Din senin, in seara de Înviere bordul S-a făcut “pom de Crăciun”! HBA, LKA,CCA , aprinse din senin.

daniel_voinea
Posts: 3
Joined: 16 Apr 2023, 10:29
Auto: Kia Ceed III
Location: Bucuresti

Din senin, in seara de Înviere bordul S-a făcut “pom de Crăciun”! HBA, LKA,CCA , aprinse din senin.

Post by daniel_voinea »

Image
Image


Sent from my iPhone using Tapatalk

daniel_voinea
Posts: 3
Joined: 16 Apr 2023, 10:29
Auto: Kia Ceed III
Location: Bucuresti

Re: Din senin, in seara de Înviere bordul S-a făcut “pom de Crăciun”! HBA, LKA,CCA , aprinse din senin.

Post by daniel_voinea »

La anumite viraje de stanga se sting , dar după câteva zeci de secunde se reaprind cu sunete, mesaje și avertizări.


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Din senin, in seara de Înviere bordul S-a făcut “pom de Crăciun”! HBA, LKA,CCA , aprinse din senin.

Post by alexcrist »

Nu știu la ce te referi prin "CCA", dar restul au în comun camera frontală. Dacă zici că merge în unele viraje, aș intui că e parțial obstrucționată. Ori e aburită pe interior (se rezolvă cu ceva ventilație mai insistentă), ori geamul murdar.

Altfel, un posibil defect.

daniel_voinea
Posts: 3
Joined: 16 Apr 2023, 10:29
Auto: Kia Ceed III
Location: Bucuresti

Re: Din senin, in seara de Înviere bordul S-a făcut “pom de Crăciun”! HBA, LKA,CCA , aprinse din senin.

Post by daniel_voinea »

Crash Collision Assist, parca așa ii spunea.
Am verificat dimineața, foarte atent parbrizul in zona camerei și nu părea aburit sau cumva obstrucționat.
Am plecat cu masina iar la 10 minute , după un viraj de stanga:)) , s-au stins martorii și nu s-au mai aprins.


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Din senin, in seara de Înviere bordul S-a făcut “pom de Crăciun”! HBA, LKA,CCA , aprinse din senin.

Post by alexcrist »

La Kia se numește FCA (Forward Collision-Avoidance Assist). Dar mai puțin important. :) Însă punctul comun e tot camera frontală.

Dacă problema reapare și parbrizul e tot curat (inclusiv pe interior), atunci nu cred că poți face altceva decât o vizită la service.

Post Reply

Return to “Probleme”