Usa rezervor nu se blocheaza

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by SIA »

La mine se blocheaza, dar parca nu mai sta aliniata perfect cu caroseria. Dupa ce inchid masina si apas pe usa, e inchisa, dar are un mic joc spre interior. Urmaresc si eu cu interes problema.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Titi87 »

Eu cam in 1 luna o sa merg pt revizie si am zis ca o sa vad atunci. Momentan se incuie daca apa pe ea intr-o anumita pozitie si nu as face un drum pana la service doar pt chestia asta. O sa dau un semn cand am un raspuns de la ei.

mbunea
Posts: 26
Joined: 17 Mar 2019, 15:09
Auto: KIA CEED 1.4 T-GDI
Location: Buzau

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by mbunea »

Aceeasi problema si la mine.Daca o apas usor si apoi incui ,se incuie si clapeta.Problema e ca atunci cand descui ,iese putin de pe pozitie si bineinteles nu se mai incuie decat impinsa.Daca aflati ce "plastice " trebuie realiniate ,va rog sa ne spuneti si noua.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Titi87 »

La mine pare-se ca s-a rezolvat de la sine. Vreo 2 sapt incuiam masina tinand cu mana de usa, dar pare ca acum sunt aliniate tija ce sare si acel orificiu din usa, unde intra tija.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by alexcrist »

Poate pare stupid, dar am avut și eu vreo 2 săptămâni "problema", până am realizat că bușonul rezervorului nu era perfect închis. Și se pare că nu prea e rezervă de spațiu între bușon și capacul exterior.

Bușonul trebuie înșurubat până începe să facă clic-uri. În plus atenție pe unde trece acel fir de plastic al bușonului (care îl ține suspendat dacă îl scapi), să nu treacă nici el prin "vârful" bușonului.

Odată ce am închis bușonul corespunzător și am reglat firul (se rotește inelul de pe gâtul rezervorului), s-a rezolvat instant și ușița e perfect aliniată cu caroseria. :)

Tombi200
Posts: 5
Joined: 06 Jul 2019, 01:23
Auto: Kia Ceed, 1.0 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Tombi200 »

Salutari!
Aceasta problema am avut-o si eu, usita nu era aliniata cu caroseria. La prima revizie am semnalat aceasta problema si s-a rezolvat in doua minute.
Undeva in pasajul de la roata, in spatele protectiei exista un reglaj. Mecanicul nici nu a pus mana pe usita si de la acel reglaj a tras usita in interior pana a venit la linia caroseriei.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by yso »

Si la mine s-a rezolvat de la sine.
Posibil sa fi fost de la firul acela de plastic de la buson cum zicea alexcrist.

catalinovidiubadea
Posts: 16
Joined: 08 Jun 2021, 17:45
Auto: Ceed 3
Location: Bucuresti

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by catalinovidiubadea »

Majoritatea au sau vor avea problema asta... Si eu pățesc la fel iar când le am spus, au aruncat o mana de vaselina acolo și au rezolvat o... Pt o zi doua😁 Din câte am înțeles este un defect de proiectare și cei de la Kia deja au trimis rezolvare spre service uri... Numai ca nu se prea vrea la romani😥😬

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by alexcrist »

catalinovidiubadea wrote: 08 Jun 2021, 18:00 Din câte am înțeles este un defect de proiectare și cei de la Kia deja au trimis rezolvare spre service uri...
De unde ai înțeles? Știi ceva despre metoda te rezolvare?

catalinovidiubadea
Posts: 16
Joined: 08 Jun 2021, 17:45
Auto: Ceed 3
Location: Bucuresti

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by catalinovidiubadea »

Știu de la alți colegi care s au lovit de problema... Rezolvarea este, parca, demontarea prin interior și repoziționarea gorii rezervorului, dacă nu ma înșel, pt ca s mai a tehnic în ale mecanicii... Oricum, ceva de gen...

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Laurm »

Si la mine a apărut problema cu închiderea clapetei de la rezervor. Până la urmă, care e rezolvarea? Am strâns bușonul până face click si tot nu se inchide. Doar la service, se schimbă ceva?

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Laurm »

Si la mine a apărut problema cu închiderea clapetei de la rezervor. Până la urmă, care e rezolvarea? Am strâns bușonul până face click si tot nu se inchide. Doar la service se rezolva, se schimbă ceva piese?

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by yso »

Si la mine revenise problema. Usita de la rezervor nu era aliniata cu caroseria. Partea de sus era mai in afara.
Probabil de la gropi se deregleaza.

La ultima revizie s-a rezolvat imediat. Nu am vazut exact de pe monitor ce au facut dar au umblat undeva pe la roata.

Si la noul Hyundai i30 e aceeasi problema.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by SIA »

Am semnalat problema la prima revizie, acum o luna. Au rezolvat-o la Jilava si a durat fix 2 alimentari. Capacul de la rezervor este putin iesit in afara, indiferent cat invart de buson (face clickuri de ma plictisesc). Am impresia ca se deregleaza de la denivelari...A rezolvat cineva definitiv problema? Vreau sa ma duc iar in service la Jilava sa-mi arate clar despre ce-i vorba..

JJBAnonymous
Posts: 4
Joined: 18 Nov 2020, 13:05
Auto: Ceed III
Location: Galati

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by JJBAnonymous »

La a mea am observat că dacă rămâne bușonul de la rezervor cu mânerul orizontal se încuie. Daca trece de 45 de grade, atunci nu se mai încuie. Vedeți și la voi poate ii găsiți o poziție.

Post Reply

Return to “Probleme”