Costuri revizii

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Costuri revizii

Post by Faust »

Azi am făcut a doua revizie, la 20374km
467lei a costat revizia la MIT Motors + 288 lei 4l ulei Castrol, adus de mine.
Mi-au făcut diagnoză și update la soft motor și hărți navigație.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

colesterolMare
Posts: 33
Joined: 09 Jul 2019, 20:05
Auto: ceed t-gdi
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by colesterolMare »

ciklon wrote: 31 Jul 2020, 07:56 La care reprezentanță ai fost? Ești mulțumit? Îți dă voie să fii de față?
Auto kino. Nu stiu daca te lasa sa fii de fata, eu nu am stat.

m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Costuri revizii

Post by m4rius »

Ieri am făcut și eu revizia la 42000km la IMG.
Schimbat fu+fa+fp+ulei+pff. Am plătit service 675.76(pt piese fu, fa, fp și manopera).
Ulei și plăcuțe frana fata aduse de mine și au costat 375.
Plăcuțele frana vechi mai aveau aproape 3 mm, cele pe spate mai au 6,5 mm. Cele noi au 9,5 mm.
S-a făcut update și la Navi + hărți.


Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

ovi@
Posts: 13
Joined: 06 Aug 2019, 15:26
Auto: kia ceed 1.4t-gdi, 6mt
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by ovi@ »

Ieri am facut revizia de un an, 9000km, la Autonet Giulesti, cost 826lei. Dupa am sunat la Mit Motors si mi au spus aprox 700lei.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

@ovi@
Nu trebuia sa mai suni la Mit :)
Banuiesc ca 826 lei cu ulei la bidon, nu din ala varsat la butoi.

ovi@
Posts: 13
Joined: 06 Aug 2019, 15:26
Auto: kia ceed 1.4t-gdi, 6mt
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by ovi@ »

Conteaza?? Oricum nu i verifica nimeni. Revizia urmatoare o fac in alta parte.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

Nu la asta ma refeream.
Ziceam ca nu trebuia sa mai suni in alta parte ca sa nu iti faci sange rau ca "dincolo era mai ieftin" :)

Sau Nu
Posts: 40
Joined: 24 May 2019, 14:06
Auto: Ceed SW 1.4TGDI
Location: Alba Iulia

Re: Costuri revizii

Post by Sau Nu »

Salutare,
saptamana trecuta am facut si eu revizia la un an; Ceed SW 1.4 TGDI 8600 km ~ ; 756 lei Premium Cars Cluj Napoca; Ulei Shell + toate filtrele aferente.
Verificare din bara in bara+verificare erori soft.(am avut un ''incident'', sa-i spunem, cu start-stopul dupa o cuplare rapida din stop la un semafor ziceai ca merge in 3 pistoane si nu tragea mai deloc).
Ce m-a uimit a fost un cost de 35 de lei pentru reprogramarea intervalului de service #-o
Sa auzim numai de bine.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Costuri revizii

Post by Titi87 »

Salut. Prima revizie la un Ceed SW 1.4 T-GDI la Silver Motors in TM, 14700 km, cost 642 lei.

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Costuri revizii

Post by Cocostarc »

Uleiuri, ce v-au pus?
Marca : Argus , tip : floarea soarelui, vascozitate: dublu rafinat ? :)))

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by ramadri »

Salutare posesori de "cea mai buna masina" :D
In luna decembrie ar veni si pentru mine prima revizie: Kia Ceed 1.4 GSL MY20(aspirata cu 100cp). Mentionez ca datorita Covidului si prin natura serviciului meu am reusit in aces prim an sa fac un total miraculos de fix 2500 km (nu nu am mancat un zero :shock: ).
Daca ma puteti ajuta as avea si eu cateva intrebari, inainte sa intru cu ea le revizie:
- cu doar 2500 km (si nici anul viitor nu prevad mai mult de 4k-6k) ce ar trebui sa schimb. Evident stiu ce se schimba de obicei (nu sunt la prima masina), dar in conditiile mele e posibil/necesar/are rost sa schimb gen filtru de aer si habitaclu .. si altele? Mi le schimba indiferent sau ar fi unele optionale
- daca ramane ceva la latitudinea mea la ce as putea da skip?
- sa merg pe uleiul lor sau sa vin eu cu ceva achizitionat? Daca da ce? Am vazut de la Nesta niste recomandari, dar erau pt TGDI - nu stiu daca se mentine recomandarea
- daca masina țipă ca la jumatatea lui decembrie trebuie facut service-ul, dar eu as vrea sa aman pana in ianuarie, poate sa-mi creeze probleme la garantie?
- (nu sunt calic, dar nu cred ca mai ies din casa pana la revizie) daca merg la MIT sau la Jilava la service, le-as putea cere sa-mi schimbe si anvelopele (sunt fiecare pe jantele lor)?
Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Costuri revizii

Post by bogdan_cj »

Prima revizie (1.4 t-gdi) la aprox. 12500km facuta la Premium Cars Cluj - 750 lei. A fost schimbat ulei, filtru ulei, filtru aer si polen.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by panzer »

@ramadri: schimbi tot ce iti spun ei ca sa nu "renunti" la garantie.

Poti renunta binemerci la filtrul de polen. Scapi de 100+ lei. Filtru de aer este mandatory.
Sunt flexibili la +/- 2-3 saptamani la intervalul de efectuare a reviziei.

Programeaza-te la schimb de cauciucuri la un service bun din oras. Costurile la kia sunt mult mai mari.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Costuri revizii

Post by alexcrist »

Pentru 100 de lei pe an nu aș renunța la filtrul de polen. Dacă îl vezi cum arată, și-ți imaginezi că toată mizeria aia ți-ar ajunge în plămâni fără el, începi să apreciezi utilitatea lui, și îți dorești să-l știi la capacitate maximă. Asta ca părere personală.

Din contră, filtrul de aer e mai puțin expus la intemperii. Eu îl schimb la fiecare revizie (de 2 ori pe an, la număr de km), și în afară de 1-2 muște/albine care s-au scăpat pe-acolo, cantitatea de praf și mizerie e infinit mai mică decât în filtrul de polen. Și filtrul în sine îl schimb mereu alb imaculat, pe când cel de polen ajunge un gri foarte închis.

Din ce văd în manualul în engleză, și ei spun tot așa: filtrul de polen la fiecare revizie și cel de aer se verifică la fiecare revizie și se schimbă obligatoriu la fiecare două.

Image

EDIT: Ah, acum văd că tabelul din manualul în engleză, deși e marcat tot ca ”For Europe”, diferă de cel în română. În cel în engleză scrie că reviziile se fac la 2 ani sau 30k km. Parcă în cartea din mașină scrie 1 an sau 15k km. Voi vedea când mai ies afară...

Per total, eu le schimb mereu pe toate.

Cât despre schimbul de anvelope și prețuri, depinde de reprezentanță și de vulcanizare. În primăvară eu am schimbat la Kia Vaslui (Rodav), la ridicarea mașinii, și mi-au luat 150 de lei. Apoi am schimbat la o vulcanizare unde schimb de 5 ani în Iași, unde au crescut prețurile de vreun an jumate, și s-a făcut 140 schimbul (jante pe 18 la mine, variază prețul în funcție de asta). Mna, mare economie... :)

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by panzer »

Nu m-am exprimat corect.
Nu il schimba la ei. Costa mult prea mult.

Pt ca fiicamea are mici probleme de la polen, eu cumpar aftermarket, si le schimb la 2-3 luni. Se schimba super usor.
Cele pe care le cumpar eu sunt cam 17 lei.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”