Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

Dacă nu e cu supărare, vreau să păstrăm topicul ăsta exact ceea ce e: un jurnal de bord pentru mașina mea. Pentru știri generale și alte discuții există alte topicuri sau arii pe forum.

Mulțam fain! :)

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

ODO: 41.300 km

Săptămâna trecută am prins o zi cu câteva sute de km de drum lung prin ploaie mocănească spre moderată, aprox. 9-14 grade ambiental. Concluzii:

===========

Impresii la cald, Blizzak stau foarte bine pe ud, inclusiv pe serpentine și/sau asfalt cu denivelări. Vedem la primăvară concluzii finale, dar momentan nu regret schimbul Dunlop-urilor cu Bridgestone.

Și OMG, încă sunt șocat de liniște față de Continental. :lol: Primul drum pe autostradă cu anvelope de iarnă. Parcă e altă mașină. Se aude motorul (destul de puțin, dar se aude). Și se aude presiunea aerului la viteză mare (135km/h), uniform, fără o zonă sau un sunet care să iasă în evidență. Dar zgomotul de anvelope e enorm redus.

Test imparțial: pot folosi comenzile vocale chiar și la 130 km/h. Cu Continentalurile, de pe la 70-80 în sus, indiferent de drum, se plângea de zgomot ambiental. :lol:

===========

Nevoie stringentă de ștergătoare noi pe față, mai ales noaptea. Au rezistat 40k km, le-ajunge. Pe spate încă șterge foarte bine, îmi păstrez impresia inițială că aerodinamica e foarte bună și luneta se murdărește mult mai puțin decât la Rio, unde mereu schimbam toate ștergătoarele simultan.

Cele originale sunt Denso. Nu le-am găsit pe stoc online când am dat comanda, așa că am comandat SWF 116185 + SWF 116174, de la Autokarma, preț total (inclusiv transport) 157 lei. Încă nu le-am montat, dar nu mai aștept primăvara. Seamănă mult cu Denso, sunt tot model hibrid. Vedem cum se vor comporta și cum vor rezista.

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

ODO: 43.100 km

Și... oficial s-a deschis portalul european pentru actualizări la Kia și Hyundai! Cine are sistem cu navigație poate face acum actualizări singurel acasă, fără a mai merge la reprezentanță. :) Evenimentul a venit și cu versiune nou-nouță de software.

Am făcut azi actualizarea. La cald, sentimente mai mixte decât la începutul anului, când au schimbat interfața.

Image Image
Image Image
Image Image
Image Image

Vești bune:
1) Au adăugat limba română (doar ecranul central, nu și instrumentele de bord). Meniurile traduse cu instrucțiuni vocale în română la navigație. Din păcate, comenzile vocale nu sunt suportate și sunt dezactivate complet.
Însă, deși sunt fan limba română, instrucțiunile vocale nu par cele mai fericite aici. Pronunția e ok, la denumirile străzilor o mai dă de gard, per total e foarte bine venită pentru cine nu se descurcă cu engleza. Dar nu e cea mai fericită tonalitate a vocii, și are un accent ciudățel.

2) La navigație, căutarea adreselor pare a fi unificată, offline (date din harta locală) + online, în același ecran. O să mai testez, că sunt curios dacă chiar e așa. Ce e cert e că acum oferă sugestii (vezi poza: am căutat ”Bolta apei”, n-a găsit, dar a sugerat ”Bolta Rece”).

3) De câte ori se oprește unitatea media (din buton, sau la oprirea motorului), nu se mai oprește sunetul brusc, ci se estompează. E plăcut efectul.

4) Ceva grafică nouă pe ici-colo. Mai ales la comenzile vocale au înlocuit ecranul cu un widget cu o bulă care-și tot schimbă forma. Am înțeles că ar fi mult îmbunătățit, dar n-am apucat să mă joc prea mult. Oricum îmi e util la fix o singură comandă.

Vești mai puțin bune:
1) Latența în meniuri, și mai ales în hartă, e sesizabilă. Undeva ceva au stricat.
2) Au redus meniul de opțiuni din timpul navigării, și a dispărut și de acolo opțiunea de informații din trafic. Și nici nu găsesc de unde se mai poate afișa. Mai merge s-o accesez doar din comenzi vocale - motiv pentru care, rămân la limba engleză. :(
3) S-a schimbat furnizorul de hărți! Nu găsesc informații oficiale, dar 100% nu mai e Here. Pare a fi TomTom (deja tot ce ține de online erau de la TomTom). N-am nicio idee cât de vechi/noi sunt datele cartografice. Dar, cel puțin cât m-am mișcat în seara asta 10-15 minute, limitele de viteză sunt praf. O să văd la drum lung cum e. Și estimările de timp par a fi anapoda (estimare Brașov-Galați prin Buzău, 9:09 ore, cu doar 6 minute de întârziere estimată din cauza traficului). Voi vedea exact pe viu cum e. Dar din ce-am folosit până acum (și-n mașină, și pe telefon), Here a fost mereu la fix cu estimările. :cry:
4) Ecranul ”principal” (ultima poză) restilizat, tot complet inutil. Eu nu prea înțeleg de ce se chinuie, de mai mută elementele la fiecare versiune. :lol:
5) mic bug (probabil de codificare a caracterelor) în widgetul de meteo. La numele localității apar caractere japoneze (vezi ultima poză).

andreigabriel
Posts: 36
Joined: 17 Sep 2020, 11:48
Auto: Kia Xceed
Location: Iasi

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by andreigabriel »

Foarte fain că au dat drumul, acum mă uitam pe release notes https://update.kia.com/EU/E1/updateNoticeView/373
Ai găsit feature-ul cu My Teams? Pare useless, dar poate pentru fani e de folos.
Maine trec și eu pe ultima versiune. Chiar mă așteptam să bage schimbatul temei la tot, nu doar la Nav.
Deluxe White - XCeed 1.6T-GDI DCT

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

Nu tot ce zboară se mănâncă. Pardon, nu tot ce e în changelog cei avea și tu. :lol:

Funcțiile alea există sau nu în funcție de model și piață. N-am idee aia cu sportul pe ce modele există, e prima oară când aud de asta (nici în changelogul din Coreea sau SUA nu am văzut asta). Dar aia cu Valet Mode nu există pe Ceed până la MY21 (inclusiv), de exemplu. Am înțeles că va fi pe MY22, dar doar pe modele cu UVO. Posibil începând cu MY22 să fie disponibil pe toate modelele cu UVO, dar doar presupun, și slabe șanse să apară pe modele mai vechi.

Legat de temă, la ce te referi?

andreigabriel
Posts: 36
Joined: 17 Sep 2020, 11:48
Auto: Kia Xceed
Location: Iasi

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by andreigabriel »

Legat de tema, poate scap de mov, nu prea sunt fan, dar poate in release-uri următoare.
Deluxe White - XCeed 1.6T-GDI DCT

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

Nici eu nu-s fan, dar mi-e indiferent. M-am obișnuit cu el. Mai mult îmi lipsește ecranul principal împărțit în 3 zone utile, dar și ăla doar în oraș.

Teme pentru hartă au fost dintotdeauna. Acum doar au adăugat una în plus.

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexs »

De unde are masina internet? Hotspot de pe telefon sau are SIM masina?

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

Hotspot.

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by yso »

alexcrist wrote: 15 Nov 2021, 12:27
Au activat cumva Android Auto Wireless la ultima versiune?

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

Din ce-am văzut eu, nu. Și nici din ce-am citit prin alte părți, încă nu e, nici la Hyundai pe Gen5W.

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by yso »

Mersi.
Mai asteptam :D

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

ODO: 44.290 km

Vineri fu drum de 600+ km pe zăpadă/lapoviță/ploaie/noapte. Am pui noile ștergătoare SWF pe față. Șterg impecabil și complet silențioase.

===

Acum o lună s-a schimbat pe garanție și rulmentul/bucșa/ce-o fi fost la volan. De-atunci n-au mai fost probleme.

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by alexcrist »

ODO: 46.900 km

Asigurările pe anul următor. Mai scumpe decât anul trecut. :(

RCA la Groupama, 12 luni, cu decontare directă, B8, 666 lei (numărul dracului :lol: ).
Casco la Groupama, Extreme + ceva clauze extra, 2634 lei.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Gălbuia neplanificată - Kia XCeed 2020

Post by andrei1271984 »

Alex,

Cine ti le-a facut asa scumpe ? :lol: ](*,) :-"
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”