Sistem siguranta geamuri „Auto Up/Down & Safety"

Stefan91
Posts: 2
Joined: 09 Apr 2023, 20:17
Auto: Kia Ceed 1.5 GT Line
Location: Bucuresti

Sistem siguranta geamuri „Auto Up/Down & Safety"

Post by Stefan91 »

Salutare,

Am achizitionat o KIA Ceed noua in urma cu 2 luni, insa abia acum am sesizat ca functia de siguranta pentru geamurile electrice „Auto Up/Down & Safety" nu functioneaza, aveti idee daca aceasta trebuie activata sau pur si simplu ea nu a fost pusa pe masina?

Oricum urmeaza sa contactez reprezentanta sa anunt problema, dar am zis totusi sa intreb si aici.

Multumesc anticipat

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Sistem siguranta geamuri „Auto Up/Down & Safety"

Post by alexcrist »

Dacă există, funcția nu se poate dezactiva, e implementată direct în motorul macaralei geamului. Din ce știu, toate geamurile cu auto uo/down au și funcția de siguranță. Deci dacă îți merge auto up/down, siguranța n-are cum să lipsească.

Dar cum ai tras concluzia că nu funcționează?

Stefan91
Posts: 2
Joined: 09 Apr 2023, 20:17
Auto: Kia Ceed 1.5 GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sistem siguranta geamuri „Auto Up/Down & Safety"

Post by Stefan91 »

Efectiv am vrut sa ii arat unui amic functia si am incercat sa apas usor pe geam in timp ce se ridica automat si nu s-a retractat, si-a continuat cursa.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Sistem siguranta geamuri „Auto Up/Down & Safety"

Post by alexcrist »

Probabil nu ai apăsat suficient. Nu este atât de sensibil, altfel ar apărea multe probleme la închidere în funcție de câtă rezistență opun chederele (mizerie, frig/contracții, uzură etc...). Știu că în manual toate pozele arată un ursuleț de pluș, dar macaraua e mai puternică de atât și te poate răni dacă te joci cu degetele pe-acolo. Recomand grijă mare când testezi funcții de siguranță, că ele sunt acolo pentru ”ultimă instanță”, nu garantează nimeni că scapi complet nevătămat sau fără daune materiale.

Dacă chiar vrei să testezi, ai nevoie de ceva care chiar oprește mișcarea geamului, nu doar ”o apăsare ușoară”. Poți încerca cu diverse obiecte - dar mare grijă!! să nu fie ascuțite/dure, să nu ciobești geamul (pe youtube se mai folosesc diverse legume, gen morcovi :D dar depinde de mașină și de morcov dacă funcționează :D, sau o bucată de polistiren ceva), sau direct cu brațul tău, dacă porți o geacă mai grosuță să te ferească de vânătăi.



Și ține cont că funcția se aplică doar când geamul urcă automat, cu butonul eliberat. Dacă ții butonul apăsat, sau dacă ridici geamul a 2a oară (după ce prima oară se retrage), funcția nu se mai aplică. Citește manualul cu atenție pentru detalii.

Încă o dată, ai grijă cu te joci pe-acolo să nu se lase cu daune materiale sau umane. ;)

Post Reply

Return to “Probleme”