XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Salut tuturor,

Asa cum am promis deschid un topic pentru masina mea unde vreau sa impartasesc informatii despre masina si, sper eu, sa dialoghez constructiv cu cei care au Ceed, Proceed sau Xceed privind subiecte de interes comun.

Asa cum am povestit pe larg in topicul Lista Asteptare masina, comandasem initial un Ceed GT Line 1.4 T GDI 7DCT care nu a mai fost produs la timp. Mai mult, conform informatiilor primite de la fabrica, comanda nici nu a ajuns la ei la timp. Dupa indelungi discutii cu dealerul si negocieri am obtinut un pret foarte bun la un Xceed din stoc, varianta City dar transmisie manuala. Transmisia a fost singurul compromis pe care l-am facut in rest masina avand cel putin la fel de multe dotari ca Ceed-ul comandat initial. Am fost rugat de dealer sa nu fac public pretul avand in vedere ca mi-au dat un discount suplimentar deoarece comanda mea initiala nu s-a incadrat in termenii din contract insa va pot spune ca pretul a fost sub 20 K eur cu TVA inclus.
Dotarile suplimentare fata de varianta City sunt urmatoarele

Options: CBCA22 - EPB (Electric parking brake) 195.00 € 232.00 €
EGBA27 - Geamuri spate si luneta cu fumurii 33.00 € 39.00 €
ESAA03 - Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei 0.00 € 0.00 €
ESBA11 - Oglinzi exterioare electrice si incalzite 0.00 € 0.00 €
EWAAXL - Jante si anvelope - aliaj 18" 195.00 € 232.00 €
SVAA31 - Scaune incalzite pentru sofer si pasager 91.00 € 108.00 €
SVBA01 - Buzunare pe spatarul scaunului fata sofer 33.00 € 39.00 €
SVBB01 - Buzunare pe spatarul scaunului fata pasager 33.00 € 39.00 €
TDCA05 - Manere interioare usi cromate 0.00 € 0.00 €
TSAC05 - Cotiera centrala cu spatiu de depozitare cu
functie de glisare 39.00 € 46.00 €
TSXJ01 - Plasa portbagaj 13.00 € 15.00 €
TTBA09 - Volan imbracat in piele 0.00 € 0.00 €
TTBB05 - Schimbator de viteza imbracat in piele (MT) 0.00 € 0.00 €
TTCA01 - Volan incalzit 65.00 € 77.00 €
VCAA04 - Climatronic 260.00 € 309.00 €
VCDA01 - Dezaburire automata parbriz 13.00 € 15.00 €
VDAA35 - Bord tip "Supervision" - 4.2" TFT 91.00 € 108.00 €
VDBA05 - ECM 65.00 € 77.00 €
VDHAA2 - Senzori parcare spate 151.00 € 180.00 €
VDHC09 - Camera vedere pentru marsalier 39.00 € 46.00 €
VDXB01 - Duze spalare parbriz incalzite 13.00 € 15.00 €
VDXC01 - Senzor ploaie 39.00 € 46.00 €
VGDA01 - Izolatie capota 0.00 € 0.00 €
VGFT01 - Incarcator USB 20.00 € 24.00 €
VMAAPQ - Radio + RDS cu display de 8.0" 294.00 € 350.00 €
VMFB02 - Bluetooth w/ voice recognition 39.00 € 46.00 €
Sunt foarte incanta de masina deoarece mi-a placut designul acestei masini la Salonul Auto Bucuresti si a fost dragoste la prima vedere. De fiecare data cand o parchez imi vine sa mai arunc o privire spre ea. Atrage cam multe priviri si sunt deseori intrebat ce Kia este asta :D ?

Ce imi place foarte mult:
1. Motorul - desi este inca strans si nu si-a eliberat pe deplin potentialul, are cuplu si vigoare la orice viteze. Simti ca ai resurse oricand si este foarte rafinat. Silentions, echilibrat, la ani distanta de un motor in 3 cilindri ca rafinament.
2. Cutia manuala - desi sunt convins ca 7DCT este net superior la capitolul confort si consum, cutia manuala a fost o supriza foarte placuta, la fel ca si ambreiajul. Timonerie precisa, ambreiaj usor, trepte scurte (primele 3 mai ales).
3. Confortul - am jante pe 18 235-45 R18 si totusi masina e foarte confortabila. Acele particule de cauciuc suspendate in uleiul din amortizoare isi fac treaba.
4. Tinuta de drum - daca avea un ruliu tipic unui SUV mediu sau mare, nu o luam. Am o obsesie cu asta, CEED sta foarte bine pe drum si nu voiam sa fac un compromis aici. Insa sta foarte bine pe drum, am vazut asta si la test, masina e agila. Astept cu infrigurare rezultatele tesutului elanului (am vazut ca Mazda CX 30 a iesit sifonata rau :)) :)
5. Calitatea interiorului. Nimic de reprosat si in varianta City am scapat si de piano black pe consola unde ma temeam de zgarieturi. Volan cu piele fina, plastic foarte moale pe bord si usi, design integrat organic al noului sistem de 8 inch in consola centrala.
6. Farurile cu LED - de fapt stopurile si farurile sunt spectaculoase, semnatura led pe spate e foarte reusita doar Proceedul avand ceva mai interesant in gama dupa parerea mea. Functia de HBA - asistenta faza lunga - activata prin impingerea manetei de semnalizare in spate face minuni pe drumuri intunecate. Vede masini, lumini stradale, stopuri si se activeaza cand trebuie. As recomanda farurile cu LED oricui comanda un CEED sau PROCeed. Au si functia coming / leaving home desi in specificatii nu se prevcizeaza.
7. Culoarea lunar silver da bine in contrast cu bandourile de protectie negre si argintii iar grila tip Space Grey e reusita. E o culoare care e mai permisiva la praf, zgarieturi
8. Volan, scaune incalzite - nu mai explic de ce, nu fita insa pana se incalzeste masina nu vei simti nevoia de mai mult. Scaunele se incalzesc un pic prea tare pe pozitia 2, de 3 nici nu mai vorbesc
de design nu zic ca e subiectiv :)

Ce nu prea imi place
1. Daca tot pui faruri si stopuri led, pune si niste amarate de leduri la iluminare placutei de inmatriculare si la plafoniere. Caut solutii after market bune cu anulare eroare CAN BUS, daca stiti / recomandati pe cineva sau vreun magazin, rog PM sau mesaj aici.
2. Mici economii fata de Golf (butoanele de la reglajul oglinzilor sau de la plafoniere nu sunt iluminate, torpedoul nu e capitonat). Pitici pe creier :)
3. Anvelopele de vara Conti Premium Contact sunt cam zgomotoase dar asta e buba lor ca si la Michelin Pilot sport.

Consum: Am debutat intr-o vineri intr-un trafic infernal cu accident pe podul Baneasa si apoi blocat pe centura din cauza unui accident la podul Chitila. Viteza medie cam pe la 11 km/h consum 12
Pe drumul spre munca (Buftea-Chitila-Pipera) am inregistrat un 8.2 in conditii decente si un 9.7 in conditii nasoale. Insa am scos si 6.8 - 7 pe drumuri frecvente cu trafic mediu pe care le fac spre Otopeni, Corbeanca, Bucuresti Centru. Decent zic eu mai ales ca am doar 550 km si inca nu stiu exact cum sa o exploatez eficient. Urmeaza un drum mai lung in afara orasului sa se mai stabilizeze dar, so far, am 7.9 mediu de cand am luat-o.

Overall, foarte multumit de masina. Am incaltat-o deja cu anvelope Hankook W320 Winter icept Evo 2 (dimensiuni originale) cu talon ranforsat pentru CUV-uri si urmatoarele chestii pe care as vrea sa le iau sunt:
Protectie zona incarcare portbagaj
http://accessoires-kia.be/xceed/protect ... 72ADE50TR/

Protectie portbagaj originala
http://accessoires-kia.be/xceed/protection/J7122ADE50/

Iluminare footwell (nu stiu daca monteaza MIT)
http://accessoires-kia.be/picanto/styling/66650ADE20/

Sper sa mi raspunda MIT MOTORS daca le pot comanda de la ei.

Daca avem pe forum un topic despre leduri aftermarket pentru plafoniere si numar de inmatriculare, please share
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by pop.emilian28 »

Arata bine masinuta. Drumuri bune fara incidente ! :wink: Putin dezamagit de faza cu becurile de la numar. Suntem in 2020 acus, ma asteptam sa puna un led acolo :D Daca gasesti ceva, sa postezi, ca si eu vreau ! :D
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Bhall »

Sa te bucuri de ea cu placere! :) In sfarsit vad si eu un Lunar Silver in poze reale :lol: . Eu zic ca n-o sa fii dezamagit de cutia manuala. Dupa ce am condus-o pe cea din showroom cu 7 dct nu vreau sa aud de cutia asta in viata mea, nu e pentru mine. [-X

Legat de becurile led de la plafoniera sunt optionale, cel putin pe ceed-ul normal . Pacat de cele de numar la care nici macar nu poti sa alegi varianta led. Daca si-a montat cineva led la numar, astept si eu cu drag recomandari.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by ciorelu »

In sfarsit poze cu masina :) Felicitari si drumuri fara incidente. Arata foarte bine masina si dupa ce am citit optionalele, singura diferenta o reprezinta jantele pe 18' si culoarea, evident :)).
Weekendul asta daca ai timp, poate ne intalnim sa le facem niste poze :)
Succes!

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Multumesc mult. Weekendul viitor vreau sa fac un drum spre Brașov daca vremea nu e asa cum e azi.
Adaug două scurte precizări la capitolul chestii negative
1. Camera de marche arriere e de calitate mai slabă decât la VW Golf sau Mazda 3. Ziua, e foarte ok însă noaptea e foarte slabă calitatea imaginii, aici ar face probabil diferenta niste lumini led la becul de reverse si placuta de inmatriculare. Recomand adăugarea senzorilor parcare spate mai ales la Xceed unde vizibilitatea e slaba prin luneta. Din pacate, semnalizarile vizuale ale senzorilor sunt afișați pe Supervision cluster in timp ce camera e afișată pe sistemul multimedia. Atașez câteva imagini pentru cei interesati.
2. Era foarte util un torpedo refrigetat.
Am luat legatura si cu Mit motors departamentul piese si accesorii si am primit linkul oficial Mobis (furnizor de piese OEM al grupului Hyundai) unde putem gasi coduri pt multe accesorii originale. Il voi posta in sectiunea accesorii. O groaza de chestii utile pt Ceed si Xceed. Voi incerca sa vorbesc la service si piese pentru ca sunt convins că se pot monta becuri led originale de la Kia in interior si la număr. Sa vedem la ce pret.
@Bhall - din pacate luminile led pt interior si plăcută erau disponibile exclusiv cu trapă. O combinatie ciudata. Am găsit deja niste soluții pe e mag dar vreau sa incerc sa pun becuri originale Kia Hyundai. Va tin la curent
Am spălat ieri masina si i am dat si o ceara lichida asa ca atașez aici cateva poze intr o lumina frumoasă care prezintă nuantele diferite ale acestei culori Lunar Silver pentru cei care si au comandat sau vor să opteze pt această nuanta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

RedLabel
Posts: 70
Joined: 02 Oct 2014, 20:43
Auto: Kia Ceed

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by RedLabel »

Foarte frumoasa !
Cum sta la antifonarea din spate (se aud pietricelele tare) ?
Cand afli niste preturi la accesoriile din link-uri poate postezi si aici sa ne dam seama de preturile in lei, par cam aberante preturiile de pe acolo ...
Multumesc.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Multumesc. Masina e foarte bine antifonata, am văzut o cand a fost ridicată pe platforma la vulcanizare. Are un strat de material fonoansorbant consistent la pasajul roților. XCEEDUL are si niste protecții de plastic dur care încep de sub usi so se duc destul de mult sub masina. Acolo am auzit o pietricica o dată însă, in general singurul zgomot vine exclusiv de la anvelope iar suspensia spate independenta filtrează optim denivelarile chiar si la rotile pe 18 inch.
Cand aflu preturi concrete, vi le împărtășesc desigur.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by ciorelu »

Asa este, noaptea se vede cam slab...dar ziua mi se pare chiar ok.

Stiu ca poate e banal, dar inca nu am resit sa fac urmatorul lucru: cand opresc masina si o las in treapta 1 de viteze, sa nu se activeze frana de mana.Cand o sa vina gerul, as evita sa o folosesc. Am reusit intr-o zi, dar ma grabeam si nu am fost atent...

User avatar
Cibi
Posts: 126
Joined: 03 Nov 2008, 23:23
Auto: Proceed 1.4 T-GDi 7DCT 2019
Location: Bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cibi »

Pune o poza si cu portbagajul deschis, te rog. Ce volum are?
.. Si felicitări pentru achiziție!
ProCeed 1.4 T-GDi / 7DCT / 2019
Image

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Bhall »

ciorelu wrote: 30 Nov 2019, 20:11 Cand o sa vina gerul, as evita sa o folosesc.
Fii serios, nu e dacie 1310 :)))

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by ciorelu »

Stiu ca poate exagerez cateodata... :))) dar am vazut la un Opel GTC 2015 cum a inghetat motorasul de la EPB, iarna pe la -20 grade.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Portbagajul are 426 de litri si este lat deci foarte practic. Am sa pun o poza desi nu stiu cat de relevanta este vis a vis de volumul util. E un compromis între SW care e cel mai practic si volumul de la hatch de 395 l cu care te descurci in mai toate situatiile.
EPB ul nu are probleme nici la -20 de grade. Singurele probleme pot fi cu etrierii daca se strânge gheața acolo dar asta se intampla si la frână clasică de mana cu acționare hidraulica. Mai mult, EPB ul e mai puțin vulnerabil la îngheț deoarece nu există cabluri hidraulice care leaga levierul de frane asa ca nu pot ingheta. Eu am avut epb pe Golf si Passat si am folosit frână in conditii de iarna in Austria. Nu am avut niciodată probleme. Opel a avut probleme la prima generație ca si VW la frână electrica. A trecut mult timp de atunci

Nu inteleg ce vrei sa spui cu acționarea EPB si masina lăsată în viteza. Cand ajungi acasa si acționezi pedala de frână la oprire, frana electrica se activeaza automat afisand pictograma rosie pe bord.O poti dezactiva prin apăsarea butonului concomitent cu apasarea pedalei de frana si poti pune masina in viteza daca vrei.
Am verificat si treaba cu duzele încălzite. Sunt două fire electrice care duc la ele si se pare ca sunt alimentate de fiecare dată când pui contactul.

fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by fixpixu »



Interior portbagj:
Latime: 102 cm
Inaltime :
- pana sus (geam usa din spate): 69 cm
- pana la polita: 40 cm

Adancime (de la scaune la usa spate):
- masurat de deasupra scaunelor: 73 cm
- masurat de la baza scaunelor: 83 cm

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Adaug si 2 poze pentru a ilustra un pic adancimea portbagajului si spatiul.
Pozele sunt realizate cu podeaua la pozitia de jos, in filmul posta de colegul nostru mai sus, planseul e in pozitia de sus. In general eu tin planseul la pozitia de sus pentru ca pot cara diverse chestii sub el (ascunse) in spatiul de langa roate de rezerva. La primavara voi face si proba cu bicla (cu scaunele din spate culcate). Pare ca va incapea dar vom vedea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by ciorelu »

Multumesc pentru informatiile privind EPB. M-am mai linistit :)
Legat de dezactivare manuala, ma refeream la faptul can lasi masina parcata in viteze (in treapta 1). Locul meu de parcare este putin in vale si daca o las pe liber si fara frana de mana trasa, o gasesc in strada :)) De asemenea, face sens ce ai zis, mersi.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”