Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Afumatu »

Salutare,

A venit momentul mult asteptat sa fac si eu jurnalul de bord. Comanda a fost plasata pe 05.08.2019, produsa pe 14.01.2020 si am ridicat masina ieri 28.01.2020 ( estetic 10, functionalitate deocamdata ok ).
A reusit sa isi "spele" toate "pacatele" pentru timpul foarte mare de asteptare.

Atentie !!!! - modelul nou nu mai vine cu senzorii de presiune, cica ar citi direct din senzorii de ABS si te avertizeaza daca faci pana sau scade presiunea foarte mult ( de altfel nu exista nici in meniul din bord afisajul pentru presiune ) - senzorii de acum vin doar la optiunea TPMS High Line ( care din cate stiu obliga la parcare automata ).

Advice !! - Pentru vesnica problema de zgomot de la haion la modelul nou trebuiesc desurubate foarte putin piciorusele si se rezolva problema.

Cotiera glisanta la piciorusele respective are pe exterior cauciuc ( nu scartaie deloc ).

Configuratie

Versiune baza GT-Line plus optionale :
  • Culoare: Blue Flame
  • Tapiterie: WK - Saturn Black
  • EPB - Electric parking brake
  • Parbriz cu sistem de incalzire
  • Geamuri spate si luneta fumurii
  • Faruri tip LED
  • Semnal schimbare directie de mers incorporat in oglinzi
  • Oglinzi exterioare electrice si incalzite
  • Oglinzi exterioare pliabile electirc
  • Scaune incalzite fata si spate
  • Geamuri electrice fata si spate ( cu auto Up / Down / Safety - toate)
  • Cotiera centrala cu spatiu de depozitare / functie de glisare
  • Schimbator imbracat in piele
  • Volan incalzit
  • PTC ( Positive temperature coefficient )
  • Supervision Cluster 12.3"
  • ECM
  • Smart cruise control
  • Padele schimbare viteze
  • BCW - Blind spot warning
  • FCA - Sistem de asistare a evitarii coliziunii frontale
  • ISLW - Sistem inteligent de limitare a vitezei
  • LFA - Lane following assist
  • Duze spalare parbriz incalzite
  • Senzor ploaie
  • Priza in portbagaj
  • Incarcator telefon Wireless
  • Navigatie 10.25" RDS + DAB
  • Difuzoare JBL
  • Tweetere + Amplificator extern
  • Buton Start / Stop
Cost total

Costul total : 26.697 EUR, pret final cu remat si reduceri - 23.646 EUR

Prime impresii

Am facut deja primii 230 KM un drum scurt nu m-am putut abtine si am zis sa iau putina aglomeratie si exterior.
Consumul la final de drum 6.7, mers 80% din drum pe SCC si cu viteza maxima de la 100 KM
Pro:
  • Farurile pot spune ca sunt undeva mid spre high ( parerea mea ) in segmentul faruri led iar faza lunga noroc cu sistemul auto ( care este foarte promt ) ca altfel iti umpli lejer frigiderul.
  • Sistemul cruise control adaptiv este .... nu am cuvinte, iesirea de 230 KM pot spune ca nu am simtit-o. Si se comporta excelent.
  • LKA - acolo unde sunt marcaje este demential ( curbele mai largi nici nu le simti, la curbe mai stranse nu am avur curaj sa il las doar pe el dar tot te ajuta foarte mult la viraj ).
  • FCA - am avut parte din pacate sa il vad in actiune cand un taximetrist a decis ca de la 60 km sa faca stanga si sa franeze extrem de brusc , am apucat sa il vad si franam si eu cred in timp dar a ajutat si sistemul de evitare coliziune frontala.
  • Tinuta de drum extrem de buna - si spun sincer ca poti desena cu masina pe strada fara dar si poate.
  • Scaunele sunt confortabile.
  • LINISTE in masina te poti intelege pe un ton destul de scazut.
  • 7DCT-ul se comporta destul de bine ( schimba pe nesimtite ).
  • Sistemul audio este genial si are o fidalitate foarte buna in special pe semnal digital.
  • Supervision Cluster-ul este foarte ok atat estetic / design cat si functional si nu deranjeaza noaptea mai ales daca ajustezi putin luminozitatea luminilor din bord.
Contra ( pana acum ):
  • Android auto nu ruleaza in full screen pe navigatia de 10" ( este pe 3 sferturi din display ) doar Apple CarPlay ruleaza in full screen.
  • Lumini led plafon si numar spate.
  • Ar fi fost cireasa de pe tort daca se inchidea / deschidea masina cand plecai / apropiai de ea. Se poate inchide / deschide doar folosind cheia smart sau butonasele mici de pe manere usi fata.
Poze
2020-01-29 at 12.13.23.jpeg
2020-01-29 at 12.13.22.jpeg
2020-01-29 at 12.13.14.jpeg
2020-01-29 at 12.13.06.jpeg
2020-01-29 at 12.13.3.jpeg
2020-01-29 at 12.12.44.jpeg
2020-01-29 at 10.2102.jpeg
2020-01-29 at 10.21.02.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Afumatu »

Pentru CASCO si RCA recomand cu toata increderea pe -->> @andrei1271984

Preturi IMBATABILE ! - preturile vin la pachet cu multa rabdare din partea acestui om =D> :D

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by andrei1271984 »

Florin, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea =D> :D
Multumesc pentru aprecieri :roll:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Afumatu »

Multumesc !

Si inca 2 poze una de la supervision cluster si una de la navigatie cum se vede android auto.
1.jpg
2.jpg
Nu stiu de ce se incarca poza pe dos.... pe pc se vede cum trebuie....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by ciorelu »

Arata foarte bine modelul GT-Line, felicitari ! Multi km fara incidente .
Buna alegere privind culoarea :))

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Cosmin D »

Frumoasă masina, imi place mult culoare dotări tot😎. Gt line ofera o ambianta aparte. Păcat că Android auto nu utilizează tot ecranul. Am incercat de curând apple car play si mi s a parut net superior AA. E o impresie subiectivă dar eu unul voi trece pe Apple.
Sunt surprins de faptul că la hayonul de la Ceed si Ceed SW nu s a adoptat solutia de la Xceed cu acele urechi de cauciuc tare suplimentare. Chiar fixează bine hayonul si eu nu am niciun zgomot acolo. Ciorelu? Tu ai auzit zgomote la hayon? La mine liniste si nu am umblat la acele tampoane. Însă vad ca Xceedul are suplimentar cred acele urechi. Stiu ca si la masina de test de la Mit am auzit troncanit la hayon, era un hatch.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by ciorelu »

Cosmin, nu am auzit nici un zgomot de la hayon si nu am modificat absolut nimic. De altfel, nici cu cotiera nu am avut probleme, nu bate, nu troncane, nu da cu fum :))

Vazand pozele puse de Afumatu, mi-am adus aminte de comanda initiala de SW GT-line. Arata foarte bine varianta asta, felicitari inca o data!

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Afumatu »

Multumesc !!

La urmatoarele drumuri revin cu update cum se comporta si daca apare sau nu zambetul pe "fataul meu" :D

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Boogie Man »

Felicitari pentru achizitie! S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Arata foarte bine masina si te asteptam la intalnirele lunare :D .

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Afumatu »

@Boogie Man - multumesc , am sa vin cu siguranta ( vineri noapte tocmai ce am vazut intalnire de Honda Civic toate HB aliniate frumos in fata intrarii la parcul Carol, aratau superb ).

Tot in acel loc / timp am vazut si un coleg de al nostru cu un Ceed HB aceeasi culoare cu a mea, doar ca nu am apucat sa il bag in seama si nici numarul nu l-am vazut... daca vede acest post si este pe forum - Salutari !! :D

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 Blue Flame - 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by ingerulol »

Daca ti-as spune ca in iunie 2020 dupa iesirea din pandemie am configurat CEED GT 204 DCT7 cu 26500 (reducere 23500) cu venire in august pentru un prieten bun - il pun sa posteze ... s-ar putea sa te superi . Cum naiba sa dai banii aia pe o masina ... nici pe Sportage nu am platit atat de mult . Practic asa se duc preturile in sus . Si ai mai stat si juma` de an dupa ea . :shock: :shock: [-X [-X :oops:

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”