Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

User avatar
Filologul
Posts: 23
Joined: 09 Sep 2018, 18:35
Auto: Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT
Location: Bucharest

Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by Filologul »

Salutare,

Citesc forumul de ceva vreme, dar asta e prima mea postare, aşa că „hello world”! :) Dacă n-am deschis jurnalul de bord în sub-forumul corect, rog un moderator să-l mute unde consideră de cuviinţă - am văzut că nu e nimic specific Proceed încă, aşa că am zis că Ceed III e cel mai apropiat.

Miercuri, pe 15.05.2019 am semnat formularul de comandă şi am plătit avansul pentru o jucărie nouă, un Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT, motorul de 204 cai putere. Acum aştept să treacă cele trei luni şi încerc să-mi calmez nerăbdarea cum mă pricep şi eu mai bine. :D

De prin septembrie 2018 am început să caut o nouă maşină şi, spre deosebire de ce am citit pe la alţi colegi, pentru mine cel mai greu nu a fost să mă hotărăsc la producător, ci mai degrabă să mă hotărăsc la un model din gama Kia. M-am uitat şi pe la concurenţă, bineînţeles, dar pentru mine bugetul era clar, şi îmi doream ca în banii mei să am cât se poate de multe dotări utile, un aspect aparte al maşinii, confort interior şi motoraş puternic, iar Kia este singurul producător la care-am reuşit să găsesc cam 90% din ce îmi doream de la noua maşină.

Iniţial plecasem la drum cu gândul că voi lua un Sportage - am ajuns în octombrie să fac test drive cu motorul 1.6 T-GDI; Sportage m-a impresionat, este o maşină excepţională, iar faptul că văd atâtea pe sfântul drum de zi cu zi acasă-birou-acasă îmi confirmă părerea. Cu toate astea, era un pic mai mult decât îmi trebuia mie, iar consumul nu se justifica în faţa nevoilor pe care le am. Am rămas până la urmă cu gândul la Ceed, însă am decis să mai aştept - şi bine am făcut, fiindcă aşteptarea mi-a adus în faţă modelul Proceed, de care m-am îndrăgostit la prima vedere.

Dealerul (MIT Băneasa) m-a ajutat să mă hotărăsc şi mi-a dat mai întâi la test drive un Ceed SW 1.4 T-GDI, după care m-a „dat o tură” cu varianta de Proceed pe care am ajuns să o şi comand - a ştiut bine să-şi vândă marfa, fiindcă ne-am întors la reprezentanţă şi am semnat. :lol:

În banii pe care îi aveam disponibili, am reuşit să dotez maşina cu tot, în afară de trapă, memorarea poziţiei scaunului şoferului, sistemul de şine din portbagaj, padelele de schimbare a vitezei şi sistemul de asistenţă la parcare (auto-parking).

Culoarea pe care am ales-o e Black Pearl, însă dealerul mi-a recomandat să merg pe altă variantă, fiindcă se pare că e o nuanţă foarte sensibilă şi se zgârie/pătează/strică uşor.

Mi-a dat până luni termen de răzgândire în privinţa dotărilor şi a culorii, iar acum dilema mea cea mare este ce culoare vreau, şi dacă are rost să adaug şi trapa în dotări. Mi-am propus să nu iau trapa, fiindcă depăşeam cam cu 600 de euro bugetul, şi mi se pare că, cumva, mai rău încurcă decât ajută.

Totuşi, m-am tot uitat la reviewuri pe net şi la maşină în showroom şi într-adevăr, pentru pasagerii din spate e cam întuneric în habitaclu, având în vedere că ferestrele spate şi luneta sunt mici. Cam ăsta e singurul motiv pentru care aş include totuşi şi trapa în dotări, să mai lumineze puţin maşina.

Sunt tare încântat că am reuşit să iau o decizie în cele din urmă, iar acum aştept cu o nerăbdare cumplită luna septembrie, când ar trebui să sosească noua jucărie. :D Cu puţin noroc, poate prind următoarea întâlnire cu voi, mi-ar plăcea să stăm la discuţii şi la schimbat păreri şi impresii.

Între timp - poate cineva să recomande unde aş putea să duc maşina pentru detailing/alte îngrijiri de genul? Citisem la un moment dat undeva, într-o postare legată de un Sportage nou, dar să mă bată Dumnezeu dacă mai găsesc topicul. #-o

O să pun şi poze când va sosi, bineînţeles.

Mersi frumos în avans!

ceedkia
Posts: 12
Joined: 04 Apr 2019, 15:59
Auto: ceed tgdi my19
Location: Popesti

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by ceedkia »

Culoarea neagra pune in valoare pragurile, etrieri, grila, capacul rotii toate de culoare rosie specifica modelului GT. Culoarea neagra, ca punct negativ, trebuie intretinuta mai bine si ajuta la incingerea masinii vara, in rest arata bine.
Trapa este un moft dar daca nu e problema de buget ajuata la iluminarea interiorului negru insa grija mare la imbatrinirea garniturilor peste cativa ani.
Eu zic ca padelele trebuiau adaugate pentru ca acest DCT uneori mai trebuie ajutat, in special la retrogradari. Insa poti face asta cu schimbatorul pe manual.
Din ce stiu eu, sistemul de auto parking este standard pe echiparea GT.
Bafta la asteptat. Sa te astepti la mai mult de 3 luni. (Si eu astept un ceed GT comandat din 25 Februarie 2019 dar momentan nici o veste).

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by danx »

Super tare achizitia, felicitari.
Cochetez si eu cu ceva similar, la cati bani a iesit? Ce optionale ai pus?
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by Nesta3 »

Alb perlat
Orange
Argintiu
In ordinea asta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Filologul
Posts: 23
Joined: 09 Sep 2018, 18:35
Auto: Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT
Location: Bucharest

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by Filologul »

Nesta3 wrote: 17 May 2019, 13:26 Alb perlat
Orange
Argintiu
In ordinea asta
M-am tot uitat peste culorile disponibile şi cred că o să rămân la Orange până la urmă. E interesantă, nu pot să zic că e preferata, dar din opţiunile pe care le am, e cea mai okay.
ceedkia wrote: 17 May 2019, 11:58 Trapa este un moft dar daca nu e problema de buget ajuata la iluminarea interiorului negru insa grija mare la imbatrinirea garniturilor peste cativa ani.
Eu zic ca padelele trebuiau adaugate pentru ca acest DCT uneori mai trebuie ajutat, in special la retrogradari. Insa poti face asta cu schimbatorul pe manual.
Corect, va fi încă ceva de întreţinut la maşină, care implică şi părţi mecanizate, în mişcare, deci posibilitatea de defecte în timp nu e tocmai mică. La trapă nu am reuşit încă să mă hotărăsc din păcate, o să îmi las weekendul la dispoziţie să mă mai gândesc.

Legat de padelele pe volan, la fel am zis şi eu; dacă voi avea nevoie, voi folosi schimbătorul pe manual. Nu era scumpă dotarea, dar am încercat să văd cât de mult pot tăia din ce nu îmi trebuie neapărat la dotări, ca să ajung la un preţ cât mai decent.
ceedkia wrote: 17 May 2019, 11:30 Din ce stiu eu, sistemul de auto parking este standard pe echiparea GT.
Bafta la asteptat. Sa te astepti la mai mult de 3 luni. (Si eu astept un ceed GT comandat din 25 Februarie 2019 dar momentan nici o veste).
Ciudat, acum că mă uit pe broşură, la „Confort şi Siguranţă” apare „Sistem asistare la parcare: paralel și perpendicular cu spatele”. Cu toate astea, dealerul m-a întrebat dacă o vreau ca dotare. Cred că ce îmi oferea dealerul era efectiv funcţia de auto-parking, iar „sistemul de asistare la parcare” se referă la senzori/cameră de marşarier - poate cineva să mă corecteze, dacă greşesc?

Dealerul mi-a spus că producţia va începe cu 01.07.2019 şi că ar trebui să mă aştept la maxim 2 săptămâni de întârziere după termenul de livrare de 01.09.2019 - deci undeva pe la mijlocul lui septembrie, cel târziu. Oricum, nu e o problemă, după cât am aşteptat să găsesc un model care să-mi placă, încă 3-4 luni de aşteptare ca să vină maşina e acceptabil. :D
danx wrote: 17 May 2019, 12:59 Super tare achizitia, felicitari.
Cochetez si eu cu ceva similar, la cati bani a iesit? Ce optionale ai pus?
Ca opţionale am ales aproape tot: la exterior am ales LED, parbriz încălzit, geamuri spate şi lunetă fumurii, apărătoare noroi, portbagaj electric; la interior bancheta 40:20:40 auto, scaune încălzite faţă/spate, geamuri electrice auto faţă/spate, schimbător în piele, plasă portbagaj, navigaţia de 8" fără DAB, boxe JBL + premium sound; iar la confort şi siguranţă am ales volan încălzit, smart cruise control, BCW, FCAA, ISLW, duze încălzite, LFA, wireless charging, cârlig remorcare şi PTC.

Preţul total, după discount, este de EUR 29.908 - o mică avere, dacă mă-ntrebi pe mine, dar sunt mulţumit de tot ce ştie / poate maşina, aşa că nu-mi pare rău. :)

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by danx »

Faina echiparea, intr-adevar.
Sunt curios cum o sa fie cu parbrizul incalzit, eu am configurat la MIT un Ceed SW GT-Line 1.4T 7DCT si prima chestie pe care am vrut sa o pun, respectiv parbrizul incalzit, mi-au zis ca nu se mai poate comanda.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

User avatar
Filologul
Posts: 23
Joined: 09 Sep 2018, 18:35
Auto: Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT
Location: Bucharest

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by Filologul »

danx wrote: 17 May 2019, 15:00 Faina echiparea, intr-adevar.
Sunt curios cum o sa fie cu parbrizul incalzit, eu am configurat la MIT un Ceed SW GT-Line 1.4T 7DCT si prima chestie pe care am vrut sa o pun, respectiv parbrizul incalzit, mi-au zis ca nu se mai poate comanda.
Ţi-au spus cumva şi de ce nu se mai poate? Ştiu că parbrizul încălzit nu e compatibil cu scaunele ventilate - nu-mi explic de ce, dar configuratorul aşa zice.

Apropo de ventilaţia în scaune, eu am fost super dezamăgit să văd că varianta GT nu oferă ca dotare aşa ceva. Dealerul mi-a zis că nu vine decât pe alcantara, că e nevoie de perforaţii, iar la GT nu e disponibil aşa ceva. Păcat...

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by quelloo »

s-o stapanesti sanatos.
eu as fi mers pe Dark Penta Metal sau Orange ala.

intrebare? de ce proceed GT la 30k si nu Stinger 2.0 GT la 33.8k?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Filologul
Posts: 23
Joined: 09 Sep 2018, 18:35
Auto: Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT
Location: Bucharest

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by Filologul »

quelloo wrote: 17 May 2019, 15:13 s-o stapanesti sanatos.
eu as fi mers pe Dark Penta Metal sau Orange ala.

intrebare? de ce proceed GT la 30k si nu Stinger 2.0 GT la 33.8k?
Mersi frumos! :)

Fix între Dark Penta Metal şi Orange am rămas şi eu setat. Momentan am zis că aleg Orange - merg pe sugestia dealerului, care mi-a zis că cu cât mai deschis la culoare, cu atât mai bine.

Stinger mi-a atras atenţia din prima zi în care-am intrat în reprezentanţă, dar având în vedere că urmează o famile în viitorul apropiat, şi că bugetul maxim era 30k, am mers pe Proceed GT - e şi spaţioasă, e şi frumoasă, are şi un pic de zvâc, le-mpac pe toate. :D

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by bondalicir »

felicitari pentru alegere... daca nu aveam deja sportage de care sunt foarte multumit... proceed imi luam...
cu trapa te lamuresc eu... am pe sportage, este foarte misto, mai ales pentru pasagerii din spate, in special daca sunt copii... ajuta foarte mult sa eviti pe cat posibil ac-ul cand nu e foarte cald afara... din punctul meu de vedere merita DAR nu pe proceed... constructia masinii este foarte joasa pentru locurile din spate... daca pui si trapa mai pierzi cativa cm buni, si nu vorbesc fara sa fi vazut... au la img proceed orange daca vrei sa il vezi da o fuga. are si trapa...
repet imi place trapa dar la proceed nu prea as pune... acum daca totusi ii pui nu va fi un capat de tara deoarece in principal in spate probabil vor sta copiii, nu vor avea probleme cu inaltimea... (din cate am inteles inca nu ai copii, pana cresc ei incap fara probleme)

legat de padele nu m-as zgarci la 70 de euro. este adevarat ca le folosesc foarte rar, dar cand le folosesc nici nu se compara cu schimbatul din schimbator... o sa ma pomenesti... pune padelele ca nu o sa-ti para rau...

la culoare nu ma bag, e ceva pur subiectiv... eu negru nu as lua deoarece e f greu de intretinut...
din ce am vazut eu live si arata f bine: deluxe white, orange, si rosu arata excelent... rosu au chiar si la MIT, probabil ai vazut si tu. la img ai chiar un proceed orange daca vrei sa vezi... alb am vazut doar ceed gt si arata bine
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by doio77 »

Felicitări, azi am vazut pe strada un Ceed GT Orange, arata foarte bine pe culoarea aia care este mai inchisa putin. Mi-a luat ochii culoarea aia, apoi am realizat ca e ceed gt.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by m4rius »

Pentru detailing poți apela cu încredere la Mutzunache, vezi în bazar.
Așteptare ușoară.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

Nadstrif
Posts: 26
Joined: 27 Apr 2019, 18:47
Auto: Kia Ceed 2019 1.4 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by Nadstrif »

Salut! Ti-ai luat tapiteria cu piele intoarsa? Si eu am dat o comanda de Kia Ceed 1.4 t-gdi gt-line aproape full, imi lipsesc cam ce nu ti-ai luat si tu, si da, si eu ma gandisem la trapa din cauza interiorului intunecat. Am un pic de nelinste acum ca nu stiu cum sa intretin tapiteria dar in rest sunt super multumit.

User avatar
Filologul
Posts: 23
Joined: 09 Sep 2018, 18:35
Auto: Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT
Location: Bucharest

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by Filologul »

bondalicir wrote: 17 May 2019, 16:38 felicitari pentru alegere... daca nu aveam deja sportage de care sunt foarte multumit... proceed imi luam...
cu trapa te lamuresc eu... am pe sportage, este foarte misto, mai ales pentru pasagerii din spate, in special daca sunt copii... ajuta foarte mult sa eviti pe cat posibil ac-ul cand nu e foarte cald afara... din punctul meu de vedere merita DAR nu pe proceed... constructia masinii este foarte joasa pentru locurile din spate... daca pui si trapa mai pierzi cativa cm buni, si nu vorbesc fara sa fi vazut... au la img proceed orange daca vrei sa il vezi da o fuga. are si trapa...
repet imi place trapa dar la proceed nu prea as pune... acum daca totusi ii pui nu va fi un capat de tara deoarece in principal in spate probabil vor sta copiii, nu vor avea probleme cu inaltimea... (din cate am inteles inca nu ai copii, pana cresc ei incap fara probleme)

legat de padele nu m-as zgarci la 70 de euro. este adevarat ca le folosesc foarte rar, dar cand le folosesc nici nu se compara cu schimbatul din schimbator... o sa ma pomenesti... pune padelele ca nu o sa-ti para rau...

la culoare nu ma bag, e ceva pur subiectiv... eu negru nu as lua deoarece e f greu de intretinut...
din ce am vazut eu live si arata f bine: deluxe white, orange, si rosu arata excelent... rosu au chiar si la MIT, probabil ai vazut si tu. la img ai chiar un proceed orange daca vrei sa vezi... alb am vazut doar ceed gt si arata bine
Mersi frumos pentru păreri şi sfaturi! :) Am vorbit ieri cu dealerul şi am ajuns la concluzia că voi include, până la urmă, şi trapa (cu LED-urile aferente la lămpile de lectură), şi padelele pe volan.
doio77 wrote: 17 May 2019, 18:43 Felicitări, azi am vazut pe strada un Ceed GT Orange, arata foarte bine pe culoarea aia care este mai inchisa putin. Mi-a luat ochii culoarea aia, apoi am realizat ca e ceed gt.
Am vorbit şi de culoare - o să rămână Orange până la urmă. Am văzut toate culorile disponibile pentru Proceed GT - niciuna nu-mi place în mod deosebit, ca să fiu sincer, dar momentan o să merg pe Orange. Aş vrea, peste nişte ani, în funcţie de timp/chef/posibilităţi, să îi schimb culoarea cu cea a Ceedului SW din poza de mai jos, e superb verdele ăla smarald.
m4rius wrote: 17 May 2019, 21:48 Pentru detailing poți apela cu încredere la Mutzunache, vezi în bazar.
Așteptare ușoară.
Mă mai uitasem şi eu între timp prin jurnalele de bord postate de colegi pentru Sportage şi am reuşit să-l găsesc, până la urmă. M-am uitat şi pe pagina lui de facebook, e impresionant, la el merg cu siguranţă - numai să pun mâna pe maşină! :lol:
Nadstrif wrote: 18 May 2019, 11:07 Salut! Ti-ai luat tapiteria cu piele intoarsa? Si eu am dat o comanda de Kia Ceed 1.4 t-gdi gt-line aproape full, imi lipsesc cam ce nu ti-ai luat si tu, si da, si eu ma gandisem la trapa din cauza interiorului intunecat. Am un pic de nelinste acum ca nu stiu cum sa intretin tapiteria dar in rest sunt super multumit.
Nu - eu am ales modelul GT, care din păcate nu-ţi dă de ales la tapiţerie (opţiunea de piele întoarsă e doar la GT-Line). Sunt scaunele alea GT, cu cusăturile roşii, full piele. Zic „din păcate” pentru că eu îmi doream mult ventilaţie în scaune, dar asta nu merge decât pe piele perforată. Şi oricum, mi se pare o dotare destul de „fiţoasă”, ca să zic aşa - nici nu te lasă să alegi parbrizul încălzit din cauza ei... Oricum, legat de pielea întoarsă - eu am avut până acum o „rablă” din 2007 full textil, deci din păcate nu sunt prea avizat să te ajut cu un sfat. Cred că esenţial ar fi să mergi şi tu cu ea la un detailing după ce va sosi, iar acolo poţi cere sfaturi despre cum poţi să o întreţii.

Eu unul nu mi-aş lua piele întoarsă, fiindcă port 95% din timp blugi, şi nici nu vreau să-mi imaginez cum se lasă albastrul ăla de jeans pe piele. Dar dacă eşti genul de persoană care e grijulie şi care investeşte timp în îngrijirea maşinii, sunt sigur că poate să te ţină mult şi bine, şi să şi arate frumos. :) Aşteptare uşoară să avem!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Nadstrif
Posts: 26
Joined: 27 Apr 2019, 18:47
Auto: Kia Ceed 2019 1.4 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed GT - 1.6 T-GDI 7DCT Black Pearl

Post by Nadstrif »

Filologul wrote: 19 May 2019, 15:07

Nu - eu am ales modelul GT, care din păcate nu-ţi dă de ales la tapiţerie (opţiunea de piele întoarsă e doar la GT-Line). Sunt scaunele alea GT, cu cusăturile roşii, full piele. Zic „din păcate” pentru că eu îmi doream mult ventilaţie în scaune, dar asta nu merge decât pe piele perforată. Şi oricum, mi se pare o dotare destul de „fiţoasă”, ca să zic aşa - nici nu te lasă să alegi parbrizul încălzit din cauza ei... Oricum, legat de pielea întoarsă - eu am avut până acum o „rablă” din 2007 full textil, deci din păcate nu sunt prea avizat să te ajut cu un sfat. Cred că esenţial ar fi să mergi şi tu cu ea la un detailing după ce va sosi, iar acolo poţi cere sfaturi despre cum poţi să o întreţii.

Eu unul nu mi-aş lua piele întoarsă, fiindcă port 95% din timp blugi, şi nici nu vreau să-mi imaginez cum se lasă albastrul ăla de jeans pe piele. Dar dacă eşti genul de persoană care e grijulie şi care investeşte timp în îngrijirea maşinii, sunt sigur că poate să te ţină mult şi bine, şi să şi arate frumos. :) Aşteptare uşoară să avem!
Din ce vad eu pe configurator, si pentru proceed GT e tapiteria de piele intoarsa. Singura diferenta ar fi intre culoarea de la cusaturi (unde in cazul tau va fi rosu, iar in cazul meu, alb). Ma insel eu?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”