Kia Ceed GT 1.6 MT

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

Mai rau pe sport dar se aude si in rest cand e mai turata. In evacuare se aude zornait pe la 2000 ture si in bord incepe pe la 4000. Initial in bord se auzea foarte infundat pe bass, acum a ajuns sa faca insuportabil :))) zici ca am 1310 fara toba :(

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Qalex21 »

Neplacuta experienta cu o masina noua...

La MIT ai incercat sa suni direct pe mobil consilierii service mecanica ? https://www.mit-motors.ro/contact/

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

Da, e cam penal sa faca asa de noua :)) . Am un Chevrolet Aveo de nou in care am dat ori de cate ori am putut. De noua si pana acum masinuta aia a vazut doar mers peste 4000 ture. Are 140.000 in 5 ani si n-a avut si n-are nici pe dracu.

Pe doamna Stefania am spamat-o de cateva ori. La primul mail a raspuns instant acum vreo 2 saptamani, probabil o fii in concediu. O sa ma duc direct cu masina acolo sa vada daca pot remedia problema.

App la 1 luna de cand am ridicat masina inca nu am actele ei, nu pot sa plec cu ea din tara. E jenant... faceam singur rar-ul la Voluntari in 3 ore.

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by OmuNegru »

Cred ca este vorba despre un "feature": Active Engine Sound. Adica sunet fals al motorului bagat in boxe, nu stiu cum s-au gandit ei ca soferilor le-ar placea sa auda acel sunet fals in loc sa auda suntetul real al motorului. Cauta pe forumul extern pt Stinger poate gasesti o solutie sa-l mai diminuezi / opresti.

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

OmuNegru wrote: 10 Jan 2020, 21:16 Cred ca este vorba despre un "feature": Active Engine Sound. Adica sunet fals al motorului bagat in boxe, nu stiu cum s-au gandit ei ca soferilor le-ar placea sa auda acel sunet fals in loc sa auda suntetul real al motorului. Cauta pe forumul extern pt Stinger poate gasesti o solutie sa-l mai diminuezi / opresti.
:))) e un plastic sau o mufa prin bord care intra intr-o vibratie aiurea. Sunetul acela dat in boxe este un mit cand vine vorba de Ceed GT . E prezent doar la Stinger. La GT pe sport sunetul e dat toba si atat. L-am ascultat destul de multe ori ca sa imi dau seama ca nu se aude nimic din boxe. Motorul se aude la fel le sport si cu usile deschise etc. Sunetul asta aparut e dat de un plastic / tabla / mufa care vibreaza in interiorul bordului.

Si,app sunetul pe care il auziti in video e pistol cu apa vs cum se aude in realitate. De fapt nu mai poti sa te auzi vorbind cand intra in vibratia aia. :lol: :lol:

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

Problema a fost rezolvata azi la MIT. Un plastic de la protectia camerelor de deasupra oglinzii intra intr o vibratie proasta si genera sunetul ala.
Zornaitul din evacuare s a rezolvat prin fixarea mai ok a unei table de protectie dintre evacuare si admisia de la turbina. Si ea intra in vibratie pe modul sport.

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

Am facut primul drum mai lung cu masina asa ca pot sa revin cu detalii despre cum se conduce si cat de confortabila este la "drum lung" .

- Cu jantele de 18 cu 225 / 40 pot spune ca am traversat Bulgaria fara sa-mi zgrangane dintii in gura (cum mai spun altii prin topicuri ca nu isi pun jante de 17 din acest motiv).
- Scaunele sunt foarte confortabile mai ales daca iti reglezi cum trebuie partea lombara. Dupa 10 ore de condus nu m-am simtit lovit de tren. Pauzele pe care le-am luat, in care am si coborat din masina au fost de maxim 15 min.
- Masina este foarte bine antifonata ( cu toate ca am cauciucuri de iarna) , te intelegi vorbind la un ton normal inclusiv la viteze mari.
- Stergatoarele automate isi fac treaba cum nu am vazut mai bine, in orice conditii ( ploaie abundenta, burnita sau particule fine de apa ramase in suspensie )
- High Beam Assist de mare ajutor :)
- Motorul de 1.6 il recomand oricui nu vrea sa moara in depasiri sau sa adoarma in spatele unui tir pe pante. Conduc masina de aproximativ 5000 km si inca ma surprinde :lol:

Consumul a fost decent tinand cont ca 250 km din total au fost facuti intr-un oras cu trafic FOARTE intens :lol:
consum_tr.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by quelloo »

Bhall wrote: 28 Jan 2020, 17:12 - Masina este foarte bine antifonata ( cu toate ca am cauciucuri de iarna) , te intelegi vorbind la un ton normal inclusiv la viteze mari.
cat inseamna viteze mari?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

Viteze peste limita legala pe autostrada :wink:

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Cosmin D »

Bai foarte decent consumul pentru mers sportiv si 204 cai. Uitându ma la ce consum au posesorii de Mazda Skyactiv X de 180 raportat la performante pot spune ca ai facut alegerea potrivita cu motorul asta. Eu tot nu mi explic cum a scos Tudor Bratu de la Superioare 13,5 cu Xceed ul de 1.4 7 DCT, ce i drept in oras in perioada de sărbători.
Subscriu la aprecierile la adresa HBA. Este genial si foarte prompt.

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Misu »

ai observat cumva vreo problema sau ceva calitate scazuta la scaunele fata la care se referea minu in topicul kia cee 2018 generatia III?
"Mi se pare mie sau pielea de pe scaune pare cam de slaba calitate (minutul 6.56)?Pare ca nu au invatat nimic de la prima generatie de GT care avea fix aceleasi probleme.Cei care ati facut ceva mai multi km cu ele cum se prezinta interiorul?Nu de alta dar la prima varianta dupa vreo 40.000km s-a umflat bordul (schimbat cu altul nou care arata mai jalnic ca cel vechi) s-a curatat vopseaua de pe piele mai peste tot iar dupa 80.000Km s-a taiat panza de la scaun, arata de parca ar avea 200.000 km, sincer Dacia are materiale mai longevive la interior.Daca si generatia asta e la fel ca prima ma orientez catre altceva, deja pretul s-a dus sus cu mult peste concurenta (Skoda Scala are pret mai ok doar ca pierde la motorizari)"
https://www.youtube.com/watch?v=wg9aazA7KmY#action
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

@misu Da, scaunele nu sunt de cea mai buna calitate. Au deja adancituri in burete pe partea inferioara. ( o sa fac maine un video sa vezi exact despre ce e vb) Nu sunt masiv, am 90 kg si au deja mici santuri unde stau cu fundul. Pielea de pe aripioare a inceput sa faca mici cute desi sunt atent de fiecare data cand cobor si ma urc in masina. Probabil sunt facute pt oameni de 1.60 si 50 kg. Folosesc produse de intretinere pentru piele la fiecare 2 spalari. Sa speram ca la 40 k nu o sa se ia vopseaua de pe piele :lol: . Le schimbam daca e cazul, ce sa facem :))

@Cosmin D daca merg sportiv prin oras, adica cu beepait de FCA continuu, crosetat, scot lejer 20 - 25% . E benzinar cu aer cu presiune. Consumul de benzina e proportinal cu ala de aer :lol: . Cand vezi in bord 1.2 bar boost e si consumul peste 30% :lol: . La motorul asta depinde cat de mult vrei sa mergi cu un plin. Inca e distractiv si asta e important :). Pentru consum am un 1.2.

App pentru cei carora le-au spus cei de la reprezentanta sa alimenteze cu 95 si 100 alternativ, eu alimentez numai cu 100, inca nu a bubuit motorul si nu mi s-a aprins niciodata senzorul de GPF.

Pentru cine vrea manualul de la CEED 2020. Click mai jos. Are cateva zeci de pagini in plus fata de cel anterior.

Am facut cont pe https://www.kia-hotline.com si l-am downloadat de acolo. Tot acolo am vazut si configuratia exacta a masinii mele.

20190618040948244_T9WN8O04.pdf
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

RedLabel
Posts: 70
Joined: 02 Oct 2014, 20:43
Auto: Kia Ceed

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by RedLabel »

Bhall wrote: 01 Feb 2020, 21:47 Am facut cont pe https://www.kia-hotline.com si l-am downloadat de acolo. Tot acolo am vazut si configuratia exacta a masinii mele.
Cum ai facut cont pe https://www.kia-hotline.com/ ?
Ce ai trecut la persoana juridica si VAT number deoarece eu orice as introduce imi scrie VAT gresit ....

User avatar
bzc313
Posts: 48
Joined: 13 Aug 2019, 21:44
Auto: CEED CD 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by bzc313 »

Campul "VAT/GST code" nu trebuie completat deoarece nu ne obliga - * Indicate Required Field.
Problema este ca desi termin procesul de inregistrare nu primesc email pentru activare cont, nici pe yahoo si nici pe gmail.

LE: A venit emailul intr-un tarziu si am acces pe site.
Multumesc pentru info! =D>
The power to surprise.

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Cocostarc »

Am bagat si eu datele si in vreo 5 minute am primit si mail-ul de activare ...

Intrebare ... ce poti gasi acolo fara plata? :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”