The Red XCeed 204 HP

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by Minu »

Nici macar, imi bombardez agentul de vanzari de cateva zile sa-mi faca o oferta la un GT si nu primesc niciun raspuns si nu e prima oara cand face asa, iti dai seama ce interes sa vanda masini au astia de la Kia?Nu e de mirare ca vedem asa putine pe strazi. :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Un update la jurnal, din pacate nu foarte placut, dar poate ajuta si pe altii. Acum cateva zile mi-am gasit masina lovita in parcare la ParkLake. Doamna care m-a lovit mi-a lasat numarul de telefon drept care am sunat-o (daca nu il lasa luam inregistrarea de la paza si ma duceam direct la politie, deci a fost corecta si a si scapat de amenda, nu incercati sa fugiti in caz de accident cand exista camere).
Ne-am intalnit, am facut amiabila(obligatoriu formular special autocopiativa, in amintirea dosarului cu sina) si mi-a dat si copii dupa ci, permis, talon, rca. Colegul care mi-a facut asigurarea @andrei1271984 m-a ajutat de-a lungul procesului, nu mai facusem accident de multi ani, e tare bine sa ai un broker de calitate care sa te sfatuiasca in situatii cu care nu esti obisnuit.
Luni am sunat la Groupama ( o fac pe Casco cu regresie pe RCA-ul doamnei), am stabilit azi vizita la reprezentant pt intocmire dosar la MIT Motors, totul a decurs lejer, am mers la tinichigerie, care a fost din nou la asigurator (gresise ceva in fisa) - deci si aici e bine sa fie unul langa altul si sa poata colabora/corecta.
Bara si aripa vor fi revopsite, 2 ornamente de schimbat - voi fi chemat in 2 saptamani cand sosesc piesele, nu mai tine nimeni ceva pe stoc. Si probabil ca pe Car Vertical apar acum cu jumate de masina lovita, nu ca mi-ar pasa.
Groupama are doar cu MIT, nu si cu IMG. Oricum, decisesem sa evit IMG pentru ca s-au tot fofilat sa imi schimbe o amarata de piesa la pedala de ambreiaj care scartie si nu imi place genul asta de 'amabilitate'. E insa posibil sa ma razgandesc din nou, era un domn cu un Sportage la MIT care reclama ca nu i s-a pus o piesa noua, asa cum era pe factura, deci calitate si incredere ..off off si mai mai :(
20211226_131333 - Copy.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Dupa ce au sosit cele 2 protectii am fost la MIT si am lasat masina la vopsit. A durat 3 zile, a iesit bine - era o operatiune prea simpla ca sa fie probleme si nici eu nu am ochii formati sa vad diferente de culoare foarte mici.
S-a verificat si scartiit pedala ambreiaj - se va schimba 'pedalierul' - habar nu am ce e si asta, presuspun ca ansamblul pedala si prindere. S-a rezolvat si usa rezervor, s-a strans ceva pe acolo :P
2 chestii minore mi-au ramas in cap:
1- nu am ramas cu nici o hartie, nimic dupa toata povestea. Toata lumea a facut zeci de copii, aveau ditamai dosarul, insa eu nu am primit nimic. Bine ca am scris aici, peste 3 ani habar nu o sa mai am.
2. Programarea pt schimbare pedalier s-a facut peste 1 luna, atunci era un loc liber. Nu am presat nici eu, nu ma grabeam, dar mi se pare extraordinar de mult si poate ca cei ce detin servicul ar trebui sa mai deschida un sediu, inteleg ca le merge f bine si e tot timpul plin.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by alexcrist »

Așa e, la reparații pe Casco și garanție nu primești nimic la mână. Nu mai știu la RCA, dar parcă nici acolo.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by andrei1271984 »

nu primesti nimic ,nici la rca nici la casco, dar iti spun eu tot ce vrei sa stii :) cand si cum ai avut daune :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

@andrei1271984 : Ca poti sa imi spui ce daune am avut e usor, mai provocator ar fi sa le stergi, sa para masina ca noua, condusa doar pana la piata de o babuta/doctor :) Intotdeauna m-au distrat samsarii ce mentioneaza ca masina a condus-o un doctor, ca si cum doctorii nu ar fi soferi normali. Dar faptul ca te pun pe aceeasi treapta sociala cu un doctor... buni la psihologie baietii :)

Nu m-am uitat cu atentie, probabil aparea prin hartii, acum 12 ani cand am avut ultima data reparatii pe CASCO stiu ca vazusem tarifele 'speciale' practicate de service-uri pe niste hartii pe care le-am primit. De exemplu, a fost 2600 o schimbare de parbriz pe CASCO versus 800 pret normal. Eram curios cat a costat acum marea lucrare.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by andrei1271984 »

asta nu pot sa fac :lol: [-X
suna-ma saptamana viitoare si-ti spun ce valoare a avut dauna :wink:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Lasa ca te sun peste cateva saptamani sa imi dai tu o noua dauna, de data asta in buget, pentru reinnoirea politelor. Sper sa nu fie dauna totala :)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by andrei1271984 »

facem ceva frumos \:D/
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Am facut si revizia a doua, 18987 km, la MIT. Totul a fost ok, amabili si prompti.
Cu aceasta ocazia am schimbat si pedalierul pe garantie.
Revizia a costat 850 lei, s-au pus 4.6 Litri ulei Shell Ultra ECT5W30 si chestiile uzuale.
Am putut alege intre Shell si Mobil
Placute frane 9mm, antigel -40 grade, profil anvelope 7mm - masina e pregatita de alergat.
20220221.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by alexcrist »

Deja anvelope de vară? Curajosule. :P

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Eu cu astea merg de cand am luat masina. In Bucuresti nu am vazut zapada anul asta si azi erau 17 grade.
La mine masina nu e esentiala, cand se anunta vreme rea o uit in parcare cate o luna.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Sa mai actualizam si jurnalul asta, desi nu am mare lucru de zis.
Asa cum discutam si pe alt thread, cred ca am primit un update de ECU (habar nu am cum verific) si masina nu mai e dementa. In continuare atinge 190 repejor (sigur, pe autostrada in Germania), dar parca are nevoie de mai multe ture pt a fi nervoasa. Am mai observat o chestie ciudata dupa update, in anumite momente, in a 5-a, in rampa, nu mai imi recomanda sa trec in a 6-a pana pe la 2600 de ture. Inainte cum ajungeam la 1800 de ture imi recomanda trecere in viteza superioara indiferent de situatie.
Alta chestie care ma mira. Merg cu 100 sa zicem si o las pe liber, turometrul sta la 1000 RPM. Daca ajung la un semafor si opresc, fara nici o alta interventie din partea mea, turometrul coboara la 700. Habar nu am de unde isi da seama ca se invart rotile si de ce ii pasa.
Vopseaua capata usor urme de buna purtare, am trecut si prin grindina din Bucuresti cu brio, a mai luat o groapa in Bulgaria de s-au terminat suspensiile, dar una peste alta merge.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by alexcrist »

bprodan wrote: 09 Jun 2022, 18:24 Am mai observat o chestie ciudata dupa update, in anumite momente, in a 5-a, in rampa, nu mai imi recomanda sa trec in a 6-a pana pe la 2600 de ture. Inainte cum ajungeam la 1800 de ture imi recomanda trecere in viteza superioara indiferent de situatie.
Alta chestie care ma mira. Merg cu 100 sa zicem si o las pe liber, turometrul sta la 1000 RPM. Daca ajung la un semafor si opresc, fara nici o alta interventie din partea mea, turometrul coboara la 700. Habar nu am de unde isi da seama ca se invart rotile si de ce ii pasa.
Poate era ceva diferit la motorul de 1,6 până acum. Cumva mă îndoiesc, dar poate. :)

Pe 1,4 al meu, comportamentele astea există de cel puțin 2 ani, de nouă. Respectiv recomandarea de treaptă ține cont și de sarcină, nu doar de turație, iar în mers nu scade turația sub 1000. De ce, e simplu: ca să mai atenueze din șocuri în caz c-o lași să cadă la 700 în mers și apoi bagi în viteză fără rev-matching. Mai mult, sunt mai multe trepte de turație pe care le setează automat în diverse condiții. De exemplu, stând pe loc:
~700 rpm în neutru, sau în treapta 1 cu ambreiajul apăsat complet și frâna apăsată (sau AutoHold activ)
~900 rpm în treapta 1, cu ambreiajul complet apăsat, pe loc, fără frână sau accelerație apăsate
~1050 rpm în treapta 1, fără să apeși accelerația, cu ambreiajul puțin ridicat (înainte să cupleze efectiv ambreiajul)

Mai sunt și alte condiții, în funcție de consumatori și alte variabile.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

La naiba, nu pot decat sa te felicit, tu chiar iti cunosti masina. Habar nu aveam.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”