XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

DanMR
Posts: 8
Joined: 10 Jan 2022, 00:04
Auto: Kia XCeed
Location: Bucuresti

XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by DanMR »

Salutare,

Vara aceasta mi-a venit si mie masina, o Kia XCeed MY22 1.5 T-GDI pe culoarea Galben Muştar

Este prima mea masina noua si efectiv a mea, deci pot fi considerat un "incepator" (desi am carnet de peste 10 ani de zile) :)

Bineinteles ca imi place foarte mult, mai ales design-ul exterior / interior, ecranul mare de navigatie, confortul la volan etc

Sunt si mici chestii de care nu sunt incantat 100%, si anume (si aici vreau sa va intreb si pe voi daca intampinati aceleasi mici probleme):

- sistemul de navigatie, mai ales vocal, este ff slab. Imi spune din 50m in 50m ca urmeaza inca o strada, si sa o tin inainte, asta in timp ce eu merg pe DN 1 #-o nu exista vreo posibilitate sa fac un update ceva ? Sau sa conectez google maps / waze de pe telefon ?

- parbrizul incalzit are firele electrice destul de vizibile insa in cele din urma m-am obisnuit si nu le mai bag in seama in timpul condusului

- nu am deloc senzori in fata. Am senzori pt punctul mort, camera video spate cu senzori etc dar deloc pe partea din fata cand parchez (si evident fara camera video). Oare pot monta niste senzori sau chiar si o camera video pe partea din fata ? Cat m-ar costa? Pierd garantia daca nu o fac la un service Kia ?

- trebuie anual sa merg la un service Kia pt control, altfel pierd garantia. Pai cred ca o sa ma coste mai mult acele vizite decat cat as avea nevoie de garantie :)

- nu prea m-am lamurit cu unele lucruri, este un @ ce il vad pe ecran in fata langa kilometraj care nu am prea inteles ce face. Autohold-ul am inteles ca trebuie activat mereu altfel nu e activ. Sincer nici de unde se regleaza scaunele pe inaltime n-am apucat sa descopăr:))

Atasez si cateva poze
20220821_101832.jpg
20220821_203131.jpg
20220821_203247.jpg
20220821_203214.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by bprodan »

Felicitari pentru masina si bine ai venit pe forum !
O sa iti raspund la intrebarile la care pot, nu am navigatie.
"Oare pot monta niste senzori sau chiar si o camera video pe partea din fata?" - poti, dar o sa iti afecteze garantia pe partea electrica.
"trebuie anual sa merg la un service Kia pt control, altfel pierd garantia." anual sau la 15000 km, care apare prima. O sa te coste in jur de 850 lei, deci la 7 ani/ 6 revizii ar fi in jur de 1000 euro. Doar imagineaza-ti cat costa o turbina daca ignori. Sunt 100% sigur ca toti cei care am tinut masina mai multi ani am avut probleme mai mici sau mai mari ce s-au rezolvat pe garantie si ne-am scos de mult aceasta cheltuiala.
"este un @ ce il vad pe ecran in fata langa kilometraj" aici m-ai facut f curios, nu imi e clar la ce semn te referi. Si dupa atatea poze reusite cu masina fix o imagine cu acel @ nu ai urcat :) Eu pun o poza cu bordul de la mine, poate o identifici asa.
20200607 consum 46kmh.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by Bogo2020 »

BIne ai venit! Si felicitari pentru achizitie, pe care iti doresc sa o folosesti sanatos!
sistemul de navigatie .. conectat la google maps / waze de pe telefon ?
In una din poze pare ca se vede un ecran mare, asa ca ar trebui sa poti sa te poti conecta la el cu CarPlay (daca ai iPhone) sau AndroidAuto (daca ai un telefon cu Android). Cauta putin pe forum si o sa gasesti cel putin un thread consistent exact pe subiectul acesta.
nu am deloc senzori in fata Oare pot monta niste senzori sau chiar si o camera video pe partea din fata ?
Cu siguranta se pot monta niste senzori simpli sau camera care sa fie activati/activata de la un buton. In ceea ce priveste garantia, atat timp cat lucrarea este facuta de un electrician cu experienta si interventia asupra instalatiei nu este invaziva (adica fara fire taiate) nu ar trebui sa fie probleme. Alternativa ar fi sa spargi pusculita si sa incerci sa montezi modulele originale de senzori pe fata la o reprezentanta Kia.

Sfatul meu este sa te obisnuiesti cu gabaritul masinii si renunti la ideea de monta senzori, pentru ca daca alegi prima varianta o sa arate putin a improvizatie, iar daca mergi pe varianta a doua va fi destul de scump.
trebuie anual sa merg la un service Kia pt control, altfel pierd garantia.
Da, trebuie sa mergi la un service Kia. Mai este un alt thread de discutii unde gasesti informatii despre costurile reviziilor. Spoiler alert: preturile sunt in general medii.
De asemenea, am mai avut o Kia Rio UB cumparata acum 10-11 ani. Am respectat caietul de service, asa ca am beneficiat de garantie atunci cand am avut nevoie, chiar si anul 5 de garantie. Am inlocuit unul din suportii motorului, amortizoarele de la hayon, incuietoarea hayonului, carcasa cheii.
Sincer nici de unde se regleaza scaunele pe inaltime n-am apucat sa descopăr:))
Eu am scaune cu reglare manuala. Si am la dispozitie o maneta pe laterala bazei scaunului. Trag de maneta si scaunul urca pe inaltime. Imping de maneta in jos pentru a cobora scaunul. Nu stiu care e treaba cu scaunele cu reglare electrica.

Acum o intrebare off-topic: In ultima poza sunt trei masini. Cea din dreapta pare sa fie un Mercedes W110, masina familiei mele in urma cu muuulti ani. Daca ai acceptul proprietarului si mai ai acces la masina, ai putea sa imi trimiti mai multe poze? (Am editat de cateva ori fraza asta, dar tot suna ciudat :oops: ). Ideea e ca sunt curios sa stiu daca mai exista exemplare in stare de functionare. Noi am avut un 200D din 1966 si era incredibil de greu sa gasim piese de schimb.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by alexcrist »

S-o stăpânești sănătos și fără incidente neplăcute! :)
DanMR wrote: 21 Aug 2022, 20:35 - sistemul de navigatie, mai ales vocal, este ff slab. Imi spune din 50m in 50m ca urmeaza inca o strada, si sa o tin inainte, asta in timp ce eu merg pe DN 1 #-o nu exista vreo posibilitate sa fac un update ceva ? Sau sa conectez google maps / waze de pe telefon ?
Actualizări găsești la: https://update.kia.com/EU/E1/Main
Versiunea actuală e din iunie. Următoarea va fi prin noiembrie-decembrie.

Pe MY22 cred că ai și UVO. Nu sunt sigur dacă s-a dat drumul la actualizări OTA și pe XCeed deja, dar probabil se va da în viitor. Până atunci, poți aplica actualizările manual, acasă.

Problema pe care o descrii a apărut la versiunea din iarnă, și nu e atât de rea pe cât ai observat-o tu. Depinde de configurația drumurilor. La ultima versiune din iunie cred că s-a rezolvat - dar, cum ziceam, depinde de drumuri, și mi-a fost mai greu să testez în ultima perioadă. Încearcă tu și sunt curios ce impresie îți lasă.
DanMR wrote: 21 Aug 2022, 20:35 - nu am deloc senzori in fata. Am senzori pt punctul mort, camera video spate cu senzori etc dar deloc pe partea din fata cand parchez (si evident fara camera video). Oare pot monta niste senzori sau chiar si o camera video pe partea din fata ? Cat m-ar costa? Pierd garantia daca nu o fac la un service Kia ?
Sincer... senzori AM probabil găsești doar negri. Iar pe galbenul ăla vor fi fix ca nuca-n perete. Și eu ți-aș sugera să te obișnuiești cu gabaritul și nu vei mai avea nevoie.
DanMR wrote: 21 Aug 2022, 20:35 - trebuie anual sa merg la un service Kia pt control, altfel pierd garantia. Pai cred ca o sa ma coste mai mult acele vizite decat cat as avea nevoie de garantie :)
Ți-aș ura călduros să ai dreptate. :D Ar însemna că nu vei avea nicio problemă.

Da-i ca prețul la Casco: sunt bani aruncați pe geam până ai prima oară nevoie de poliță și scoți banii pe 3 ani într-un singur eveniment. Mai departe fiecare e liber să-și aleagă ce riscuri vrea să își asume. :)
DanMR wrote: 21 Aug 2022, 20:35 - nu prea m-am lamurit cu unele lucruri, este un @ ce il vad pe ecran in fata langa kilometraj care nu am prea inteles ce face.
O imagine face cât 1000 de cuvinte.
DanMR wrote: 21 Aug 2022, 20:35 Sincer nici de unde se regleaza scaunele pe inaltime n-am apucat sa descopăr:))
Manualul e cel mai bun prieten al tău. Multe secrete se găsesc acolo. Nu fii ”bărbat macho” care n-are nevoie de manuale, că mari șanse să ratezi o parte din funcțiile mașinii, și-i păcat, că ai dat bani pe ele. Măcar să știi ce poate.

DanMR
Posts: 8
Joined: 10 Jan 2022, 00:04
Auto: Kia XCeed
Location: Bucuresti

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by DanMR »

Va multumesc!
Am facut deja vreo 1700km cu ea.

Oare cat m-ar costa sa pun ceva senzori fata sau chiar asistenta parcare intr-un service Kia? Poate o sa-i întreb. Era o optionala de vreo 400e, dar care nu am cumparat-o. Oare as putea sa o aleg acum si s-ar vedea oare urat in partea din fata?
Daca nu, ramane sa ma obisnuiesc, da. Doar ca mi se pare foarte complet pe partea din spate (senzori + camera video), si absolut nimic pe partea din fata

Update-ul la sistemul de navigatie ma gandesc ca pot sa-l fac dupa ce conectez telefonul la masina prin Android Auto (am un Note 20 Ultra)

Atasez poze cu acel @ Este cam singura functie care nu am prea inteles-o pana acum

Si pun poze si cu vechiul Mercedes :) sincer nu stiu al cui este, nu cred ca se supara pt o poza. Pare ca nu a mai fost miscat de o vreme buna, este mereu acolo.
20220822_184958.jpg
20220822_185004.jpg
20220822_185344.jpg
20220822_190159.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by bprodan »

A-ul ala cu sageata e indicatorul de la sistemul Start/Stop; Butonul de langa schimbator il activeaza/dezactiveaza.
In functie de culoare (alb/galben/verde) iti indica starea. Gasesti semnificatia fiecarei culori pe internet/manual
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by Bogo2020 »

Off topic: @DanMR, multumesc! Exact acela e modelul de MB la care ma refeream. Asa cum zici si tu, praful acela spune ceva clar :(

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by alexcrist »

Nu are treabă actualizarea sistemului mașinii cu Android Auto. Ți-am dat link direct la portalul oficial, unde prezintă clar și pașii. Au și limba română, cu poze. De ce mai faci presupuneri? :roll: :shock:

DanMR
Posts: 8
Joined: 10 Jan 2022, 00:04
Auto: Kia XCeed
Location: Bucuresti

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by DanMR »

Mersi. Scriam deja postul cand l-am vazut pe al tau, nu apucasem sa caut pe site-ul de navigatie detalii despre instalare.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by Minu »

Sa o stapanesti sanatos.Cutie manuala sau automata?Cat ai asteptat? :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

DanMR
Posts: 8
Joined: 10 Jan 2022, 00:04
Auto: Kia XCeed
Location: Bucuresti

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by DanMR »

Multumesc. Este manuala

Am comandat-o in ianuarie, iar prin aprilie era gata, si deja venita in tara (se fabrica in Slovacia)

Dar din pacate a mai trebuit sa astept vreo 2 luni dupa programul Remat…

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: XCeed MY22 1.5 T-GDI - Galben Muştar

Post by Minu »

DanMR wrote: 22 Aug 2022, 23:34 Multumesc. Este manuala

Am comandat-o in ianuarie, iar prin aprilie era gata, si deja venita in tara (se fabrica in Slovacia)

Dar din pacate a mai trebuit sa astept vreo 2 luni dupa programul Remat…
Merci de raspuns.Stiu unde se fabrica, am comandat si eu un Ceed dupa care astept din 6 noiembrie, daca o mai veni... :lol:
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”