Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Dr.Agosh »

Am intrat pe siteul KIA. Au actualizat si pozele de pe site cu noua tableta la interior. Cat de aiurea mi se pare toata lipsa asta de comunicare...acum stau si ma gandesc ce alte chestii or mai fi diferite fata de ceea ce mi s-a prezentat cand am semnat contractul

User avatar
pop.emilian28
Posts: 81
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

@Dr.Argosh, dealerul nu a știut să imi spuna cu ce display vine când am întrebat. Asa ca m-am uitat pe mobile.de până am gasit un Ceed my20, cu navi-ul asta si atunci am stiut ca asa va fi si la mine. Probabil asa va fi si la tine. Pe toate my20, probabil ca e doar modelul asta sau cel wide optional. (10.25")

Mie mi se pare ca arata mai bine in realitate decat in poze. Sincer si masina mi se pare mult mai mare decat dădea senzația ca e in poze.

Ce mai e diferit, si probabil nu zice dealerul, este faptul că dacă nu ai EPB, cotiera nu are guri de ventilatie in spate, si difera toata zona de la schimbator pana la cotiera.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Dr.Agosh »

Merci frumos pentru detalii. Cand ai timp te-as ruga sa faci o poza la consola centrala. Sunt curios despre ce diferente e vorba la frana de mana manuala vs varianta cu EPB.

Treaba cu ventilatia pe spate mi se pare un mare minus. M-as fi asteptat ca daca tot fac modificari fata de varianta initiala poate chiar sa puna un port usb de incarcare, nicidecum sa scoata gurile de ventilatie. Sunt dezamagit.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Dr.Agosh »

De asemenea observ ca aveti supervision cluster de 3.5 " si tpms (low line) adica ce vine standard, corect? In configuratia asta iti afiseaza presiunea in pneuri?

User avatar
Cibi
Posts: 126
Joined: 03 Nov 2008, 23:23
Auto: Proceed 1.4 T-GDi 7DCT 2019
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Cibi »

Nu cred ca are "low line" la tpms. Ultimul buton din partea stanga e pt dezactivare lane assist. Si eu pe gt-line am tot tpms "high line"... Chiar daca alt model de masina, ma gandesc ca se pastreaza dotarile.
ProCeed 1.4 T-GDi / 7DCT / 2019
Image

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Dr.Agosh »

Tpms High line e dotare suplimentara. Uitandu-ma pe lista de dotari pusa de autorul thread-ului, nu vad TPMS high line.

AlexandruG
Posts: 19
Joined: 25 Mar 2019, 15:57
Auto: C'EED GT Mark II
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by AlexandruG »

Felicitari pentru masina!
- La denivelari am un sunet de plastic ce se aude in portbagaj, partea stanga undeva. Putin dezamăgitor sa am "greieras" la o masina noua, dar cred si sper ca e ceva marunt. Nu stiu de la ce e si daca ati mai întâmpinat vreunul, va rog sa-mi spuneti.
Spuneau unii colegi de pe forum ca ar fi de la piciorusele de cauciuc care cad pe bara. Ar trebui sa te joci putin cu infiletarea lor. Totodata, verifica si centurile spate sa fie in pozitia lor.

User avatar
pop.emilian28
Posts: 81
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by pop.emilian28 »

@Dr.Agosh
- pe TPMS lowline nu imi apare pe cluster presiunea. Dar exista butonul de TPMS reset. Am inteles ca la my19 nu era la lowline.
- Legat de consola, am atasat poza. Dupa cum se vede, difera tot de la consola pe care se afla schimbatorul pana la cotiera (inclusiv ea). Iar porturile usb si priza nu sunt mascate de acel sertaras prezent la versiunea cu EPB. Da, estetic e mai frumoasa consola cea cu EPB DAR mie personal mi se pare mult mai ok cea fără, pe termen lung. Am piano black si in Superb si stiu cat de sensibil e.

@AlexandruG multumesc frumos, am rezolvat! Intr-adevar piciorusul ala era problema. L-am reglat si acum e liniște :D

Deci mai tăiem un argument de la "Contra" cu ocazia asta, dar tin sa mai adaug unu: cum naiba sa nu iti dea ăștia presuri la o masina noua ? :)) Și nici nu aveau nici pe stoc in momentul in care am ridicat masina. Rămâne să comand.

Astăzi am condus-o mai mult, si încet încet ma familiarizez cu ea. Imi place super mult feeling-ul direcției. E pe gustul meu. Boxele continuă să mă surprindă. Farurile LED, wow. Am avut ocazia sa testez si faza lunga cu auto. Isi face treaba bine.
Am testat si LKA. E ciudat putin sistemul. Din cate vad, el nu mentine constant masina pe banda. Ci in momentul in care vede ca esti pe cale să părăsești banda , atunci intra si te pune din nou pe mijlocul benzii. Dupa la fel.. Nu intervine până la următoarea manevră de genu. Cred ca aratam din spate ca un om beat :)) ce e drept, l-am testat putin, noaptea, la viteze relativ mici iar marcajele nu erau ft vizibile. In schimb l-am testat si pe curbe si culmea ca acolo te mentine pe toata durata curbei care nu era cea mai usoara. (Înainte să ziceți că sunt un sinucigaș, toate testele astea le-am facut cu mainile pe volan :)) )

Ce sunt curios, la farurile cu LED, ce zice legislația de la noi legat de ele. Stiu ca la xenon, teoretic trebuiau sa fie cu lupa, sa aibe spălătoare si autolevel, ultimele două nefiind prezente la Ceed.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

AlexandruG
Posts: 19
Joined: 25 Mar 2019, 15:57
Auto: C'EED GT Mark II
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by AlexandruG »

@AlexandruG multumesc frumos, am rezolvat! Intr-adevar piciorusul ala era problema. L-am reglat si acum e liniște :D
Pentru putin!

calinczy
Posts: 1
Joined: 06 Dec 2019, 17:08
Auto: ford focus
Location: cluj

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by calinczy »

pop.emilian28 wrote: 14 Dec 2019, 02:29 Ce sunt curios, la farurile cu LED, ce zice legislația de la noi legat de ele. Stiu ca la xenon, teoretic trebuiau sa fie cu lupa, sa aibe spălătoare si autolevel, ultimele două nefiind prezente la Ceed.
Legislatia la noi nu e la zi legata de farurile cu led, sunt reglementate doar cele cu descarcare in gaz (xenon). La nivel de EU, exista o limita de lumeni pana la care nu-i musai nici autoleveling, nici spalator. Din pacate nu mai gasesc link-ul cu informatiile exacte. Probabil o sa ajungem ca si in cazul DRL-urilor, sa se aduca la zi legislatia dupa ce se dau niste amenzi si apoi cei amendati castiga cateva procese. Sunt deja tot mai multe masini in situatia asta (Clio 4, Clio 5, Focus 4, Golf 8 - varianta simpla, fara matrix) si cred ca e doar o chestiune de timp pana o sa se trezeasca "bajetii" sa dea amenzi...

In alta ordine de idei, masina arata genial. Sa te bucuri de ea si multi km inainte fara probleme!

User avatar
Cibi
Posts: 126
Joined: 03 Nov 2008, 23:23
Auto: Proceed 1.4 T-GDi 7DCT 2019
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by Cibi »

pop.emilian28 wrote: 14 Dec 2019, 02:29 ...
Am testat si LKA. E ciudat putin sistemul. Din cate vad, el nu mentine constant masina pe banda. Ci in momentul in care vede ca esti pe cale să părăsești banda , atunci intra si te pune din nou pe mijlocul benzii. Dupa la fel.. Nu intervine până la următoarea manevră de genu. Cred ca aratam din spate ca un om beat :)) ce e drept, l-am testat putin, noaptea, la viteze relativ mici iar marcajele nu erau ft vizibile. In schimb l-am testat si pe curbe si culmea ca acolo te mentine pe toata durata curbei care nu era cea mai usoara. (Înainte să ziceți că sunt un sinucigaș, toate testele astea le-am facut cu mainile pe volan :)) )
Sistemul e conceput sa-ti corecteze directia in cazul in care nu esti atent si nu l-au gandit ca sa mearga masina singura. Din acelasi motiv apare si avertizarea cu "tine mainile pe volan"
Aici nici eu nu m-am prins de unde stie ca am ridicat mâinile de pe volan :)
Atentie ca daca dispar marcajele de pe drum, sistemul nu funcționează, iar la noi se intampla des sa fie porțiuni nemarcate.
ProCeed 1.4 T-GDi / 7DCT / 2019
Image

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by ciorelu »

Am impresia ca sunt ceva senzori in volan ce depisteaza daca ai sau nu mainile pe volan. Am testat tinand cu piciorul (cu partea de peste genunchi) volanul si nu a aparut acel mesaj.

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by yso »

Trebuie să misti usor volanul ca sa nu apara avertizarea aia. Dacă nu, tii degeaba mâinile pe volan ca tot o sa apara avertizarea.
Pe autostrada unde e drept mi s-a mai intamplat sa piuie daca nu mișcam volanul din cand in cand.

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by aqua »

e o masura de securitate, vezi doamne sa nu adormi la volan te verifica din cand in cand ca esti acolo, sa dai din mana un pic
cred ca senzorul e undeva la coloana de directie si tre sa simta ca misti putin ca sa nu se dezactiveze lkas, m-am jucat si eu cu el pe autostrada
de ex daca e activat si vrei sa treci de pe o banda pe alta fara semnal nu te lasa, dar daca dai semnal iti lasa cateva secunde volanul liber ca sa poti face manevra
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed MY20 1.4 T-GDi 7DCT GT Line Dark Penta Metal

Post by JETSKY »

Pentru sursa de lumina de la 2000 de lumeni in sus este obligatoriu auto leveling si spalator far. Asta inseamna ca farurile Kia nu produc atat de multi lumeni.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”