Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

Salutare

Sa prezint si eu noua masina, (a nevestei defapt :lol: ) pe care inca o asteptam.

Totul a inceput in urma cu o luna, cand dupa lungi cautari, am decis sa luam o Kia Ceed. Am configurat un GT-Line pe net dupa care am mers urmatoarea zi la reprezentanta Kia in Timisoara. Dealerul a spus ca au o masina pe stoc cu dotarile ce le-am pus noi + inca cateva care ar trebui sa ajunga la jumatatea lunii noiembrie. Pentru a scurta perioada de asteptare (februarie, daca mergeam pe masina configurata de noi) am decis sa o luam pe cea de pe stoc. La cateva zile, cand am revenit pentru a plati avansul, dealer-ul ne-a spus ca au intervenit ceva probleme la Kia si ca masina va ajunge pe finalul lunii noiembrie, jumatatea lui decembrie cel tarziu. De aici si o prima impresie proasta. Am un feeling ca termentul intarziat il stia dealerul din prima si ne-a spus initial "jumatatea lui noiembrie" ca sa ne convinga sa o luam. Na anywayz, speram sa nu mai apara alta intarziere.

Deci, masina are linia de echipare GT-Line, cutie automata, culoare: Dark Penta Metal.
Optiuni extra:
- Tapiterie scaune - piele intoarsa (practic, scaunele de pe Ceed GT)
- Suport lombar scaun sofer cu reglaje electrice
- Suport lombar scaun pasager cu reglaje electrice
- Faruri Led
- Geamuri spate si luneta fumurii
- Semnal schimbare directie de mers incorporat in oglinda laterala
- Oglinzi exterioare electrice si incalzite
- Oglinzi exterioare pliabile electric
- Scaune fata incalzite
- Volan incalzit
- PTC
- ECM
- Padele volan
- Diuze spalare parbriz incalzite
- Senzor ploaie
- Schimbator de viteze imbracat in piele

Ce sunt curios, cu ce navigatie va veni masina. Cea noua de 8 inch, sau cea veche. Dealerul nu a stiut sa ne spuna. Si ce nu inteleg iar cum au putut pune in configuratia asta padelele fara EPB (electronic parking brake). In configuratorul lor, nu te lasa una fara alta.

Asa ca... asteptam....
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by alexx22 »

La dct ai EPB default

Sent from my MI 6 using Tapatalk


User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

@alexx22, esti sigur?? Am văzut ceed-uri cu dct, fără epb, pe mobile.de, în germania. (Ce e drept, nu era nici unu GT-line, doar echipari mai slabe) M-as bucura sa fie asa cum zici tu :D
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by alexx22 »

La Sportage asa e. M am jucat pe configurator si am confirmat cu un dealer. Dc alegi DCT ai si EPB. Nu vad dc ar fi diferit la Ceed

Sent from my MI 6 using Tapatalk


alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by alexx22 »

Ai dreptate. M am uitat acum pe configurator la ceed si e optional. Scuze.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Cosmin D »

EPB ul e optional chiar si la DCT. Fără EPB masina are doar hill hold nu si auto hold
Padelele de pe volan trebuie adăugate la DCT pe dotarea GT Line. Nu se poate comandat gt line automat fără padele
EMILIAN. Ti ai configurat o masina frumoasă rau foarte aproape de comanda mea inițiala. O recomandare daca imi permiti. Nu astepta pasiv sa vina masina. Pune un pic se presiune pe ei sa ti dea o data ferma. Eu am schimbat comanda la Xceed pt ca masina mea comandata in august nu avea nici acum o data fermă de producție (nu livrare)in 2019. Bafta

that.gannicus
Posts: 23
Joined: 15 Jan 2019, 17:30
Auto: Romania
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by that.gannicus »

@Cosmin Eu am GT Line si nu m-a obligat sa am padele la volan.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Cosmin D »

La MY2020 este obligatoriu. Nu au putut să imi lanseze comanda pana nu au adaugat opțiunea.

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by bogdan_cj »

Cum zicea si Cosmin, cere o data clara de fabricatie. Si eu am comandat masina in 7 August si nimeni nu stie cand masina va fi fabricata.

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

In 28 noiembrie va fi fabricata, din ce ne-a zis dealer-ul. Deci pe la jumatatea lui decembrie va ajunge :D
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

Astăzi am fost anuntați ca masina a fost fabricată. [-o< Mai putin.... :D
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

Astăzi am ridicat masina! Happy day, pot sa zic. Atasez si cateva poze cu ea.

Având în vedere că nu am mai condus modelul asta, mi-am facut si niste prime impresii dupa vreo 20 de km de condus.

Pro:
- kitul GT Line merita fiecare banut.
- suspensia destul de comfortabila
- direcția e fix pe gustul meu, nici prea moale, nici prea sport. Nu stiu daca pe sport se întărește. Trebuie să testez sau daca stie cineva, spuneti-mi si mie.
- Farurile LED își fac si ele banii.
- Deși tot auzeam prin anumite review -uri cum ca masina este prea "moale" in modul de condus normal, (ma refer la acceleratie, plecari de pe loc in trafic etc.) mie sincer mi se pare un plus lucru asta la acest mod. Dsg-ul, de exemplu, mi se pare mai "agresiv" si in modul Normal si parca te smuceste o idee mai tare.
- Insonorizata surprinzator de bine.
- Boxele se aud foarte foarte bine chit ca e sistemul standard. Intr-adevar se simte lipsa subwooferului de la sistemul optional, dar foarte putin. Cel puțin pt gustul meu. In schimb, claritatea mi-a depasit asteptarile.
- Motorul foarte silentios
- Ecranul este modelul nou de 8 inch. Dacă din poze aveam anumite dubii legat de cum arată, în realitate mi se pare genial. Se integrează perfect.
- Scaunele sunt si ele foarte confortabile si nu imi pare rau ca le-am luat pe astea. Mult peste așteptări având în vedere că sunt sport totusi.
- volanul încălzit.. O placere

Urmează să fac si un drum mai lung sa o testez si acolo. Legat de motor, cum trage sau chestii de genu, momentan nu stiu ce sa zic deoarece nu am probat încă.. astept sa fac rodajul si dupa vedem.

Contra:
- Camera marsarier are o rezoluție slabuta.
- Usile sau usa sofer cel putin: la închidere trebuie aplicata putina forță, altfel nu se închide chiar calumea.
- La denivelari am un sunet de plastic ce se aude in portbagaj, partea stanga undeva. Putin dezamăgitor sa am "greieras" la o masina noua, dar cred si sper ca e ceva marunt. Nu stiu de la ce e si daca ati mai întâmpinat vreunul, va rog sa-mi spuneti.
- Cum zicea si un coleg, toata masina LED si la numar au pus becuri normale..


Offtopic: Fiind un pasionat auto, am lasat si o poza cu proiectul personal, la care lucrez de ceva timp. O Skoda Superb mk1 de 327cp (131 cp avea stock) + airride. O mașină de expo, car audio, drag etc. :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Afumatu »

Salut,

Frumoasa masina ( incepe sa imi para rau ca nu am optat pentru alt model de scaune si am lasat cele standard de GT Line sper sa fie ok ).
Dumuri bune sa ai si fara incidente !

Ia si da-i benzina buna ( erai pe rosu :lol: ).

Asteptam update-urile ! :D

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

@Afumatu, multumesc ! Sunt zgârciti ăștia de la reprezentanta. Mi-au dat-o cu aproape 0 range :))
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Dr.Agosh »

S-o folositi sanatosi si fara incidente!

Stiai ca vine cu display-ul nou de 8" ?
Eu am un mic soc vazand ce ai scris. In toate brosurile, discutiile si filmuletele de prezentare de pe net era display-ul de 8 fara butoane pe rama (cu butoanele sub display)... Eu inca imi astept masina, tot un Gt-line. Nu am vazut display-ul asta fizic, dar cum ai fost si tu sunt eu acum...foarte reticent din cum arata in poze. Mi se par mai ergonomic asezate butoanele in linie sub display decat in lateralele ecranului

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”