Limp mode dupa ce am schimbat rotile

Lauru
Posts: 23
Joined: 20 Mar 2022, 15:59
Auto: Ceed GT MY22
Location: Bucharest

Limp mode dupa ce am schimbat rotile

Post by Lauru »

Salut, am o KIA Ceed GT 2023 si nu vrea sa mai accelereze peste 3000 RPM. Acum 2 zile am schimbat rotile, le-am pus pe cele de vara cu care a venit masina, am facut cam 20 km dupa care a stat parcata 2 zile. Astazi cand am plecat cu ea am constatat ca nu se tureaza peste 3000 RPM, nu s-a aprins niciun martor in bord, turbina nu se mai aude.
Stiu ca este posibil sa nu fie de la schimbatul rotilor, senzorii TPMS înregistrează valoarea presiunii in roti.

Am jante separate pentru iarna, cele de vara sunt cele originale.

maximus1965
Posts: 6
Joined: 19 Jun 2013, 10:59
Auto: kia proceed

Re: Limp mode dupa ce am schimbat rotile

Post by maximus1965 »

salut, din greseala poate ai activat o limitare...cruise control???

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Limp mode dupa ce am schimbat rotile

Post by Caralumba »

Uite ce zice cineva : "Why is my car in limp mode without warning light?
This happens because the ECU control unit can sometimes detect an issue with a component somewhere within the electronics – but the reading is not far enough outside of the “normal” range to log a fault code and trigger the engine management warning light. This makes tracing such problems extremely difficult."
Fair day, be well !
Image

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Limp mode dupa ce am schimbat rotile

Post by d3xt3r »

Tot la service trebuie sa ajungi cu ea.
Faptul ca a aparut dupa schimbarea rotilor poate doar a fost o coincidenta. Iar ca pura teorie, corelat si cu ce a mentionat Caralumba, electronice in zona ar fi senzorii ABS / de viteza, iar cine s-a ocupat de schimbat roti dat din greseala peste cabluri.

razvan25
Posts: 17
Joined: 28 Nov 2022, 22:59
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Limp mode dupa ce am schimbat rotile

Post by razvan25 »

Pai daca turbina nu se mai aude si nici nu se mai accelereaza mai mult de 3000 ....... de obicei unele din astfel de probleme sunt cauzate fie de Dpf fie de turbina, dar mergi prima data si fa o diagnoza, pe forum nu cred ca te poate ajuta cu un raspuns exact doar din ce ai prezentat.

Post Reply

Return to “Probleme”