KIA CEED SPORTWAGON 1,4 T-GDi 6MT

danbanan
Posts: 1
Joined: 31 Oct 2020, 14:02
Auto: KIA Ceed SW
Location: Ploiești

KIA CEED SPORTWAGON 1,4 T-GDi 6MT

Post by danbanan »

Salut, chiar dacă m-am înscris pe forum de când am luat mașina, noiembrie 2020,și am citit cam tot ce e pe aici, abia acum fac și eu prezentările.
Una peste alta, sunt foarte mulțumit de mașină, singurele probleme întâmpinate fiind clasicele capacul de la rezervor care nu se mai alinia și pocnitul de pe coloana de direcție.

Altfel, pun aici postarea de pe un site celebru, nu linkul, ca să nu fiu acuzat de publicitate :-)

Drum bun, tuturor!

Nu mai știu dacă am citit p-aici ori de mi-a spus cineva, dar mi-am amintit că, dacă ești sărac și vrei mașină nouă, ar trebui să aștepți până spre finalul sezonului când, poate dilării nu și-au făcut vânzările, se schimbă modelul și nu mai pot scăpa de unul vechi de pe stoc, trucuri din-astea, ca să mai scadă un pic un preț ș-așa oarecum mic pentru liga cititorilor blogului. Altfel, musai nouă, benzină, break și nu ascuțitoare de 900cm3.

XOY, ca la matematică: o rablă (o iubită, Peugeot 406 break, benzină, 1.8, 250.000 km, nu bate, nu troncăne, știți voi) și 15K iepuroi bugetul, așa c-am început să mă uit pe net și prin parcări. Lista nu era prea lungă: noul Renault Megane Estate, zen și-mi mai dădeau ei, că tot era pe stoc, climatronic, senzori lumină și ploaie, mă rog, destul de SF față de bătrânica mea de 20 de ani, KIA Ceed SW, varianta de bază nivel Best, și cam atât. M-am sucit, învârtit, amenințat, am mai scos de la saltea. Deja, atingeam noul Seat Leon ST Style (baza) și Skoda Kamiq Avantage (intermediar), motoarele de 1.5 tsi, 130cp, respectiv 150 cp.

Am început să sun. Cu Renault-ul am rezolvat cel mai repede, cunoșteam pe cineva din sistem, mi-a zis cum stă treaba, asta e mașina, asta e reducerea, nu e flexibilitate, dăm drumul la acte când vrei. 16K.

KIA. Întâi mers la MIT Motors București. Nu-s pe stoc, se schimbă motoarele, veniți la anul. Suspicios din fire, iau la puricat toate reprezentanțele din țară. Găsesc, până la urmă la Palmișoara unul surprinzător de ieftin, 15500€, trimit copiile după acte, între timp, tot sunam, ajung și la BV, iar donșoara consilier, după ce m-ascultă, zice că n-are cum să fie 15K. Vorba românului, ”da’ ce, eu-s prost?” și-i spun că-i trimit oferta să vază. Trimit. Sună și-mi spune că nu e sw, ci scurtă. Mor și înviez. Las’ că știu eu cum sunteți voi ăștia cu vânzările când mirosiți un sărac! Sun la Palmișoara. Da, e scurtă, zice tinerelul. Subit îmi amintesc că n-a vrut să-mi trimită poze, chit că o aveau pe stoc. Nu recunoaște c-am vorbit de sw. Precis era oltean, că bănățenii nu fac din-astea, ei-s fruncea, știu eu de când eram mic. Asta e.

Între timp, sun și la Seat, la fel, toate reprezentanțele din țară. Nu-s prea multe. Găsesc la Constanța, 17.330€, zâna de-acolo foarte ca lumea, sunt convins.

Revine KIA Brașov, că au una în șhowroom, direct configurată, 21k. Sare bine de buget. Cică mai întreabă șefii. În două zile era 18.000. Tot n-am bani, vorbim.

Sun la Skoda, chit că varianta Kamiq are portbagajul cam mic. Cei mai aroganți consilieri, în afară de unul. M-au făcut să mă simt mai sărac decât sunt, aproape umilit. Excepția mi-a explicat cum stă treaba: vine în 5 luni, primesc în plus climatronic, ecran din ăla mare, încălzire scaune față-spate. 17750€.

Revine KIA Brașov. 17.850. Mă mai gândesc.

Mă țin de Seatul ăla, review-uri, listez configurații, pixuri colorate, iar lista de nevoi, parcă ar merge și hatchul, mai economisesc o mie și un pic, mai bine nu, că n-o schimb la doi ani.

Îmi amintesc că nu-s chiar alpha și că știu doi buni ingineri auto, unul cu serviceul lui unde de vreo 9 ani îmi tot duc Peugeotul, altul chiar lucrează la VAG. Îi bat la cap, amândoi zic nu Renault, ba chiar îmi și explică de ce, mă enervez, dar îmi recomandă KIA – din start, șapte ani nu va trebui decât să pun benzină și lichid de parbriz, plus costul unei revizii anuale care e vreo 600 lei (și ei știu că sunt sărac).

Revine KIA Brașov: 17.800

Mai sun la Seat. Nu, nu scad nimic, ăsta e filmul… Până în ianuarie aș putea să iau mașina lui frate-miu…

Revine KIA, 17.600 ultimul preț. XOY: 15K+1K rabla+ scobitul meu, da, ar cam merge, a scăzut bine în cele 2 săptămâni de când tot negociem. Ca să nu mai zic că e livrabilă acum. Iar garanția aia… Pe scurt: t-gdi 6mt, 1.4/140 cp, nivel Star (selectez dotările: faruri halogen și lumini suplimentare de virare, proiectoare ceață, airbaguri față, laterale, cortină pentru spate, LKA, HBA, DAA, FCA, TPMS și alte mărunțișuri care îți fac viața mai frumoasă, gen: cotieră cu spațiu de depozitare, reglare automată a luminii din bord sau cotieră cu suport pahare în bancheta din spate; opționalele direct configurate: încălzire în scaune, volan încălzit, senzori spate, cameră marșarier, navigație de 10,25, bluștuț și recunoaștere vocală). Bonus de la ei, alarmă și covorașe. Restul dotărilor, vedeți și voi din poze sau de pe pagina lor. Am dat avansul. Total: 17.600e.

Ps. cumva, un pic din inima mea a rămas în Seatul ăla. Plus că era și cu 300e mai ieftin…

Una peste alta: mulți nervi, cam 30 de telefoane, oameni care nu știu să vândă (am nimerit o reprezentanță Skoda care nu mai ținea Seat, la Tg. Mureș. ”Nu, nu mai ținem Seat”, clanc telefonul. Băi, era atât de greu să spui, ”știți, avem Skoda, poate v-ar interesa, nu vreți să vorbim 5 minute?”), oameni dezinteresați (”revenim noi”, Skoda Ploiești, lula revenit), oameni sinceri și amuzanți (”vai, dar cum ați sunat tocmai aici?! Nu, nu avem, dar cum vine ceva vă sunăm!” Kia Vaslui), oameni care știu să vândă (”vă dau eu KIA scurtă cu 15k, nu mai mergeți până la Timișoara. Sau 15.300 și vă dau și un set de anvelope de iarnă” – KIA Brașov). Flexibilitate negocieri: 200e diferență între Seat Târgoviște și Seat Constanța, în favoarea mării.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: KIA CEED SPORTWAGON 1,4 T-GDi 6MT

Post by skemosu »

Dotari de bun simt la pret ok.
Cumva mi se pare ca are dotarile esentiale, mai ales de confort si cumva sa se si incadreze intr-un buget.
Drum bun si sa te bucuri de ea fara incidente !

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: KIA CEED SPORTWAGON 1,4 T-GDi 6MT

Post by Bogo2020 »

Bravos, dom'le! Sa o porti sanatos, ca o meriti la cat te-ai luptat.
Precis era oltean
:(

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: KIA CEED SPORTWAGON 1,4 T-GDi 6MT

Post by bogdan.adrian.bv »

@skemosu Frumos sw, arătă bine pe albastru și configurată de bun simț. Felicitări pentru achiziție și prezentare. Ai avut multă răbdare cu dealerul până ai obținut un preț bun. Dacă stau bine să mă gândesc cam în aceiași perioada in 2020 am dat și eu comanda pentru Xceed.

Cât mai mulți km fără nici un incident.

andrei_i6
Posts: 44
Joined: 28 Jul 2022, 14:22
Auto: Kia Sportage 2019 GDi 1.6 4x2
Location: Bucuresti

Re: KIA CEED SPORTWAGON 1,4 T-GDi 6MT

Post by andrei_i6 »

Ai nimerit si cea mai faina culoare pe stoc :D
Sa te bucuri de ea!
Kia Sportage 2019 GDi 1.6 4x2

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”