Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Sergiu-Cristian
Posts: 13
Joined: 12 Mar 2021, 09:14
Auto: Ceed 1.5 T-GDI MY21
Location: Bucharest

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by Sergiu-Cristian »

Salutare! Au amanat verificarea pt sesizarea cu intreruperile in acc pana pe 17 Aug.

Sergiu-Cristian
Posts: 13
Joined: 12 Mar 2021, 09:14
Auto: Ceed 1.5 T-GDI MY21
Location: Bucharest

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by Sergiu-Cristian »

Problema rezolvata, avea ceva la turbionatorul de aer. Sper ca am denumit corect piesa. Este o parte a conductei de aer inainte de filtru de aer. Practic nu tragea destul aer la turatii mari si motor functiona cu intreruperi. Cumva s-a desprins, nu mai erau pe pozitie imbinarile canalului de aer.

Sergiu-Cristian
Posts: 13
Joined: 12 Mar 2021, 09:14
Auto: Ceed 1.5 T-GDI MY21
Location: Bucharest

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by Sergiu-Cristian »

Salutare! Problema si aceleasi simptome au revenit dupa cateva saptamani de la postarea mea anterioara, iar acum 2 saptamani am iesit pe Autostrada si am ramas cu masina mergand in 3 cilindri. O sa incep cu sutionarea de dragul cititorilor si pt a scurta povestea. De vina a fost bobina cilindrului 3. Inlocuita de catre Reprezentanta dupa discutii aprinse si escaladari de email in conducerea Kia. Nu am avut eroare in bord, Kia nu a descoperit eroarea si nici simptomele nici cu test pe drum, nici cu tester in service, nu a descoperit nimic. Inlocuirea bobinei s-a facut pe costul Reprezentantei, insa nu a fost incadrata ca si defect sub garantie. Ca si simptom suplimentar pe langa suturile in accelerare, intreruperi, tremurat si altele, incepuse sa miroasa a plastic, cauciuc ars. Pe costul meu am inlocuit bujiile si am efectuat si revizie anticipata deorece exista riscul dilutiei uleiului din motor un urma incidentului. Sper sa fie utila, sa ajute pe cineva postarea. Daca doreste cineva detalii ce nu pot fi expuse aici, putem vorbi in privat. Drumuri bune!

maximus1965
Posts: 6
Joined: 19 Jun 2013, 10:59
Auto: kia proceed

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by maximus1965 »

salut,
Am o curiozitate, la ce reprezentanta ai avut micile neintelegeri?

Sergiu-Cristian
Posts: 13
Joined: 12 Mar 2021, 09:14
Auto: Ceed 1.5 T-GDI MY21
Location: Bucharest

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by Sergiu-Cristian »

Salut! MIT

Justin
Posts: 7
Joined: 07 Jul 2022, 16:49
Auto: Kia Xceed 1.5 tgdi 160 hp
Location: Bucharest

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by Justin »

Renuntati la MIT. La ei tot ce trebuie schimbat, ori te trimit la altii, ori dau cu vaselina sau strang suruburile(ex), sau iti spun ca au facut update de soft. Mari profesionisti.

Sergiu-Cristian
Posts: 13
Joined: 12 Mar 2021, 09:14
Auto: Ceed 1.5 T-GDI MY21
Location: Bucharest

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by Sergiu-Cristian »

Nu mai calc la ei.

koko2605
Posts: 4
Joined: 15 May 2023, 10:51
Auto: kia ceed
Location: buzau

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by koko2605 »

Salutare
kia ceed 2021, 1.5 tgdi
28000 km, intrerupe mai tare in vitezele 2 si 3 pe la 2000 ture, mai mult cand e rece (intreruperile au aparut dupa primul service la Autokino - aprox 10000km)
am mai semnalat acum vreun an problema asta la Autokino Brasov
au mers cu ea (ca poate se aprinde vreun bec in bord), au pus pe tester si au recalibrat nu stiu ce pe la cutia de viteze(actuatoare), vrajeala
eu cred ca este de la vreo bobina (apropo ziceau la bv ca bujiile de fabrica sunt cam cu probleme)
exista vreo posibilitate de a verifica bobinele? (am vazut pe net ca se pune aparatul de masura si se verifica rezistenta (ohmi))
a rezolvat cineva problema asta?

Justin
Posts: 7
Joined: 07 Jul 2022, 16:49
Auto: Kia Xceed 1.5 tgdi 160 hp
Location: Bucharest

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by Justin »

Mit ar trebui verificati un pic de cei de la KIA, nu prea e ok ce se intampla pe acolo. Cum poti fi service agreat daca faci carpeli? Si sa fii obligat sa mergi la ei sa nu pierzi garantia? Nasol e ca sunt 3 in total in Bucuresti.

koko2605
Posts: 4
Joined: 15 May 2023, 10:51
Auto: kia ceed
Location: buzau

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by koko2605 »



am gasit acest clip - hyundai, i30
nu pot sa cred ca cei de la service/reprezentanta kia bv - autokino - nu au posibilitatea de a diagnostica o bobina

https://www.ebay.com/itm/335195938678

ce parere aveti?

koko2605
Posts: 4
Joined: 15 May 2023, 10:51
Auto: kia ceed
Location: buzau

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by koko2605 »

Va salut!!!
La mine problema a fost bobina de pe cilindrul 1 - am prins si o campanie KIA de schimabare a bobinelor (cred ca au fost foarte multe sesizari )
Mi-au spus ca au pus o bobina cu alt cod (mai noua ca tehnologie, fabricatie,...) - nu garanteaza ca va mai cadea alta din cele originale cu care a venit masina. Cred ca au fost dintr-un lot cu probleme - DENSO
Au schimbat-o la service pe garantie(mi-a aparut martor in bord la turatii mai mari - intrerupea pe la 1800-2200 rotatii)
Au mai schimbat rulmentul de la coloana de directie
Cei de le Autokino - Bv mi s-au parul mult mai ok decat data trecuta. Mult mai implicati, atenti.
O zi faina!

Justin
Posts: 7
Joined: 07 Jul 2022, 16:49
Auto: Kia Xceed 1.5 tgdi 160 hp
Location: Bucharest

Re: Intreruperi acceleratie 1.4 T-gdi

Post by Justin »

Salutare. Pentru cei care zic de schimbat coloana, rulment, kit de coloana. Ce simptome avea de s-a ajuns la schimbarea acestora? Eu am schimbat flansa stanga, bucse bara stabilizatoare si tot parca troncane ceva la roata sau coloana.

Post Reply

Return to “Probleme”