XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Sunt perfect conștient că nu există leduri ca piesa si evident ca DRL urile sunt module cu diode integrate.😃
Însă, pentru iluminarea numărului exista piesa individuală, nu doar bec, se schimba cu totul acel modul de plastic. Pentru ala am cerut pret. La plafoniera e posibil sa fie tot modul oricum si forma e diferita plafoniera cu led fiind dimensionata pentru spațiul cu plafon panoramic, dar am zis ca o intrebare nu strica. Am găsit deja soluții pentru număr pe e mag cu smd uri Philips. Se înlocuiește tot modulul nu doar becul si au si ventilare. Urmează să demontez becul sa fiu sigur că e acelasi modul si sa verific dimensiunea. Pentru interior am contactat o firma care vinde leduri after market sa vedem ce soluții avem. Vreau sa evit acele leduri care palpaie dupa ce scoti contactul. Probabil va trebui să testez câteva modele. Cert e că nu voi monta prostii de pe olx.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by yso »

@ Cosmin D sa ne spui si noua ce preturi si solutii ai gasit.
Si eu vreau sa schimb becurile de la interior si de la numar cu leduri.
Sunt curios cat costa la reprezentanta modulul de la numar si daca se potriveste perfect si pentru Ceed fara alte modificari.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Razica »

Salutare

Cosmin ai gasit ceva solutie pentru becul din portbagaj si pentru luminile de la numar ?

Eu ce am gasit pentru portbagaj si mi se pare interesant (dar cam scump) si nu afecteaza garantia, este kitul de accesorii lumini portgabaj led PN: 66652ADE00 (exista pt ceed/pro/xceed).

Cotatia la reprezentanta din jilava este:
- Preț piesă 481 lei, livrare 7 zile lucrătoare
- Preț manoperă 360 lei.

Atasez poza si manual de instructiuni. Pe scurt se inlocuieste becul din portbagaj cu 1 led si se mai monteaza alte 2 leduri aditionale pe capacul de plastic interior al portbagajului.
Problema e ca nu am vazut pe nicaieri acest accesoriu montat ca sa imi dau seama daca merita acesti bani.
Are cineva asa ceva montat ?

Multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by alexcrist »

E foarte interesantă abordarea asta cu LEDuri pe hayon. Păcat că nu există și opțional din fabrică, că sigur ar fi fost mult mai ieftină.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Mi au propus si mie solutia asta la Mit dar inteleg ca se demontează multe componente și se decupează pe capitonajul hayonului. Eu refuz să fac asta în service urile de aici. Am vrut sa comand becuri cu mufa care anulează erorile de bec ars obd dar furnizorul de la Arad pe care l am gasit nu le avea pe stoc. Mai încerc in februarie la alt furnizor si va tin la curent daca merg.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Astea sunt.. https://m.emag.ro/set-lampa-led-numar-d ... ario_ID=52
Problema mea e ca nu gasesc nicăieri dimensiuni si specificații pentru a confirma ca lămpile de la i30 si Ceed sunt identice cu cele de pe Xceed. Stie cineva? O sa le scot eu sa le măsor cred..ar trebui să fie identice.
Exista si varianta modul integral care include găurile de fixare pt șurub (eu am la Xceed aceste orificii)
https://m.emag.ro/lampi-numar-led-kia-c ... ario_ID=49

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Update 3500 de km
Per total sunt foarte multumit de masina
Elemente pozitive
Motorul 1.4 t gdi - E rafinat si suficient de puternic pentru mine. Consumul este si el decent chiar si in haosul bucureștean
Confort si antifonare. Foarte ok comparând cu Honda si VW deci ma raportez la modele ok.
High beam assist si farurile cu led. Deși cam mid range farurile cu led fac toti banii iar HBA la drum lung e excelent
Cutia manuală e chiar ok. Precisă si usor de manevrat
Scaunele foarte confortabile
Dezaburire foarte eficienta, clima baga caldura puternic

Elemente negative
Garda la sol inalta si proiecțiile de plastic (cele de pe interior) duc la situatia in care, de pe praguri te poti murdari cu nămol, praf pe pantaloni cand cobori
Stergatoare modeste tip Ceed, Sportage. La primăvară pun niste Bosch Aero tip lamela.
Senzori ploaie indeciși. Merg bine doar daca ii setezi pe poziția cantitate maximă ploaie
Senzorul de lumina e un pic prea precaut, imi aprinde faza de drum cand încă e lumina ok si ar merge doar DRL urile.
Masina e mai mare si mai lată decât Ceed, în pofida unor păreri de pe aici si conform cifrelor oficiale, si merita niste oglinzi mai mari nu cele de la Ceed.
Android auto ( ma rog asta nu e un repros pe care pot sa l aduc producătorului) Apple car play e mult mai ok.

Se spune că ai ales masina potrivita cand dupa ce pleci de la ea si te opresti sa mai arunci o privire in spate pentru o admira. Încă fac asta destul de des 👍

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Afumatu »

Felicitari pentru achizitie si la mai multi km fara incidente.
- garda la sol da cred ca se merita mai ales in buc. ( am suferit putin pe CEED care are garda foarte mica in special pe stradute unde nu a fost data zapada )
- legat de android auto vs apple carplay ai gasit vreo solutie pentru fullscreen ? :D

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Salut tuturor,
Afumatu, iti multumesc, nu am gasit solutie full screen din pacate. Voi trece pe Apple iPhone peste o luna asa. Per total insa sunt multumit de Android auto. Pe mine nu m a interesat garda la sol mai mare, eu comandasem initial ceva aproape de Ceed ul tau. Insa ala nu s a mai produs la timp si la salonul auto m am indragostit de Grasa asta cu fund sexy 😁. Garda la sol a fost utila putin doar pe zapada ca am simtit ca nu se mai freaca asa pragurile de troiene sau bulgari.
@all am gasit solutia cu ledurile. Am optat pentru niste becuri T10 echivalent W5W. Am pus cam cele mai bune becuri de la Philips cu led. Fata de Golf 7 inlocuirea e un cosmar. Mi am rupt mainile. Mare atentie la becul din dreapta placutei de inmatriculare, firul e prea scurt si e iad sa il rotesti din soclu. La remontaj a fost imposibil de rotit complet inapoi in soclu dar sta excelent si l am lasat asa. Sa folositi o surubelnita in stea cu maner rotativ daca aveti altfel nu e loc pentru scod surubul de la capacul de plastic decat daca scoateți plăcută. Pentru montaj sa aveti si o surubelnita mica cu cap foarte plat. Cu ea se scoate capacul de plastic de la bec cu tot cu zona neagra unde e filamentul surubului.
MARE atentie, becurile au, spre deosebire de cele standard, si capat plus minus, deci daca nu se aprind prima data, le scoateti, le rotiti si le introduceți invers si vor merge. Am pus ceva poze, am optat pentru o lumina alba 6500 K care se vede ca becurile OEM nu prea puternic ca niste chinezarii din targ.
Am pus doar cateva poze si fac unele si noaptea cu masina curata ca iar mi au murdarit o ploile astea. Revin cu post separat pentru becurile de interior..alta epopee si acolo. Becurile led se gasesc la e mag si la Aspad si costa intre 35 si 45 de ron setul in functie de gama. Am pus ambalajul in poze dar pot reveni si cu link. Exista si variante Osram
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by bogdan_cj »

Poti sa spui te rog cum ai scimbat becurile la numar? Am demontat suruburile si am constatat doar ca becul din dreapta are firele foarte scurte, dar nu mi-am dat seama cum procedez mai departe. Se scoate mufa aceea cu o surubelnita sau cum ai procedat?

Pana una alta eu am pus led-uri de la osram in interior si porbagaj si acum chiar e lumina in masina si portbagaj.

Mersi

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Bogdane mi am blestemat zilele la ala din dreapta.😃
Am procedat asa. Tragi cat iti permite firul tare. Apoi, rotesti capacul negru catre caroserie tinand soclul de plastic cu degetele. La stanga a mers usor. Vezi in poza, practic acel soclu gri se fixeaza prin rotire in suportul negru.Iti recomand sa incerci si cu o penseta sa imobilizezi baza aia gri unde e soclul becului. Merita sa incerci sa demontezi si placa numarului de inmatriculare pt mai mult spatiu. A mea e cu dublu adeziv si am si sa nu incerc fara sa am dublu adeziv cu care sa o lipesc la loc. De rotit la loc e imposibil pentru mine la cel din dreapta nu e loc fizic . L am fixat si bagat in interior si l am lasat asa ca sta bine.
Te rog mult sa mi dai si mie specificatiile pt becurile de interior si instructiuni pentru a scoate plafoniera spate.
Eu am gasit asa. Bec plafoniera fata. W10W. Cei de la Aspad spuneau ca merg si astea T10 W5W insa unele mai puternic.
Bec portbagaj. Am stabilit ca ar fi un C5W mic cu dimensiunea de 30 31 mm. Foarte rar si greu de gasit. Am gasit de la Philips dar mi e frica sa dau 59 de ron si sa nu mearga. Daca poti sa ma ajuti cu ce becuri ai luat pt interior si portbagaj, ti as fi foarte recunoscător. Mulțumesc

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by bogdan_cj »

Pentru interior trebuie urmatoarele tipuri de bec:

1. La plafoniera din fata trebuie - w5w (eu am pus philips)
2. La plafoniera din spate - c5w (fastoon de 31 mm - am gasit doar de la osram asa mic, cel de la philips fiind de 34 si nu intra nici cu rugaciuni). Initial luasem philips de 34 care a costat tot 60 lei, mai mult decat cel de la osram(35 lei).
3. In portbagaj - tot c5w de 31 mm (ma gandesc ca e aceeasi lampa si pe xceed si pe ceed sw)

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Cosmin D »

Deci au mers w5w in fata in locul acelor w10w. Super, mersi mult. Plafoniera spate ai scos o cu tot cu suportul gri sau se scoate doar capacul transparent ca la cele din fata?
La portbagaj m am uitat eu si da, este tot acel minuscul si greu de gasit c5w si la Xceed

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Nesta3 »

Iti recomand sa scoti tot suportul de ochelari.Risti sa crapi capacele alea daca nu stii din ce parte sa tragi.Plus ca ai mai mult loc pentru probat/montat.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by bogdan_cj »

Eu am cumparat de la Yato un set de scule pentru desfacut interiorul si am reusit cu alea sa desfac plasticele de la plafoniera, sa scot lampile din portbagaj.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”