Xceed 1.4 T-GDI City - Orange Fusion

qew
Posts: 9
Joined: 26 Jun 2020, 20:32
Auto: Kia Xceed 1.4 T-GDI
Location: Timisoara

Xceed 1.4 T-GDI City - Orange Fusion

Post by qew »

Salut, primul post aici.

Tocmai mi-a venit Kia Xceed - masina din stoc(expusa la mall). Dar nu m-a deranjat acest aspect. Am vazut-o pe autovit si m-am dus direct pentru ea. Inainte am avut un Seat Toledo Cheline din 2017, si nu se compara.

Kia Xceed - Orange Fusion
1.4 T-Gdi - 140 de cai, 240 de nm - manuala
Echipare de baza CIty(nivel1) + optiuni:
-Cruse Control
-faruri full led
-scaune incalzite
-volan incalzit
-parbriz incalzit(desi nu il gasesc nici in configurator, si nici in contract nu scrie de dotarea asta , o are, nu ma deranjeaza filamentele)
-infotainment 8 inch cu Android Auto(pe tot ecranul)/Apple Car
-camera spate, senzori spate
-climatizare pe 2 zone
-jante aliaj pe 18
-frana de mana electronica cu buton si auto-hold
-si mai cateva chestii ce nu le mai stiu

Masina nu s-a incadrat la rabla pentru ca are jante de 18, daca era cu jante de 16 si aceleasi dotari se incadra, dar iesea cu 1000 de euro mai scump decat pretul ce l-am avut pe ea.

Azi am luat-o am apucat sa fac 140 de km si urban si extra-urban.
Imi place, este mult peste Seat din toate punctele de vedere. Motorul nu e racheta dar este suficient de bun pentru viata de zi cu zi.(un prieten ce are GTI a dat o tura cu ea azi si a zis ca e ok motorul pentru el)

Foarte mult imi place exteriorul, si culoarea asta da bine pe ea, desi nu am avut cum sa aleg culoarea. De la momentul in care am vazut masina si am fost la dealer a durat 2 saptamani pana am primit masina.

Sper sa fie la fel de fiabila ca si Seatul, o sa vad si o sa compar costurile.
Pana acum RCA mai mica si CASCO culmea mai mic decat aveam pe Seat(motor 1.2 tsi valoarea asigurata era 13000 de euro)

La Kia:
RCA - B3 - 645 de lei (ca am sub 30 de ani)
CASCO - 2100 de lei full casco (platit intr-o singura transa) valoare asigurata 19600 de euro.

Si cam atat la cald. Sunt incantat de ea cum nu credeam ca o sa mai fiu fiind la a doua masina noua, ma asteptam sa nu mai am acelasi entuziasm.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Xceed 1.4 T-GDI City - Orange Fusion

Post by bprodan »

Salut, ti.am văzut postul pe softpedia și ma bucur ca ai scris și aici.
Felicitări pt alegere, culoarea e superba și bine ai venit pe grup.
Eu nu înțeleg ce treaba are rabla /emisiile cu marimea jantelor, dar dacă asa ti.a zis dealer-ul..
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

qew
Posts: 9
Joined: 26 Jun 2020, 20:32
Auto: Kia Xceed 1.4 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Xceed 1.4 T-GDI City - Orange Fusion

Post by qew »

Multumesc.

Din ce am inteles si stiu si de alte marci unde s-a intampalt faza, este ca la noi pentru rabla se iau emisile de CO2, si se pare ca in functie de modelul de masina , de echipare, de jante si de cauciucuri(daca is mai late sau diametru mai mare) se scoate CO2 diferit. De aceea pe Style care vine doar cu jatne de 18 nu se incadreaza la rabla, iar City doar cu cele de 16, fiindca cele de 16 au un diametru mai mic, si automat o garda cu 10mm mai joasa. Acum sper sa am dreptate nu bag mana in foc ca asa este.

Ti-am citit si tie jurnalul, ma tenta un 1.6 T-GDI dar intindeam prea mult bugetul. M-am inspirat si de la voi si m-am convins sa o cumpar fara sa o testez. Am testat doar un Kia Ceed 2019 al unui amic sa vad ce poate motorul, mi-a dat cheile si 2 ore mi-am facut de cap cu ea, si m-a convins motorul de 1.4 Turbo ca e suficient pentru mine.

Ce am uitat sa mentionez, eu am roata de rezerva temporara cu guma maxxis, trebuie sa verific sa vad ce dimensiune are, de curiozitate.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Xceed 1.4 T-GDI City - Orange Fusion

Post by alexcrist »

Jantele mai mari și mai grele, precum și garda la sol mai mare cu jantele mai mari (deci aerodinamică mai slabă) duc la emisii mai ridicate. Inițial (anul trecut, și pe la începutul lui 2020), XCeed cu motorul de 1,4 și cutie manuală nu se încadra deloc la rabla. Doar cu 7DCT se încadra. Apoi probabil au făcut noi omologări și au dedus că, cu jantele mai mici, cade ușor sub limită și se încadrează.

Adevărul e că motorul de 1,4 se învârte cu emisiile fix pe la limita impusă în România pe la programul Rabla. Orice în trage îl sus (precum jantele) în descalifică, orice îl trage în jos (precum 7dct) îl califică. Mna, aia e. :)

S-o stăpânești sănătos!

EDIT: Despre rezervă, nu știu dimensiunile exacte, dar știu că e de 16".

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Xceed 1.4 T-GDI City - Orange Fusion

Post by bprodan »

Da, se pare ca nu te-a mintit, am gasit la englezi emisiile pt motorul de 1 litru si se pare ca difera in functie de diametrul rotii.
emi.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”