Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by alexcrist »

Și eu am pățit-o să ies greu dintr-un loc în care nu m-așteptam:


La vremea aia am pus-o pe seama stratului subțire de zăpadă peste un strat de gheață (deși urmele arătau clar că alții au ieșit fără probleme) și a anvelopelor late (comparat cu 185x65R15 de pe Rio, cu care am mers prin zăpezi cu emoții mult mai mici, am urcat inclusiv TransRarăul pe vremea când nu se deszăpezea). Nu știu ce să zic de distribuția maselor, eu tot pe seama anvelopelor late aș pune-o. Pe zăpadă e mai ok cu anvelope înguste.

Tot LM-005 aveam și eu în video.

CataCGI
Posts: 41
Joined: 27 Jan 2022, 21:15
Auto: Kia XCeed MY22 1.5T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by CataCGI »

alexcrist wrote: 06 Dec 2023, 19:09 Și eu am pățit-o să ies greu dintr-un loc în care nu m-așteptam:


La vremea aia am pus-o pe seama stratului subțire de zăpadă peste un strat de gheață (deși urmele arătau clar că alții au ieșit fără probleme) și a anvelopelor late (comparat cu 185x65R15 de pe Rio, cu care am mers prin zăpezi cu emoții mult mai mici, am urcat inclusiv TransRarăul pe vremea când nu se deszăpezea). Nu știu ce să zic de distribuția maselor, eu tot pe seama anvelopelor late aș pune-o. Pe zăpadă e mai ok cu anvelope înguste.

Tot LM-005 aveam și eu în video.
Nu are legatura cu latimea anvelopelor, din contra, ar trebui sa prinzi mai usor aderenta cu anvelope mai late intrucat suprafata de contact e mai mare. Ce stii tu cu anvelope mai inguste pe zapada e adevarat, dar nu pentru plecarea de pe loc, ci pentru situatia in care se fac santuri/caneluri de gheata/zapada pe lung, caz in care cu anvelope late iti aluneca de pe ele si iti fuge masina in lateral de-ti ia volanul din mana. Acolo e mai bine sa fie inguste ca sa ai control mai bun. Oricum, am mai avut latimea asta (205) pe alte masini si nu aveam probleme. Eu o pun pe distributia maselor si eventual pe presiunea mare din anvelope.

L.E.: cam ca in video am patit si eu, gasesti sosete de masina la Selgros daca vrei :D
Kia XCeed MY22 1.5T-GDI

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by alexcrist »

Acu că vorbim, mi-am mai adus aminte un caz: coborâre pe DN2D spre Ojdula, acum vreo 2 ierni. Complet nedeszăpezit (în Covasna, că-n Vrancea era curat lacrimă, deși ningea). Mi-a luat o oră și ceva să cobor 13km, mergând cu max. 10km/h cu piciorul pe frână și ABSul activându-se continuu.

Ce era sub zăpada aia, naiba știe, dar între timp m-au depășit voioase 2 dube de MD, parcă aveau și rulote (platforme, se duceau după mașini de bunicuțe la nemți). Ăia n-aveau nici pe dracu, parcă aveau șenile pe lângă mine. Și repet, mergeam la vale. :D

Am ajuns jos cu febră musculară la piciorul drept.
Și fix atunci pleca plugul la deal din Ojdula, îmi venea să-l scuip, că mă prinsese 1 noaptea pe serpentinele lu' pește. :evil:

P.S.: Dacă zici de 205, înseamnă că ai jantele de 16. Eu am de 18, și mai late, 235. :D

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by skemosu »

Legat de distributia maselor, sau poate reglajul sasiului/suspensiei, la Ceed am observat o diferenta fata de Golf 7.

Pe autostrada la viteze mari (130-150) Golful se aseza mai bine, parea ca tine trasa mai ok, si are tendinta sa mearga mai drept.
Probabil e legat de faptul ca Golful era putin mai subvirator, ca motor mai mare nu avea (1.2) si rotile erau de 195/65/R15 fata de 205/55/R16

La Ceed simt cumva fata "mai usoara" si am nevoie de mai multe mici corecturi la viteze mari.(Cauciucurile sunt echilibrate perfect)
In schimb, pe curbe stranse Ceed-ul se inscrie mai bine, vireaza mai usor. De exemplu pe Transfagarasan Ceed e mai placut la condus.

Pe zapada si pante mai conteaza mult si cauciucurile de iarna, unele sunt mai "orientate spre zapada" gen Contintal, Kleber... alte mai mult spre ud/mazga gen Bridgestone.

CataCGI
Posts: 41
Joined: 27 Jan 2022, 21:15
Auto: Kia XCeed MY22 1.5T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by CataCGI »

alexcrist wrote: 06 Dec 2023, 20:35 Acu că vorbim, mi-am mai adus aminte un caz: coborâre pe DN2D spre Ojdula, acum vreo 2 ierni. Complet nedeszăpezit (în Covasna, că-n Vrancea era curat lacrimă, deși ningea). Mi-a luat o oră și ceva să cobor 13km, mergând cu max. 10km/h cu piciorul pe frână și ABSul activându-se continuu.

Ce era sub zăpada aia, naiba știe, dar între timp m-au depășit voioase 2 dube de MD, parcă aveau și rulote (platforme, se duceau după mașini de bunicuțe la nemți). Ăia n-aveau nici pe dracu, parcă aveau șenile pe lângă mine. Și repet, mergeam la vale. :D

Am ajuns jos cu febră musculară la piciorul drept.
Și fix atunci pleca plugul la deal din Ojdula, îmi venea să-l scuip, că mă prinsese 1 noaptea pe serpentinele lu' pește. :evil:

P.S.: Dacă zici de 205, înseamnă că ai jantele de 16. Eu am de 18, și mai late, 235. :D
Da, am jantele de 16.
skemosu wrote: 13 Dec 2023, 16:48 Legat de distributia maselor, sau poate reglajul sasiului/suspensiei, la Ceed am observat o diferenta fata de Golf 7.

Pe autostrada la viteze mari (130-150) Golful se aseza mai bine, parea ca tine trasa mai ok, si are tendinta sa mearga mai drept.
Probabil e legat de faptul ca Golful era putin mai subvirator, ca motor mai mare nu avea (1.2) si rotile erau de 195/65/R15 fata de 205/55/R16

La Ceed simt cumva fata "mai usoara" si am nevoie de mai multe mici corecturi la viteze mari.(Cauciucurile sunt echilibrate perfect)
In schimb, pe curbe stranse Ceed-ul se inscrie mai bine, vireaza mai usor. De exemplu pe Transfagarasan Ceed e mai placut la condus.

Pe zapada si pante mai conteaza mult si cauciucurile de iarna, unele sunt mai "orientate spre zapada" gen Contintal, Kleber... alte mai mult spre ud/mazga gen Bridgestone.
Da, ai dreptate in ceea ce tine de cum se aseaza masina la viteze mari. Desi poti rula linistit cu orice viteza cu XCeed-ul si poti sta lejer la 160km/h fara nicio grija, intr-adevar, as zice ca Passat-ul pe care l-am avut inainte se simtea o idee mai "asezat", in sensul in care nu avea nevoie de la fel de multe mici corecturi cum le spui tu. Probabil garda la sol mai inalta isi spune cuvantul.
Kia XCeed MY22 1.5T-GDI

CataCGI
Posts: 41
Joined: 27 Jan 2022, 21:15
Auto: Kia XCeed MY22 1.5T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by CataCGI »

Asa cum in viata nicio fapta buna nu ramane nepedepsita, asa si in Bucuresti, nicio masina intretinuta nu ramane nezgariata. Acum un pic mai bine de o saptamana, fix cand a inceput nebunia specifica perioadei de sarbatori in Bucuresti, pe o straduta ingusta, m-a agatat o camioneta cu bara aia metalica din spate si mi-a zgariat aripa spate si foarte putin din bara spate. Paguba n-ar fi mare (vezi poza), ca e doar o zgarietura pana la urma, insa OCD-ul si sufletul meu au fost afectate :lol: Bineinteles ca soferul camionetei nu s-a sinchisit sa opreasca, asa ca, ce a fost la gura mea cu siguranta s-a regasit si in frigiderul domniei sale de sarbatori :D . Evident ca nu mai aveam cum sa intorc si sa ma duc dupa el, asa ca mi-am aruncat ochii repede pe numarul lui de inmatriculare si m-am dus la Accidente Usoare sa declar accidentul (fix in partea ailalta a orasului, ca mai nou exista un singur sediu de Accidente Usoare pentru tot Bucurestiul, cu un singur om care preia toate accidentele din Bucuresti - da, ati ghicit, se face o coada de vise rele). Pana la acest moment, n-am primit nicio veste de la Politie, nici macar cand am sunat eu sa verific situatia. Dupa cum puteti observa, nu ma doare atat de tare zgarietura, cat toata distractia care vine la pachet cu ea: drumuri, asteptari, service, Politie, prezentarea/neprezentarea neindemanaticului etc, etc.

Mi s-a emis o dovada pentru a putea baga masina in service si sunt in asteptarea deciziei Politiei, respectiv a RCA-ului vinovatului, care inteleg ca nu se grabeste sa ajunga la Politie. Sper sa se prezinte intr-un final. Dupa sarbatori oricum ma duc cu masina la revizie, asa ca voi vorbi cu baietii si despre acest eveniment si ce optiuni am.

Din fericire am CASCO si as putea sa o fac pe CASCO-ul meu, urmand ca Groupama sa isi recupereze banii ulterior solutionarii dosarului. Sa isi recupereze banii e mult spus, ca si camioneta tot la Groupama are RCA, deci ar fi ceva intern. Inteleg totusi ca o sa-mi creasca polita CASCO oricum, chiar daca nu e vina mea si chiar daca ei isi vor recupera banii. Ce nu imi e clar, e cu cat. Sunt tare curios daca stie cineva de pe forum cam ce impact are un astfel de eveniment in pretul urmatoarei polite. Nu de alta, dar nu-mi place sa platesc eu greselile altora. Pe de alta parte, iau aceasta optiune in calcul pentru ca nu prea am incredere in capacitatea Politiei de a rezolva ceva. Voi ati trecut vreodata prin ceva asemanator? La ce ar trebui sa ma astept?

Si pentru ca nebanuite sunt caile Domnului, si la fel de nebanuiti sunt si soferii romani, m-am gandit sa imi iau o camera de bord (de fapt doua, una pentru fata si una pentru spate). Vreau o camera care sa filmeze calitativ (chiar sa poti identifica un sofer in cazul unui eveniment, ca altfel e degeaba) si sa suporte adaugarea unui card de memorie. Aveti vreo recomandare un acest sens? Va trebui sa ma gandesc si la o metoda de montare, ca nu prea-mi place sa stau cu cablurile atarnate prin masina, motiv pentru care nici nu mi-am instalat camera pana acum. Daca aveti sugestii din acest punct de vedere, va ascult cu interes.

IMG_5389.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia XCeed MY22 1.5T-GDI

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by andrei1271984 »

De ce nu-l intrebi pe brokerul care ti-a incheiat polita casco? :lol: #-o :-" \:D/
Avand in vedere ca vorbim doar de o zgarietura, nu-ti face griji, cel mai probabil vei plati acelasi pret ca anul trecut.
20 % din valoarea acestei daune "ti se pune in carca" , deci undeva la max. 500-1000 lei....apoi asiguratorul face raportul intre valoarea despagubirilor si valoarea primei de asigurare din anul precedent.

ps: daca n-ai un broker care sa iti dea un sfat util, imi poti scrie pe wtsp la 0726785185.
Cazul tau nu e unul atat de simplu, mai ales daca vinovatul nu se prezinta in timp util la politie.
Iti recomand nu deschizi dosar inainte sa vorbesti cu cineva avizat. :wink:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by yso »

Prin casco practic tot tu platesti reparatia dar in rate ca sa zic asa.
La mine de exemplu, usa zgariata si reparata prin casco. Pret aproximativ 1500 lei prin casco - daca plateam eu reparatia la reprezentanta costa aproximativ 1000 lei :o
Polita pe anul urmator, in loc sa scada, a crescut cu aproape 800lei. Cica a fost dauna majora. Mdea...
Deci, teapa mea. Daca o reparam cu banii jos, ieseam mai ieftin.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by andrei1271984 »

@yso, nu stiu cine te-a pacalit asa ](*,) dar e urat ... :thumbsdown:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by yso »

Generali.... dealerul cica nu a avut ce sa faca.
El m-a trimis la constatare la Generali si cei de acolo au facut dosarul. Acolo totul a fost frumos, rapid, civilizat... n-am ce zice. Doar ca am avut de plata. Nu cred ca in alta parte era alta situatie.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by andrei1271984 »

gresit. data viitoare sa nu mai faci casco la dealer :lol: *valabil pentru oricine
ti se pare ca dealerul auto are vreo intentie de a-ti oferi un broker/un casco bun, sau doar de a lua comisionul de la broker? =P~
lucrez/am lucrat cu multi dintre ei, inclusiv cu cei de la Kia si toti au aceeasi gandire, "bani sa iasa" ](*,)
In alta ordine de idei, evident ca brokerul are un cuvant greu de spus si putea sa obtina mult mai mult pentru tine... dar revenim la ce am spus mai sus :( la o dauna de 1500 lei crede-ma ca nu iti majora Generali pretul cu 800 lei. Si ma opresc aici ca sa nu zic mai multe :-"
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by yso »

Andrei, hai sa nu poluam topicul omului. Stiu ca la tine este mai ieftin si mereu la altul este mai scump.
Stii foarte bine ca la Generali nu brokerul face dosarul de dauna ci cei de la centrul de constatari daune. Brokerul nu are niciun cuvant greu de spus.
Am gresit eu cand am scris "dealer". La broker ma refeream.. e tarziu deh..
Cu siguranta nu o sa fii de acord cu mine dar eu ma opresc aici.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by andrei1271984 »

Nu cred ca poluam topic-ul. Trebuie sa invatam in fiecare domeniu, unii de la altii.
Tot ce ai scris in ultima postare este eronat, dar sunt de acord cu tine sa ne oprim aici.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar nu are rost sa ne contrazicem intr-un domeniu unde eu vorbesc in cunostinta de cauza, iar tu cel mai probabil din auzite sau din presupuneri.
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by alexcrist »

CataCGI wrote: 30 Dec 2023, 15:54 Vreau o camera care sa filmeze calitativ (chiar sa poti identifica un sofer in cazul unui eveniment, ca altfel e degeaba) si sa suporte adaugarea unui card de memorie. Aveti vreo recomandare un acest sens? Va trebui sa ma gandesc si la o metoda de montare, ca nu prea-mi place sa stau cu cablurile atarnate prin masina, motiv pentru care nici nu mi-am instalat camera pana acum. Daca aveti sugestii din acest punct de vedere, va ascult cu interes.
Identificarea șoferului e dificilă. El este într-o incintă umbrită în spatele unui geam care refractă și reflectă lumina. Mocile pasagerilor se pot vedea pe cameră doar în câteva condiții ideale de lumină. În rest nicio șansă.

De exemplu:


Cred că poți renunța la pretenția asta, altfel îți faci sânge rău. :)

Cu numere de înmatriculare ai șanse mai mari, dar e nevoie de o cameră bună care știe să filmeze 60fps. Altfel chiar și ziua e dificil. Vezi aceeași filmare de mai sus, unde abia distingi numărul, fiind filmată la 30fps.
Iar camerele care știu 60... Nu prea există dintr-un motiv (părerea mea) total aberant: piața nu le cere. Piața e învățată cu giumbușlucuri de marketing, precum HDR, care e o mizerie pe camere de bord. Dar asta cere piața, asta se produce, deși tehnologia de ultimă generație ar permite niște camere de ar sta mâța în coadă daca s-ar pune accent pe ce contează.

Probabil vei mai primi (sau ai primit deja) recomandări pentru Viofo. Realitatea e că au hardware foarte bun, fiind printre primii care au adoptat noii senzori de la Sony, Starvis 2. Tehnic, ar putea multe. Dar... Vezi ce-am scris mai sus. Eu sunt total dezamăgit de A229 Plus Duo, luată recent. Știe 60fps dar controlul expunerii e VARZĂ noaptea. Ziua e ok. Am mai avut camere Viofo, și calitativ au fost ok, n-am avut probleme cu ele. Dar dacă nu se îmbunătățește firmware-ul, următoarea mea cameră va fi altceva.

Cablurile le poți ascunde cu nițică dibăcie. Am avut 4 camere în 3 mașini, în niciuna nu mi-a atârnat niciun cablu nicăieri. Nu că n-au atârnat, nu s-au văzut nicăieri, decat în preajma camerelor pe parbriz/lunetă, că deh, acolo îl scoți să alimentezi camera. Dacă vrei, îți fac niște poze din XCeed.

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Blu - XCeed 1.5T-GDI 6MT

Post by Laurm »

Eu am Viofo A129 si sunt foarte mulțumit. Am descoperit-o din video asta, am făcut setările de acolo și face ce zice, se vede nr de înmatriculare in mers, noaptea chiar și la mașina de pe sensul celălalt.


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”