MyCEED GT FL 2022

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Era disponibil cel digital, dar nu pot să zic că sunt mare fan. Dacă avea utilitatea celui de la VAG, să-mi pot pune navigație și alte blizbliz-uri pe el, poate m-ar fi tentat, deși nici atunci nu știu dacă l-aș fi pus. Cel de la Kia e destul de rudimentar ca și funcționalitate (sunt ceasurile analog animate frumos, cam atât), nu mi se pare că merită banii. Astea, și la finalul zilei, îmi plac mai mult ceasurile analog.

Mi-aș face insonorizare, doar că nu-s nici pe departe suficient de priceput ca să o fac singur, și în altă parte habar n-am unde aș putea. Sunt foarte paranoic și tipicar cu greierii în mașină, și cred că cea mai mare frică ar fi să nu apară ceva prin uși, după schemă.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Minu »

Felicitari, sa o satapanesti sanatos.Deci intr-un final a ajuns :D .Referitor la bordul digital pe care nici tu nu l-ai comandat, ai dreptate.Initial si eu voiam sa il iau insa exceptand faptul ca arata frumos si are 4 teme, nu cred ca merita banii asa ca m-am razgandit si de banii aceia am ales sa iau sistemul JBL+subwoofer, imi pare mai folositor decat bordul digital.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

i2c
Posts: 39
Joined: 22 May 2021, 04:57
Auto: Ceed 2020 1.4 T-GDi 7DCT New I
Location: București

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by i2c »

Salut! Insonorizare poți face la be-loud.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Caralumba »

" Insonorizare poți face la be-loud."

Colegul e din Cluj.
Fair day, be well !
Image

i2c
Posts: 39
Joined: 22 May 2021, 04:57
Auto: Ceed 2020 1.4 T-GDi 7DCT New I
Location: București

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by i2c »

Ups! My bad!

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Update: Mașinuța a făcut astăzi 4200 de km. O perioadă aglomerată, mă tem că nu va mai prinde mare lucru anul ăsta, maxim încă 2-3000 mii și cam atât.

Aceeași chichiță pare să persiste: pe modul Sport, la cea mai ușoară turare a motorului, ceva din interiorul bordului (undeva mijloc înspre parbriz) începe să vibreze. Pe Normal e complet liniște, dar pe Sport e sesizabil. A mai întâmpinat cineva problema asta? Nu știu dacă are sens să mă duc la reprezentanță (Cluj) cu ea. La schimbul de cauciucuri nu mi-au făcut o impresie foarte favorabilă (în loc să lase banchtele din spate jos, le-au trântit 2 în spate și 2 în portbagaj, și au apăsat anvelopele alea învelite jumătate de zi pe banchetă. Urmele s-au dus abia după vreo 2 hidratări. Parcă nu aș avea încredere în ei la chestii delicate precum umblatul prin bord. Asta și, totodată, nu am chef să fiu nevoit să dau bordul jos pentru așa ceva. Doar să nu se agraveze. E stupid că deja sunt greieri în mașină, ce pot să zic. Ăsta e un minus măricel pentru mine.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by bondalicir »

imi dau si eu cu parerea... stiu ca la gt cand setezi modul sport baga un zgomot in boxe masina ca sa se auda mai sport motorul... posibil sa vibreze boxa aia de acolo de sus de pe misjlocul bordului. poate nu are vreun surub strans bine sau ceva...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

AlexandruG
Posts: 19
Joined: 25 Mar 2019, 15:57
Auto: C'EED GT Mark II
Location: Bucuresti

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by AlexandruG »

Salut! Poate parea stupid, dar un greieras de genul am avut si eu. Aparent, era de la cotiera care juca putin, iar sunetul se propaga in fata. Parea ca vine din bord. S-a rezolvat cu doua mici distantiere de cauciuc si acum e liniste.

JJBAnonymous
Posts: 4
Joined: 18 Nov 2020, 13:05
Auto: Ceed III
Location: Galati

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by JJBAnonymous »

Eu am avut un greieraș din cauza ochelarilor de soare din suport. Se auzea zgomot exact dinspre oglindă și m-am chinuit vreo săptămână până să îmi dau seama.

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Am verificat să nu am absolut nimic în mașină, nici în buzunare, nici în suport, nicăieri. De altminteri, soția mereu dă ochii peste cap, pentru că îi spun de fiecare dată să-și pună poșeta în spate sau în portbagaj, și nu jos la picioare, pentru că bate curelușa în portieră și mă enervează :lol: :lol:

O să încerc chestia cu cotiera, am mai citit pe forumuri că mai vibrează, speram să nu fie și la mine. Măcar de-ar fi asta, ca să rezolv ușor. Altminteri, sigur e ceva din bord, iar acolo nu prea am ce-i face #-o

Mulțumesc tuturor pentru sugestii! Revin cu updates.

i2c
Posts: 39
Joined: 22 May 2021, 04:57
Auto: Ceed 2020 1.4 T-GDi 7DCT New I
Location: București

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by i2c »

Salutare!
Eu am constatat la CEED-ul meu (MY2020) ca in anumite plaje de turatii (aproximativ 2000-3000) sau pe asfalt mai denivelat ca apare un zgomot deranjant in bord, dar pe partea dreapta. Am constatat ca vine de la contactul de anulare a airbag-ului pentru pasagerul fata dreapra. Contactul joaca putin in gaura de montaj din panoul lateral al bordului. Iar daca dai in jos torpedoul, ca atunci cand vrei sa schimbi filtrul de habitaclu, o sa mai remarci ca acel contact este conectat la un cablu electric putin cam rigid si destul de apropiat de panoul lateral dreapta al bordului. In cazul in care si la tine provine din acelasi loc zgomotul, poti rezolva problema cu trei picaturi de silicon sanitar care sa fixeze contactul in montura sa. Tot cu putin silicon poti incerca sa fixezi si cablul zornaitor. Siliconul are avantajele ca e elastic, rezista bine in timp, nu ataca plasticul iar la nevoie se poate indeparta relativ usor.
Sper sa fie de folos explicatia...

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by pop.emilian28 »

Vezi suportul din spatele oglinzii. Stiu pe cineva cu Proceed GT ce a avut aceeasi problema. Nu era clipsat cum trebuie suportul ala din spatele oglinzii retrovizoare.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Am verificat cotiera, și nu cred că e de la ea, am ținut-o apăsată destul de puternic în mers pe asfalt mai aspru, iar vibrația persistă în continuare. Tot de undeva din fața mea, puțin spre dreapta pare că vine sunetul.
pop.emilian28 wrote: 07 Dec 2021, 07:05 Vezi suportul din spatele oglinzii. Stiu pe cineva cu Proceed GT ce a avut aceeasi problema. Nu era clipsat cum trebuie suportul ala din spatele oglinzii retrovizoare.
La ce suport de referi? Bucata mare de plastic din spatele oglinzii? Am pipăit azi pe acolo tot ansamblul, dar nu mi-am dat seama să fie ceva desprins, o să mă mai uit mâine o dată pe lumină să verific.
i2c wrote: 06 Dec 2021, 23:24 Salutare!
Eu am constatat la CEED-ul meu (MY2020) ca in anumite plaje de turatii (aproximativ 2000-3000) sau pe asfalt mai denivelat ca apare un zgomot deranjant in bord, dar pe partea dreapta. Am constatat ca vine de la contactul de anulare a airbag-ului pentru pasagerul fata dreapra. Contactul joaca putin in gaura de montaj din panoul lateral al bordului. Iar daca dai in jos torpedoul, ca atunci cand vrei sa schimbi filtrul de habitaclu, o sa mai remarci ca acel contact este conectat la un cablu electric putin cam rigid si destul de apropiat de panoul lateral dreapta al bordului. In cazul in care si la tine provine din acelasi loc zgomotul, poti rezolva problema cu trei picaturi de silicon sanitar care sa fixeze contactul in montura sa. Tot cu putin silicon poti incerca sa fixezi si cablul zornaitor. Siliconul are avantajele ca e elastic, rezista bine in timp, nu ataca plasticul iar la nevoie se poate indeparta relativ usor.
Sper sa fie de folos explicatia...
O verific și asta. Nu știu dacă vreau să dau jos torpedoul numai ca să verific, o s-o pun pe soție să asculte atent din mers, poate reușim să localizăm mai bine sunetul.

Mulțumesc tuturor pentru ajutor, revin cu updates.

i2c
Posts: 39
Joined: 22 May 2021, 04:57
Auto: Ceed 2020 1.4 T-GDi 7DCT New I
Location: București

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by i2c »

Poți încerca să vezi dacă acel contact are puțin joc fără să demontezi ceva. Deschizi larg ușa dreapta față și încerci să îl miști ușor cu un deget. Dacă simți ca se mișcă 0,5 mm sau puțin mai mult, e posibil să fie și el o sursă de zgomot.
Mai departe, ca să verifici dacă e problema și la cablul din spate, se lasă cu demontare.

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

La mulți ani tuturor și drumuri cât mai ușoare!

Mașinuța a intrat în 2022 cu aproape 6000 de kilometri. Până acum, rămân aceleași lucruri foarte bune de zis despre ea.

Consumul mediu a rămas la 8.2, dar asta pentru că am condus fără a ține seama neapărat de el. Am scos pe CJ-Bran cu niște prieteni (eu ținându-mă după ei) consum de 6.7, deci poate fi aproape economică mașina, depinde câte răbdare aveți. Eu în general la 2-300 km scot în jur de 7.5-8l, mers în parametri (majoritar) legali și depășiri regulamentare din când în când.

Volanul încălzit mi se pare un mare bonus acum că a venit iarna, nu aș fi crezut vreodată că îmi va plăcea atât de mult.

Sistemul JBL este minunat.

Este chiar confortabilă la drum lung în față. În mod surprinzător, față de fostul Superb 3, nu mi se pare o diferență ATÂT de mare. La finalul zilei, dacă astfaltul este neted, stai bine. În spate nu știu, nu prea avem pasageri în spate, toți prietenii noștri au mașini personale, așa că nu avut ocazia să testez. :lol: Iar lipsa portbagajului mai mare nu am simțit-o până acum.

Direcția este foarte bună, mai ales că mie îmi plac drumurile de munte cu serpentine, acum chiar mă distrez acolo. Evident, în completă siguranță, n-o să ne întâlnim pe contrasens, nu vă faceți griji. :lol:


Referitor la minusuri:

Am făcut o progrmare în reprezentanță: m-au pus tocmai pe 19.01 #-o. Am ascultat cu atenție, și cred că cel mai probabil problema vine de la generatorul de sunet din fața bordului. Ori nu e ceva bine prins acolo, ori vibrează niște cabluri ceva pe lângă el. În fine, sper să rezolve.

Android Auto este iarăși un mare minus cu acel 2/3 din ecran disponibil. Asta, și aplicații precum Waze merg oribil. Se blochează, nu răspund la atingere, etc. Mi se pare o prostie că cei de la Kia nu fac un update ceva, totuși, ca să rezolve problema asta. Nu de alta, dar, la modul în care funcționează AA, nu merită ecranul mare, decât dacă aveți Apple Carplay. Eu intenționez să-mi iau în curând un Iphone, tocmai pentru a utiliza ecranul complet pe infotainment.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”