Costuri revizii

User avatar
Georgific
Posts: 13
Joined: 10 Aug 2019, 17:11
Auto: Ceed 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by Georgific »

Salutare,

Azi am facut si eu prima revizie la MIT Baneasa pentru Ka Ceed 1.4 TDGI DCT, 4684Km. Au schimbat filtre ulei, aer si polen, saiba buson baie ulei +
4.3L ulei MOBIL 1 ESP 5W30.
Placute frane 9mm.
Revizia a fost gratuita(negociata la achizite) dar pe deviz au trecut un cost de 604 lei.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Costuri revizii

Post by Dr.Agosh »

Revizia 1.
Ceed SW 1.4 TGDI -6620 km
Martax Brasov
529.72 RON
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

marimar7272
Posts: 8
Joined: 16 May 2021, 15:18
Auto: Kia Ceed
Location: București

Re: Costuri revizii

Post by marimar7272 »

Salutare!
Este corect ca prețul la manopera de pe factura fiecărei revizii sa fie de 3 sau chiar 4 ori mai mare? Eu am cronometrat de la etaj cât timp a stat mașina în service. Am scris stat pentru ca la ea nu s-a lucrat nici măcar 20 min. Ei trec pe factura la cantitatea pentru ora de manopera valori de genul 0.3 sau 0.7 sau 1.7.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Costuri revizii

Post by ionutp »

Salut, cred ca e complicat acest proces si probabil fiecare service are o modalitate proprie de calcul.
La o programare in service dureaza:
1. Intarzierile sunt cumva pierderi pentru ei (eu am intarziat vreo 15 minute la ultima revizie :D )
2. Dureaza pana se completeaza acel formular
3. Masina trebuie preluata si dusa in interior
4. Cred ca de multe ori trebuie ridicata si dureaza si asta
5. Materialele trebuie aduse poate dintr-un depozit si au nevoie de o logistica pentru asta
6. Oamenii din receptie, call service, spatiu de inchiriat, parcare etc. costa toate
7. Pentru anumite operatiunii sunt necesare echipamente scumpe, cum ar fi elevatoarele, dar si tot felul de testere si mai stiu eu ce
8. Oamenii din service pot fi slabi sau buni si asta ar trebui sa se vada in salariile lor

Ei nu pot sa taxeze toate aceste operatiuni gen apel in call-center 5 RON, parcare 10 RON, discutia la receptie 10 RON etc si ofera doua servicii prin care aduc bani in service:
1. Adaosul comercial pentru piese (ulei, filtre etc) - aici nu pot sa fie prea exigenti ca oamenii isi vor aduce mereu piesele lor sau chiar piese originale gasite la un pret mult mai bun
2. Manopera - de aici scot ei banii si cam acesta e serviciul care trebuie sa le acopere lor toate costurile. Ca se incadreaza intr-un anumit timp sau nu e foarte discutabil si pot umbla la asta. E posibil sa fie predefinite acele intervale, gen 0.2 ore schimbat filtru, care sa acopere toate costurile de functionare.

Eu cand spun aceste lucruri incerc sa privesc din punctul lor de vedere. Poate parea mult ca la un schimb de filtru de aer sa platesti 0.2 din 150 RON pe ora, adica 30 RON, dar e necesar ca pana la urma trebuie sa faca profit, nu isi deschide nimeni o afacere pentru a munci degeaba.
Unele operatiuni, de fapt multe dintre ele, se pot face acasa. Dar la un service esti scutit de:
1. Gasirea pieselor corecte
2. Cumpararea acestora, care trebuie livrate (ceea ce se adauga la costuri)
3. Piesele inlocuite trebuie aruncate, iar uleiul din cate stiu are niste restrictii, nu se poate arunca "pe camp"
4. Munca manuala pentru aceste operatiuni
5. Mizeria produsa

Bine, probabil sunt multe alte lucruri implicate, eu am scris primele idei care mi-au venit. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Costuri revizii

Post by alexcrist »

Timpii sunt la "normă", iar normele sunt definite de producător. Aceleași operații sunt măsurate la aceiași timpi în orice reprezentanță.

Ce diferă între reprezentanțe e doar prețul pe ora de manoperă.

Fapul că ei îți schimbă alte filtre în timp ce se scurge uleiul nu însemnă că fiecare operațiune nu se tarifează separat. Nu cred că ai fi mai fericit dacă s-ar face toate succesiv (nu în paralel), ca să dureze mai mult.

Dacă te deranjează prețul pe ora de manoperă, te cerți cu serviceul.
Dacă te deranjează timpul tarifat, te cerți cu producătorul.

marimar7272
Posts: 8
Joined: 16 May 2021, 15:18
Auto: Kia Ceed
Location: București

Re: Costuri revizii

Post by marimar7272 »

Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Cred însă ca nu am fost destul de explicit. De când am parcat în curtea service-ului și pana am ieșit a trecut o ora. De când mi-a fost preluata mașina și pana mi s-a înapoiat s-au scurs 30 min. În aceste condiții, chiar dacă este normal sa achit manopera la costul afișat și în sala de așteptare, nu cred ca este corect sa facturezi în total 2 ore și 20 de minute pentru 30 de minute lucrate (doar schimbat ulei plus filtre), mi se pare prea exagerat. Diferența este de o ora și 50 de minute. Nu se justifica nici dacă socotim preluarea actelor și aducerea din depozit a pieselor. Din păcate cred ca este o practica obișnuită în toate service-urile iar cei ce ma sfatuiau sa nu cumpăr o mașină nouă pentru ca voi plăti exagerat reviziile obligatorii pentru a nu pierde garanția, știau ei de ce... Și n-aș fi scris nimic aici dacă chestiunea asta s-ar fi întâmplat doar o singura data. Deja conștientizez că așa voi fi păcălit pe toată durata garanției. Pentru mine este ultima mașina pe care am cumpărat-o noua. De mașina sunt mulțumit dar de servicii... NU!
Toate cele bune tuturor!

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

Adica dai 15-20 mii de euro pe masina si stai in 200 de lei in plus la revizie pe an? Serios?
Asta e motiv ca sa nu-ti mai iei niciodata masina noua?
Nu te considera pacalit ca stiai de la inceput ca reviziile sunt mai scumpe.
Poti sa duci tu uleiul si filtrele tale si iesi mai ieftin.

Mai sunt unii care isi cumpara suv de 40.000+ de euro si intreaba cat consuma. Mai conteaza?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Costuri revizii

Post by Nesta3 »

Du-te la VW, sa vezi acolo distracție :mrgreen:
Sau la Dacia, unde o revizie pentru diesel costa 1000lei.
Nu iau apărarea KIA, că și ei s-au scumpit, dar in continuare sunt cei mai ieftini la întreținere.
Data viitoare, sunați dinainte și întrebați costul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

marimar7272
Posts: 8
Joined: 16 May 2021, 15:18
Auto: Kia Ceed
Location: București

Re: Costuri revizii

Post by marimar7272 »

Nu mă dau banii afara din casa dar dacă tot dai 20k Eur pe o mașină nouă ca să nu iei țeapă cu una SH, ai pretenția de a nu mai baga mulți bani în ea macar in perioada de garanție. Ca la o mașină nouă ești obligat sa faci și un Casco, mai ales dacă locuiești în București. Și nu stau în 280 lei pe an, ca măcar de ar fi doar asta pierderea, însă sunt convins ca nimănui nu-i place să fie furat sau luat de prost. Sentimentul este unul de frustrare. Nu mă deranjează deloc sa cumpăr eu toate consumabilele căci asa făceam și la mașina veche. Le comandam online și le primeam acasă. Deci nu așa se pune problema, că vezi Doamne... aș sta în 200 de lei pe an. E vorba de corectitudinea față de client care nu exista în toate reprezentantele de autoturisme. Forumurile sunt pline de oameni nemulțumiți. De asta suntem și ca țară unde suntem. Și culmea e ca deși toată lumea în România este obișnuită sa dea ciubuc, la medic, mecanic, frizer etc, ei tot nu-și fac bine munca pentru care deja sunt remunerați prin salariu. Degeaba au camere de supraveghere în service căci peștele de la cap se împute. Întrebările (la care eu cunosc deja răspunsurile) ar fi următoarele: de ce facturezi peste 2 ore manopera când lucrezi cel mult 30 min? Și dacă tot li se pare ca prețul pe ora este mic, de ce nu afișează în service prețul orei de lucru 700 Ron în loc de 160? Nu sunt mulți cei ce analizează sau înțeleg cât însemna valorile de pe factură pentru manopera, cele trecute în zecimale. De aceea, acceptând acest lucru, ei profita de neatenția sau naivitatea unora și rușinea altora. În 7 ani 200 de lei pe an însemna 1400 lei iar pentru service calculați va rog dacă puteți cât câștiga în plus pe zi prin aceasta șmecherie de la toți clienții. Păcat de brandul Kia și mașinile lor care sunt din ce în ce mai bune, că romanul nu se simte deloc bine dacă nu te fură și de aceea exista mulți clienți nemulțumiți. Clientul poate închide ochii când este tras în piept anual cu câteva sute de lei dar ei nu pot atunci când clientul are o mica problema, decât dacă mai plusează încă ceva. Din nefericire aceste practici nu se întâlnesc doar în reprezentantele Kia. Un client mulțumit mai spune și la alți 10 iar unul nemulțumit la alți 100. Eu am scris aici sperând că va citi și cine trebuie aceste rânduri și va acționa în consecință pentru ca toți clienții să fie mulțumiți nu numai de mașini, ci și de servicii.
Stima!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Costuri revizii

Post by ionutp »

Da, inteleg ce zici, probabil cea mai buna solutie ar fi sa ii intrebi cum se calculeaza si sa le expui problema.

Daca imi aduc bine aminte cred ca atat (280 RON) am platit si eu manopera la revizie, am devizele prin jurnalul de bord. Mi se pare un pret corect pentru ceea ce presupune, in special schimbul de ulei.

Trebuie sa ne asiguram insa ca stim tot ce acopera revizia. Din cate stiu eu, in afara de acele schimburi mai pun si un tester pe ea, se mai uita si la mecanica etc. (e si in interesul clientului si al lor deoarece le poate aduce lucrari in plus).

Da, o alta solutie ar fi sa zica: "Manopera - 700 RON pe ora" si sa ajunga la acelasi pret, dar asta ar fi urat rau de tot pentru foarte multe persoane. Ar veni oamenii si l-ar monitoriza pe mecanic sa nu poata respira, sa nu piarda 1 minut. Exagerez, dar ideea e aceeasi.
Alta solutie ar fi cea de sus, sa tarifeze orice, totul, dar tot nu e bine.

Din punctul meu de vedere e Ok astfel. Preturi mai mici exista la service-uri neautorizate (sau chiar autorizate, sincer, nu am idee). Mie insa imi place sa merg la reprezentanta nu pentru garantie (mai am pana in octombrie) ci pentru ca ma astept la calitate. Cu atat mai mult, masina fiind noua, as prefera sa platesc mai mult special ca nu am ulterior probleme.

Ar putea de fapt sa ofere "servicii", nu sa tarifeze la ora. De exemplu: revizie 280 RON. Dar tot au nevoie de acele "ore" pentru toate celelalte operatiuni, pot fi extrem de diferite: schimb actuator turbo, schimb turbina, schimb fulie motor etc. Fiecare dureaza o anumita perioada si e ideal, asa ca probabil e mai practic sa aplice metodologia aceasta peste tot.

Ah, da, la pret sa nu discutam despre alte marci, precum BMW. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

marimar7272
Posts: 8
Joined: 16 May 2021, 15:18
Auto: Kia Ceed
Location: București

Re: Costuri revizii

Post by marimar7272 »

Total de acord cu tine si mulțumesc frumos pentru răspuns.
O mica precizare... ~280 lei nu este costul total, ci diferența dintre cât am plătit efectiv (370 lei) și cât ar fi trebuit sa plătesc (~80 lei) conform planului lor tarifar pe ora de manopera. :)
Da, 80 lei ar fi un preț mai mic chiar și pentru un service de cartier dar 370 lei doar pentru manopera este un cost mult prea mare pentru un schimb de consumabile și jumătate de ora de lucru.
Și eu am încredere mai mare în lucrările efectuate în reprezentanțe dar pentru vechea mașina, după expirarea garanției am găsit o soluție. Un mecanic foarte bun care lucrează într-un service de reprezentanță deține și un mic service particular. Și mergeam doar la acesta. Asa cum fac unii care prefera sa meargă la același doctor bun însă la spital, nu la cabinetul lui particular unde preturile sunt mai mari.
Toate cele bune!
Last edited by marimar7272 on 17 May 2021, 15:48, edited 1 time in total.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Costuri revizii

Post by alexcrist »

marimar7272 wrote: 17 May 2021, 14:09 de ce facturezi peste 2 ore manopera când lucrezi cel mult 30 min?
Se pare că nu ai înțeles: timpii pe fiecare operație sunt stabiliți de producător, iar serviceul îl tarifează ca atare. Serviceul nu are voie să taxeze timp diferit per operație. Nici mai mult, nici mai puțin, ci doar EXACTcât e norma de la producător. Timpul ăla e probabil calculat ca timp mediu de efectuare al operației. Înmulțești acel timp (repet: dat de producător) cu prețul de manoperă pe oră (dat de service), și ăla e prețul final.

Întrebarea ta e corectă, dar ideea e invers: de ce revizia durează doar 30 de minute, când ar trebui să dureze cât o fi definit? Iar răspunsul poate fi după cum îți place: (a)ori mecanicii sunt pricepuți și fac treaba bine și mai repede decât timpul normat (că norma aia nu e dată la concurs de contra-timp), (b)ori mecanicul sare pași să economisească timp. Aici ai de studiat și aflat problema.

În cazul (a), fii fericit că scapi mai repede. Banii tot ăia îi dai, indiferent cât stai în service. Poți să stai 10 minute, poți să stai 3 zile, factura finală va conține exact același timp normat.
În cazul (b), nasol, și acolo începe distracția. Dar fii pregătit să poți dovedi ceva.

===

În altă dezordine de idei, cât timp mașina nu e luată în leasing/credit sau mai știu eu ce alt sistem care te obligă la Casco, ești liber să nu-l faci. Nu-ți pune nimeni pistolul la tâmplă. ;)

marimar7272
Posts: 8
Joined: 16 May 2021, 15:18
Auto: Kia Ceed
Location: București

Re: Costuri revizii

Post by marimar7272 »

Mecanicul nu s-a mișcat prea repede căci l-am urmărit. Cat poate sa dureze un schimb de filtre și ulei? Și dacă te-ai mișca în reluare și ai lucra doar cu mâna stânga nu iti ia 2 ore și 20 de minute. Este mult exagerat iar producătorul nu poate avea valori de calcul atât de mari.
Dacă ar fi normal ca pentru un schimb de ulei și filtre sa fie corect facturata manopera ca 2 ore si 20 min și achiți 370 lei însemna că pentru o lucrare mai complexa, prin regula de 3 simple ar trebui sa lucreze vreo 3 zile și sa achit câteva mii de EUR din banii mei, nu prin Casco unde preturile se știe ca sunt mult umflate.
Repet, eu nu am scris aici ca să supăr pe cineva sau sa intru în polemica cu posesori Kia, ci cu speranța că factorii ce pot schimba ceva în sens pozitiv vor citi și vor lua masuri.
Va mulțumesc tuturor pentru comentarii!

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Costuri revizii

Post by alexcrist »

Faptul că nu-ți place ție nu înseamnă că ”nu are cum”. ;)

Orice service, reprezentanță sau nu, dacă emite factură, o emite pe timpi normați. Timpi care pot fi aceiași ca la reprezentanță sau nu, dar sunt timpi normați. Că te duci tu la Nea Gigel și-ți face mașina pe 2 beri că te ai bine cu el, iar factura e pe bază de o strângere călduroasă de mână, aia e altă discuție.

marimar7272
Posts: 8
Joined: 16 May 2021, 15:18
Auto: Kia Ceed
Location: București

Re: Costuri revizii

Post by marimar7272 »

Nu cred ca sunt singurul căruia nu-i place sa fie înșelat. Și nici singurul care considera ca nu ai cum sa socotești un așa-zis timp "normat" corect un schimb de ulei și filtre peste 2 ore de lucru facturat cu 370 lei. Observ că mai există și persoane care nu sunt deranjate sa scoată bani din buzunar fără să le pese de costuri și care probabil nici nu se uită peste factură. Nu toți câștigă banii atât de ușor încât sa își permită luxul de a-i arunca pe fereastra. Și dacă tot se vorbește despre un timp normat pentru fiecare lucrare, vreau sa vad și eu acele norme după care se calculează manopera.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”