KIA Ceed 1.4T-GDI - probleme GPF?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed 1.4T-GDI - probleme GPF?

Post by Ogy »

In primul rand pute ciudat :)

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: KIA Ceed 1.4T-GDI - probleme GPF?

Post by JohnB »

Ogy wrote: 07 Aug 2020, 06:35 In primul rand pute ciudat :)
:)) asta e cel mai bun motiv. Petrom sunt ok, au aceeasi benzina ca la OMV, cea de 95. Lukoil nu.
1. OMV
2. Rompetrol
3. Petrom
Restul Mol, Lukoil, alte noname nu.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed 1.4T-GDI - probleme GPF?

Post by Ogy »

Ma grabeam la acea ora...
Pute ciudat si motorul l-am simtit ca nu mergea" rotund".

aqua
Posts: 512
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: KIA Ceed 1.4T-GDI - probleme GPF?

Post by aqua »

eu am folosit 10 ani la un dci doar petrom, evident ca a mai intrat si un OMV sau rompetrol cand nu am avut altceva, dar nu a avut nicio problema dieselul, dupa 10 ani era in regula, injectoare, pompa, etc
de 3 ani bag 95 de la petrom la gdi, nicio problema, acum ca e bun si OMV sau rompetrolul, sigur ca da
nu am bagat NICIODATA lukoil sau altele, cred ca problemele apar in functie de statie
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

qew
Posts: 9
Joined: 26 Jun 2020, 20:32
Auto: Kia Xceed 1.4 T-GDI
Location: Timisoara

Re: KIA Ceed 1.4T-GDI - probleme GPF?

Post by qew »

Ma bag si eu in seama. Un prieten cu Ceed 1.4 TGDI (fabricatie iulie 2019) , i s-a aprins martoru de GPF cam la 6 luni si 6000km. Si omu conduce mai turat. Masina e frecata in oras la drumuri scurte si la drumuri lungi in concediu. A urmat procedura din manual si s-a rezolvat.

Vom vedea si la mine, ca si eu frec masina in oras la drumuri scurte, si extraurban mai rar, dar la drumuri lungi de obicei. Voi urmarii si voi anunta.

Despre benzina, pana acum am bagaat doar OMV 100. Masina are 2000km.

Inainte de Kia am avut 1.2 TSI de la VAG, si timp de 3 ani si 60000km am bagat de la OMV (majoritar de 95 alternand cu 100). Si nu au fost probleme. Regim de folosinta la fel, urban pe trasee scurte si extraurban rar dar lung. O data am bagat 98 de la socar si parca nu tragea masina. Am mai bagat ocazional Mol si Rompetrol de 95 si nu au fost probleme.

Voi urmarii cu Kia.

User avatar
silvadark
Posts: 60
Joined: 12 Mar 2015, 12:43
Auto: Kia Ceed 3 SW 1.4 T-GDi 7DCT
Location: Galati

Re: KIA Ceed 1.4T-GDI - probleme GPF?

Post by silvadark »

Ma alatur si eu celor cu probleme la GPF.
Martorul s-a activat azi dimineata, am putin peste 20.000 km, mers frecvent mixt urban/extra.
Doar de sarbatori am facut 2-3 drumuri exclusiv in oras.
Am trecut in regim Sport, avand DCT, in ideea ca poate merge mai turata si se curata filtrul.
Deocamdata martorul e in continuare aprins dupa ~50km, facuti in doua drumuri ce-i drept. Mai incerc maine cu un drum mai lung.

LE: Poate-ar fi mai potrivita mutarea topicului la "Probleme", pentru incadrare corecta si vizibilitate mai mare pentru cei interesati de subiect.

HoLeeSheet
Posts: 2
Joined: 18 Jul 2021, 05:47
Auto: Xceed
Location: Brașov

Re: KIA Ceed 1.4T-GDI - probleme GPF?

Post by HoLeeSheet »

Xceed 1.4.TGDI,7 DCT, 20000 km, mers 50-50 urban/extraurban cu minim 1 drum interjudețean pe lună, mers des in sport, nu s-a aprins niciodată martorul de GPF.
In schimb am clasica problema cu ambreiajele care s-au uzat prematur.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”