Pedala ambreiaj scartaie

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Pedala ambreiaj scartaie

Post by SIA »

Am sesizat de ceva vreme un scartait si clickuri la apasarea pedalei de ambreiaj (prima jumatate a cursei). La revizia de 2 ani la IMG au gresat pedala, urmand "s-o schimbe daca zgomotele persista." Bineinteles ca in cateva zile au reaparut si vineri ma duc sa vad ce rezolv. Sunt hotarat sa nu plec de la IMG pana nu schimba pedala sau formuleaza in scris motivele pentru care nu necesita inlocuire. Oricum, urmatoarele revizii nu le voi mai face decat la MIT. La IMG am impresia ca problemele se rezolva superficial...

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Pedala ambreiaj scartaie

Post by bprodan »

Am avut aceeasi problema, la IMG se faceau ca ploua, la MIT s.a schimbat tot pedalierul, au identificat imediat defectul.
Din pacate nu mi s.a explicat nici un moment cat de grava a fost problema, sper sa nu fie un lot intreg cu probleme.
La mine se auzea foarte clar cand plecam de pe loc cu intaia, la eliberarea pedalei.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Pedala ambreiaj scartaie

Post by SIA »

Aceeasi rezolvare romaneasca la IMG. Au dat iar cu o vaselina ceramica si "urmarim sa vedem cum se manifesta". :roll:
O mai las cateva zile, pana apare iar scartaitul, si dupa fac programare la MIT, sa vedem daca e aceeasi rezolvare. La IMG nu mai am ce cauta nici pentru reviziile anuale.

User avatar
petzyus
Posts: 21
Joined: 09 Oct 2008, 16:03
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Pedala ambreiaj scartaie

Post by petzyus »

Am venit din service de la Mit Băneasa azi, cu aceiași problema. Verdict: înlocuit pompa de ambreiaj, 3 săptămâni waiting time pentru piesa!
Ceed GT 2020

Post Reply

Return to “Probleme”