Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

Salutare,

Un mic update.. 39.5k km, urmeaza a 4-a revizie curand. (Eu le fac cam 10-12k km max).

Masina merge bine, se comporta ok. Imi place foarte mult cum se misca cu stage 1. Pot sa zic ca a meritat din plin. La revizia de 30k, am schimbat placutele :lol:

In rest, nici un upgrade. Si nici nu planuiesc sa ii fac curand. Poate doar mici chitibusuri. Am alta masina pentru asa ceva :lol:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Minu »

Felicitari!Cum se comporta cutia, mai ales ca masina a fost resoftata?Unii se plang de ambreiaje din ce am mai citit.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

@Minu, multumesc! Cutia se comporta perfect. Nu am avut probleme cu ea. Schimba foarte bine.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

Astazi am facut a 4-a revizie, la 43k km. Undeva la 800 ron. Ulei au pus Motul 5w-30 + filtrele.

Am primit si un update la soft cutie. Au mai rezolvat cateva chestii ce le consideram mici bug-uri. Cel mai urat bug dpmdv a fost cel cand mergi cu masina in ture mici (2-3000 rpm), dai kickdown, facea downshift dar nu cuplau ambreiajele 1 secunda. Practic se tura de nebuna 1 secunda si dupa cuplau. Chestia asta am avut-o de noua. Ca sa eliminam ipoteza ca "afecteaza" stage 1. Ei, dupa update de soft, acest delay s-a diminuat, raspunde mult mai bine si parca si pe modul normal e totusi mai responsive fata de inainte. Imi place.

I-am pus si niste led-uri la numar. Lumina aia galbuie imi statea pe creier de cand am luat-o. Totul led mai putin luminile de la numar.. Arata mult mai bine acum, pozele nu stiu cat reflecta realitatea dar live se vede foarte bine. Arata OEM-ish.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Razica »

Salut,
De care leduri ai pus la numar , ce marca si ce model ?

Multumesc!

Sent from my 2201123G using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

Salut, becurile le-am primit de la un prieten ce se ocupa pe partea de restaurari / upgrade-uri faruri. Nu stiu ce firma sunt. Stiu doar ca sunt 12 smd. Nu am avut inspiratia sa le fac poza cand le-am montat. Au fost plug & play.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

Daca tot am inceput treaba cu ledurile, am zis sa inlocuiesc toate becurile pe filament de la interior.

Am gasit kitul asta pe emag: https://www.emag.ro/pachet-7-led-uri-lu ... um=android

Practic kitul contine leduri la:
Plafoniera fata - spate, parasolare, torpedo, portbagaj. Practic toate becurile pe filament din masina + O cheie de plastice care te ajuta sa dai ornamentele jos si un manual care iti arata cum sa le dai jos.

Azi le-am montat, treaba de 5 minute. A meritat din plin. Ledurile sunt un alb curat, mai puternice decat becurile stock, dar nu deranjant de puternice.

Le recomand.

Las cateva poze, facute cu telefonul. In realitate se vad mai bine
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

50.xxx km, a 5-a revizie. Inlocuit absolut toate filtrele + ulei. Pret undeva la 9xx ron. Mi s-a comunicat ca placutele pe fata nu mai au viata lunga (de mentionat ca am inlocuit discuri + placute la 30k km). Am intrebat de pret, 900 ron. Mi se pare exagerat pentru ce frane are Kia. Daca erau ceva etriere Brembo sau alte nebunii, mai ziceam, dar asa nu. [-X Asa ca le voi schimba intr-un atelier specializat fara un adaos nesimtit.

Masina pierdea ulei pe la buson, s-a remidiat si aia.

In rest, alt update nu am.. masina merge cu brio, isi indeplineste scopul pentru care a fost luata. Diferenta aia de putere de la stage 1, chiar se simte bine. Singurul lucru pentru care ma gandesc la vanzarea ei, ar fi faptul ca avand 2 copii, ne trebuie o masina cu spatiu in spate mai mare. Dar nu ma grabesc sa o vand, ne descurcam si cu ea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”