XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by bogdan_cj »

Eu am luat osram, ca cel mai mic de la philips nu se potriveste, cel festoon zic. La plafoniere merge orice w5w (dar am optat tot pt osram sa fie lumina uniforma ).

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by yso »

@Razica
Mersi. O sa mai caut. Astea de 30-31mm nu prea se gasesc. Am gasit LED Bec auto Philips X-TREME ULTINON 4000K 30mm la 60 de lei bucata.
bogdan_cj wrote: 17 Aug 2020, 19:30 Eu am luat osram, ca cel mai mic de la philips nu se potriveste, cel festoon zic. La plafoniere merge orice w5w (dar am optat tot pt osram sa fie lumina uniforma ).
Philipsul de 30mm nu incape? E prea lat?

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by bogdan_cj »

E prea lat si nu iti va incapea, cel putin la lampile de la parasolare. Initial si eu am luat philips si nu a incaput. La plafoniera din spate si lampa/lampile din portbagaj in mod normal intra.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by yso »

Mersi. Am înțeles. La parasolare ma gândeam și eu ca nu ar încăpea.

PS.
Scuze de offtopic :) Am poluat topicul omului.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by Razica »

Eu in portbagaj si plafoniera din centru am mers pe asta, 35 lei bucata:
https://www.emag.ro/bec-osram-lumina-ca ... DQ6WSQBBM/

La plafoniera din centru am mers pe asta, 59 lei setul:
https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-a ... DYD982BBM/

La parasolare am considerat ca nu e nevoie sa imi bat capul, eu nu folosesc lumina deloc, iar pasagera din dreapta se multumeste cu ce are :lol:

La lumina de la numarul de inmatriculare inca analizez, poate ne mai spune @Cosmin D ceva impresii sau @bogdan_cj.

Si daca tot am poluat jurnalul de bord, mi am comandat asa ceva:
https://www.amazon.co.uk/LEDriving-Corr ... 407&sr=8-3 Cand vin revin cu impresii.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by bogdan_cj »

La numarul de inmatriculare am pus tot osram (w5w). Nu stiu cum e la xceed sau ceed, dar la sw e chin sa le schimbi.

Lampa din stanga iese usurel dar in dreapta cablul e f scurt si trebuie degete de pianist, pensete si poate un patent cu cioc mic ca sa poti si roti lampa.

Mie mi-a luat cam o ora sa schimb becurile la numar, la mers inapoi a fost muuult mai simplu.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by yso »

Mi-au ajuns ledurile Philips w5w pentru plafoniera din fata si c5w pentru cea din spate. Foarte misto :wink:
Philipsul de 30mm nu pare sa intre bine la parasolare. Nu m-am chinuit prea tare ca e destul de scump oricum. O sa pun Osram la parasorare, torpedou si portbagaj.
Problema e ca nu gasesc pe nicaieri Osram c5w de 31mm 4000k. Doar cel de 6000k se gaseste.

@Razica
Sunt curios cum lumineaza becul ala led pentru far. Sa ne tii la curent.
Eu vreau sa schimb H8-ul de la becul de ceata de pe fata. Dar as vrea tot halogen ca sa fie legal. Ma gandeam la Philips H8 White Vision (cica Lampile auto Philips WhiteVision adauga un aspect Xenon alb intens farurilor vehiculului tau). Poate o lumina mai alb decat cele de pe masina.
Am faruri led si asta de ceata e galben rau si se vede urat cand se aprinde la viraje.

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by bogdan_cj »

@yso eu osram de 4000k am pus peste tot. Le-am luat de pe emag

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by yso »

@bogdan_cj
La emag am cautat prima oara. Nu e în stoc pe nicăieri cel de 31mm cu 4000k.
Am găsit pe un site dar avea doar 1 bucata.
Mai caut... poate revin pe stoc.

PS.
Dacă un moderator considera ca am poluat destul topicul, poate muta discuția cu becurile intr-un topic nou :)

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by yso »

O completare...
Am cumparat un bec led Osram c5w de 31mm 6000k ca sa vad cum e. Nu imi place cum lumineaza noaptea. Tot la 4000k raman dar inca nu sunt in stoc pe nicaieri. Pe asta l-am pus in portbagaj.
La parasolare, Osram-ul de 31mm intra destul de greu. Trebuie sa strambi lamelele alea si tot stramb sta. Dar merge... In schimb, Philips-ul de 30mm (care e si lat de 18mm) incape perfect.

User avatar
IosifCosmin
Posts: 36
Joined: 04 Jan 2019, 08:41
Auto: Kia Ceed III
Location: RO

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by IosifCosmin »

Cosmin D wrote:Asa e, nu am uitat. Am precizat in postul anterior la final ca mi-au spus ca nu comercializează ca piese de schimb OEM leduri pentru numar si nici plafoniera. Adica cei care au led din fabrica nu au piesa de schimb :D Probabil nu vor sau Kia nu le da codul ca piesa individuala
La ledurile alea de footwell am inteles ca se baga dar cu vreo 3 ore de manopera (ora e 120 RON). La puddle lights de sub usi unde e mai complicat mi-au zis ca probabil costul de montaj va fi 500 RON. Gandeste-te ca mi-au dat o cotatie de 120 RON pentru "montaj" protectie incarcare portabaj (e un autocolant care se lipeste pe buza portbagajului). Deci se poate insa costa. O sa le cer o oferta in primavara and voi lua niste covorase de velur de vara.
Eu cred ca se poate rezolva cu spaguta la service insa nu aveam timp sa socializez pe acolo :)
Am gasit solutii pe net insa singurul semn de intrebare este daca ledurile de la CEED sunt exact cele utilizate la XCEED. Atunci, as comanda eu doua si le-as putea testa si apoi pot sa pun aici concluzii, poze, recomandari etc.
Ciorelu - am primit covorase de cauciuc de iarna original insa cu CEED nu cu Xceed. Si-au cerut scuze dar mi-au zis ca sunt identice care marime si prindere. Par de calitate foarte buna si am vazut ca scrie pe ele ca sunt produse de Mobis/KIA. O sa cumpar unele originale de vara in primavara (din material textil).
Salut. În legătură cu luminile de la picioare , eu mi.am montat la rep. Kia Tulcea .
Preț : 440 piesele + 3 ore manopera = 900/950 lei parca :-?
Merita ? Hmm..Cam scumpe dar Părerea mea este că da :)), din punct de vedere vizual . Se aprind frumos cand se deschide ușa , daca aspiri noaptea mașină vezi și tu ceva :)))). Ar fi fost mai mișto daca rămâneau și aprinse în mers, gen ambient light



Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by alexcrist »

Depinde cum ți le-au legat. Presupun că-s cumva legate la plafoniere. Se sting/aprind odată cu plafonierele?

La XCeed, lumina de la picioarele șoferului (dotare de fabrică, dar nu știu dacă e standard sau e parte din altă opțiune, însă e doar la șofer) e aprinsă permanent cât timp sunt și farurile aprinse, indiferent dacă e motorul oprit sau nu, sau dacă mașina se mișcă sau nu.

User avatar
IosifCosmin
Posts: 36
Joined: 04 Jan 2019, 08:41
Auto: Kia Ceed III
Location: RO

Re: XCeed City 1.4 T GDI 140 cp Lunar Silver

Post by IosifCosmin »

Aaaa . Mișto așa . Ar fi mers, sincer , macar o opțiune cu lumina ambientala . Poate la face lift ...

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”