Albăstrica XCeed

R0bert
Posts: 26
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Albăstrica XCeed

Post by R0bert »

Salutare!
Ma alatur si eu posesorilor de KIA cu o frumusete XCeed, blue flame, 1.5 t-gdi, 6 MT, Style + ceva optionale ; rest plata , dupa discount si Rabla ...24.300€. Nu as fi vrut sa depasesc 21-22.000€ dar nu am avut incotro .
Povestea este cam asa.....Posesor de "vesnicul TDI" m am gandit ca a veni vremea sa inoiesc parcul auto personal, sa schimb batranica Audi 1.9 tdi, 1997, cu ceva mai nou, de preferat dupa 2020. Am inceput cautarile de SH dar...am renuntat intr un final deoarece ceea ce cautam eu era prea scump si nu merita. M am reorientat catre ceva nou, si cum nemtoaicele imi depaseau bugetul am zis sa arunc un ochi si mai la est. Imi placea Ceed ul, dar mi am dat seama ca i ar sta mai bine cu un X in fata🤭. Bun...decizie luata. Se implineste un an de cand am pus semnatura pe hartie si am platit avansul. Trebuia sa fiu anuntat cand se produce pentru a face formalitatile Rabla, insa, m au contactat cand masina a ajuns la Curtici, asta prin noiembrie. Mi am facut repede calculele si cu acordul dealer ului am last masina la ei pana a revenit Rabla , anul acesta, cu emotii, ce i drept, am prins loc.
Despre masina...deocamdata numai de bine. Incerc sa ma acomodez cu ea pentru ca este o diferenta de la batranul dizăl la benzina. De ce benzina? Pentru ca nu fac 10.000km/an si cred ca este mai ok asa.
Deocamdata nu pot sa spun decat ca imi place sistemul de amortizare, desi aveam emotii cu jantele de 18 si sunetul JBL, la minus... antifonarea cred ca se putea face mai bine.
Acum...nu stiu daca o fi ceva sau nu dar...am observat ca la franare se aude un zgomot la roata stanga spate. La viteze mari se aude mai intens. Nu este sunetul de curatare al discurilor, este ca si cum acesta ar fi ovalizat. Cineva mi a zis sa mai merg putin pana "se aseaza" insa nu cred ca despre asta ar fi vorba. Ma gandeam sa sun agentul de vanzari si sa i explic, poate imi da un sfat, sau mai bine sun direct la service? O vorba sau un sfat de la voi mi ar prinde bine. Stiu...masina noua, bani multi, nu ar trebui sa aiba probleme, insa...asta e, ce sa i mai fac acum.
Drumuri bune sa aveti si ne vedem prin oras sau...prin tara.🍻

R0bert
Posts: 26
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Albăstrica XCeed

Post by R0bert »

S au rulat si primii 1000 km, imi place masina, desi unii spun ca nu prea este pentru un bărbat ci mai mult pentru doamne (mno...fiecare cu ale lui). Am inceput sa ma obisnuiesc cu "sensibilitatea ei" ...dizăleanu de pe care vin era mai tractor.
Incerc sa gasesc o solutie pentru protejarea zonelor piano-black de la interior, sper sa reusec colantarea lor, intr un final. Mi a promis un baiat ca o rezolvam dar dupa sarbatori, vedem. Deasemenea ma gandesc si la o colantare partiala cu ppf (bara fata+capota+faruri) dar momentan, pana la un buget mai mare, o sa incerc o protectie, cat de cat, prin aplicarea unui sealant.
Referitor la consum...inca nu il bag in seama, am avut undeva intre 5,8 si 6,1 extraurban (120km/h) si in jur de 10 in Bucurestiul aglomerat. Nu am menajat o , o tin undeva intre 2200 si 3000 ture iar schimbarea treptei in jurul valorii de 2800-3000. Apropo de asta, am alimentat pana acum cu Petrom, o data cu 95 si de 2 ori cu 99. Este ok sa le alternez? Nu m ar deranja nici sa bag doar 99. Am inteles ca este mai aditivata si nu se fac depuneri asa repede, parerile sunt impartite, voi cum procedati?
Suspensia este foarte ok pentru jantele de 18 si nu regret alegerea. Nu am gasit info referitor la senzorii de presiune, or fi pe janta sau pe sistemul ABS? (sper sa nu gresesc cand spun asta)
O sa incerc sa fac singur si un update de soft pentru navigatie, si sper sa reusesc.
Ce nu imi place este ca atunci cand stergatorul de la sofer ajunge la capat, iar parbrizul are ceva mizerie, acesta lasa o zona neacoperita pana la stalp de vreo 5cm, contribuind la marirea zonei de blank din zona stalpului. Nu este ceva grav dar era bine ca acea cursa sa fie pana la capat.
Cam atat pentru primii km, se iu sun!😆

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”