Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

nelboy
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2019, 13:11
Auto: Kia Ceed
Location: Timisoara

Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by nelboy »

Salutare,

Am facut o scurta prezentare la noua achizitie, o Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line. Este prima mea masina de la KIA dupa ce am trecut de la un Ford Focus 2006 1.6 TDCI si Renault Fluence 2011 1.6 Benzina.

Din pacate am facut doar 50km de ieri pana astazi, deci nu am apucat sa ajung sa o conduc cu adevarat pana nu ajung la 1000km. De asemenea, am decis sa merg pe cutie automata dupa ce am condus Hyundai i30 Fastback cu cutie automata (fratele Ceed-ului). Despre consum nu prea am ce sa zic in 40 de km, avand un consum urban mediu, bazat pe computerul de bord, de 8.5%. Alte detalii nu stiu ce sa va mai dau, probabil sunt multe ce le-am omis datorita euforiei create de masinuta.

Istoric comanda
Data plasarii comenzii: 30.10.2018
Data intrarii in productie: 27.03.2019
Data intrarii in posesie: 08.04.2019

Configuratie
Pe langa dotarile standard din configuratia GT-Line am mai optat pentru urmatoarele optionale:
  • Culoare: Lunar Silver
  • Tapiterie: Saturn Black
  • Semnal schimbare directie de mers incorporat in oglinda laterala
  • Oglinzi exterioare "High glossy"
  • Oglinzi exterioare electrice si incalzite
  • Oglinzi exterioare pliabile electric
  • Suport lombar scaun sofer si pasager(ajustare mecanica in doua directii)
  • Scaune incalzite pentru sofer si pasager
  • Volan incalzit
  • PTC (Positive Temperature Coefficient)
  • Bord tip "Supervision" - 4.2" TFT
  • ECM
  • Senzor ploaie
Altele
Urmatoarele achizitii ce urmeaza sa le fac:
  • Covorase + tavita
  • Camera auto
  • ... probabil ca vor fi si altele :)
Din categoria deja cumparate, sunt cauciucurile de iarna (care le-am luat crezand ca ajunge masina la timp) - 4xContinental WinterContact TS 860

Cost total
Costul total al masinii a fost de 20377 EUR din care s-a scazut REMAT-ul (65000 RON)

Poze
Probabil cea mai faina parte din toata postarea asta. O sa mai revin si cu alte poze doar ca am fost prins cu multe chestii dupa ce a ajuns.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Coroama Daniel
Posts: 41
Joined: 25 Mar 2019, 13:38
Auto: Kia Ceed Sw
Location: Timisoara

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Coroama Daniel »

Ce cumimte stātea ea si te astepta in garaj :wink: . Frumoasa culoare , o prinde bine :P

Lotta77
Posts: 57
Joined: 17 Mar 2019, 11:04
Auto: Opel Insignia
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Lotta77 »

Super aratoasa! Sa te poarte pe drumuri bune!

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Minu »

Frumoasa, sa o stapanesti sanatos.O intrebare, scaunele asa sunt pe GT-Line?Intreb pentru ca in pliante, prezentari si ce am vazut pe net vin cu acelasi tip de scaunte ca la GT.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Flavyus »

Sa te bucuri de bijuterie!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


mbunea
Posts: 26
Joined: 17 Mar 2019, 15:09
Auto: KIA CEED 1.4 T-GDI
Location: Buzau

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by mbunea »

Felicitari pentru masina! Te asteptam cu noi impresii despre cum se comporta.Intamplator si eu am comandat aceeasi masina(cu cutie manuala-singura diferenta),aceeasi culoare,pana si optionalele sunt aproape identice!Am numai o luna de la comanda si ma gandesc cu groaza cum este sa astept inca 4(!?).Am si eu aceeasi intrebare ca si colegul de mai sus,daca acestea sunt culorile standard pentru tapiterie(si la mine in comanda scrie Saturn Black) sau ai selectat o optiune.

Number Cruncher
Posts: 5
Joined: 28 Jun 2018, 20:22
Auto: Ceed SW Gt-line 1.4 T-gdi
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Number Cruncher »

Salut! Aceea este tapițeria standard. Scaunele din broșură sunt cele cu piele întoarsă. Cel puțin asa am fost informat de dealer.
Kia Ceed SW GT-Line 1.4 T-gdi

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Flavyus »

5 luni la comanda?!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Boogie Man »

Felicitari! S-o stapanesti sanatos si te asteptam la intalniri daca ajungi prin Bucuresti.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Minu »

Number Cruncher wrote: 09 Apr 2019, 20:38 Salut! Aceea este tapițeria standard. Scaunele din broșură sunt cele cu piele întoarsă. Cel puțin asa am fost informat de dealer.
Sunt dezamagit, am crezut ca sunt exact scaunele astea: https://www.4tuning.ro/images/kia-ceed- ... -0-0-0.jpg

In cazul asta, GT-line-ul are in plus doar kit-ul exterior si volanul, ca restul de optionale le poti pune si pe alte modele :(
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

nelboy
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2019, 13:11
Auto: Kia Ceed
Location: Timisoara

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by nelboy »

Multumesc frumos de urari! :)
mbunea wrote: 09 Apr 2019, 20:22 Felicitari pentru masina! Te asteptam cu noi impresii despre cum se comporta.Intamplator si eu am comandat aceeasi masina(cu cutie manuala-singura diferenta),aceeasi culoare,pana si optionalele sunt aproape identice!Am numai o luna de la comanda si ma gandesc cu groaza cum este sa astept inca 4(!?).Am si eu aceeasi intrebare ca si colegul de mai sus,daca acestea sunt culorile standard pentru tapiterie(si la mine in comanda scrie Saturn Black) sau ai selectat o optiune.
Nu cred ca vei astepta inca 4 luni, cred ca s-au mai stabilizat cu procesarea comenzilor (sper sa nu ma insel). Parerea mea este ca o vrei primi la timp, dar cum zicea si dealerul, mai bine sa te astepti la o intarziere mai mare.
Referitor la tapiterie, nu am ales nici eu vreo optiune (doar partea cu saturn black)
Flavyus wrote: 09 Apr 2019, 20:53 5 luni la comanda?!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Ce sa mai zic acum? Bine ca a ajuns :))
Boogie Man wrote: 09 Apr 2019, 21:06 Felicitari! S-o stapanesti sanatos si te asteptam la intalniri daca ajungi prin Bucuresti.
E putin mai greu din Timisoara, dar cine stie :)
Minu wrote: 09 Apr 2019, 22:10
Number Cruncher wrote: 09 Apr 2019, 20:38 Salut! Aceea este tapițeria standard. Scaunele din broșură sunt cele cu piele întoarsă. Cel puțin asa am fost informat de dealer.
Sunt dezamagit, am crezut ca sunt exact scaunele astea: https://www.4tuning.ro/images/kia-ceed- ... -0-0-0.jpg

In cazul asta, GT-line-ul are in plus doar kit-ul exterior si volanul, ca restul de optionale le poti pune si pe alte modele :(
Din ce mi-a spus dealer-ul era diferenta si la scaune fata de STAR/BEST care aveau standard stofa. Sunt curios atunci, din configurator, ce scaune sunt alea din imagine? Cele de piele?

Lotta77
Posts: 57
Joined: 17 Mar 2019, 11:04
Auto: Opel Insignia
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Lotta77 »

@Nelboy Ce ne poti spune despre android auto/apple carplay, functioneaza ok waze?

nelboy
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2019, 13:11
Auto: Kia Ceed
Location: Timisoara

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by nelboy »

Da, e foarte ok. Mi se pare foarte responsive. Ce mi-ar fi placut in schimb la display, era o rezolutie putin mai buna + camera de marsarier sa filmeze mai bine. Dar poate sunt doar eu pretentios la chestiile astea :)

Lotta77
Posts: 57
Joined: 17 Mar 2019, 11:04
Auto: Opel Insignia
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by Lotta77 »

Din cate am vazut in diferite clipuri, cam la majoritatea marcilor, camera de marsarier, are o rezolutie destul slabuta.
Te folosesti de ea pt parcarea cu spatele? La mine senzorii sunt sfinti!

nelboy
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2019, 13:11
Auto: Kia Ceed
Location: Timisoara

Re: Kia Ceed 2019 Lunar Silver 1.4 T-GDI 7DCT GT-Line

Post by nelboy »

O folosesc, imi place la nebunie, o simt ca un joc video in care invat cum sa parchez cu liniile alea ajutatoare.
Fiind realist, te ajuta mult (cel putin pe mine) sa parchezi perfect paralel cu liniile (si desigur intre ele). In general, parcam putin spre lateral sau nu foarte paralel, dar acum e "purfect".

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”