Kia "Portocala" Proceed GT

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by Minu »

AIVV wrote: 07 Jul 2023, 09:40
Am mai facut cateva calcule, si toate indica faptul ca rezervorul este de 40 de litri, nu de 50 cum este trecut in carte, dar de fiecare data uit sa intreb cand merg la service.
Nu stiu cum de ai ajuns la concluzia asta, azi am bagat 42 de litri si de abia s-a aprins becul :D
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Minu wrote: 09 Jul 2023, 23:21 Nu stiu cum de ai ajuns la concluzia asta, azi am bagat 42 de litri si de abia s-a aprins becul :D
Interesant. Eu am facut un test, de doua ori am bagat cand mai aveam 9-10 km range in bord, si de abia au intrat 41 de litri, dar chinuit.
Si am mai calculat in functie de range/consum, si nu imi iese in nici un caz ca s-ar apropia de 50 :D

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by Minu »

Dupa ce se duce acel range, intri pe "rosu".Din acel moment mai ai 10 litri in rezervor de unde rezulta ca are rezervor de 40 de litri.Presupun ca nu e prima masina pe care o ai, la toate cand intri pe rosu/canistra mai ai minimi 5 litri, in cazul Ceed-ului vorbim de 10 litri.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Nu ma asteptam sa fie un procent asa mare din rezervor :D

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by yso »

Pai pe rosu ești de când se aprinde becul în bord :) și mai ai vreo 10l cred. După ce se duce range-ul ala... nu știu ce sa zic. Poate mai rămân 1-2l.
La mine la Ceed, când se aprinde becul rosu, intra cam 37-38l de benzina.
O data mi s-a întâmplat sa merg cu becul aprins pana a scăzut sub 10km range-ul - nu mai rețin exact dar arata mai putin de 10km și au intrat aproape 45l de benzina.

Poate la Proceed o fi alt rezervor sau o fi altfel setat senzorul ala.

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by skemosu »

Cand am luat masina era cu becul aprins, si la benzinarie au intrat 46 de litri. Din cate stiu masinile vin cam cu 5 l de benzina.deci e plauzibil ca rezervorul sa aiba 50l.
Cumva fiecare sfert de pe indicator e cam 10l si becul se aprinde cand mai ai cam 10l , dupa calculele mele.
Intr-adevar e calibrat cam "precaut" senzorul de nivel...dar nu e mare problema

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

ODO: ~60k

Nu prea reusesc sa scriu foarte multe pe aici, din fericire. Masina se comporta in continuare excelent, fara probleme.
Sa speram ca o sa vina iarna tarziu, imi place mai mult setul de roti de vara :D
Imi e groaza deja cand ma gandesc ca trebuie sa schimb rotile, dar cel putin acum am doua seturi complete (jante + senzori + cauciucuri) si merge mai repede.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Ma gandeam sa o vand si sa iau modelul MY24 cu automata. Nu stiu cat e timpul de livrare, dar nu ma prea grabesc.
Problema mai mare e ca nu stiu pe la ce pret as putea sa o vand. Momentan sunt doar doua la vanzare pe olx si am impresia ca stau de ceva timp, dar si cer destul de mult pe ele - 25k una si 26k cealalta parca.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

https://www.autovit.ro/autoturisme/anun ... sPreview=1

Dupa preluarea sobolanului, portocala ajunge la vanzare. Daca e interesat cineva de pe forum, putem face un mic discount. :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”