatar
silvadark
Posts: 60
Joined: 12 Mar 2015, 12:43
Auto: Kia Ceed 3 SW 1.4 T-GDi 7DCT
Location: Galati

Re: Costuri revizii

Post by silvadark »

Salut, yso!

Exact pe cel de la Mann l-am cumparat.
Nici eu n-am gasit pe dimensiunile celui original (Purflux are de 29mm inaltime, dar fara carbon activ).

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

@silvadark
Si cum e? Sta bine in locasul lui, se misca? Nu are nimic ca e mai mic pe inaltime?
Nu au zis nimic cei de la sevice cand ti l-au montat ca nu are dimensiunile celui original?
Mersi :D

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Costuri revizii

Post by bogdan_cj »

Facut revizia a doua la ~25000km la Premium Cars Cluj. Cost 909 lei ce a inclus ulei, filtre si schimb lichid frana.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Costuri revizii

Post by Faust »

Azi, a patra revizie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Costuri revizii

Post by JohnB »

Prima revizie KIA Ceed, 1.4 TGDI, MIT Motors :
- Ulei Mobil 1 ESP 5w30 - 4.3 litri
- Filtru ulei
- Filtru aer
- Filtru polen
- Bușon baie ulei
- Saiba bușon baie ulei
Total : 745.23 lei

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Costuri revizii

Post by Laurm »

Am făcut și eu prima revizie la Ceed sw 1.4 T-GDI la IMG Jilava, update soft multimedia, reglat usa rezervor benzină, filtre + ulei Shell la butoi = 682 lei. Aproximativ 1h 30 a durat (30 minute update-ul)

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”