Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

catalinovidiubadea
Posts: 16
Joined: 08 Jun 2021, 17:45
Auto: Ceed 3
Location: Bucuresti

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by catalinovidiubadea »

În anumite zile după ce fac 40-50 de km în afara și întru în oras, la plecarea de pe loc apare pt o fracțiune de secunda un sunet de patinare, la fel și la plecarea din rampa sau la urcarea pe bordura... Plus agatatul în arsarier și treapta întâi, am mai observat un "zgomot" anormal la debraiere, și scăparea din treapta intai(adică mașina se deplasează în treapta întâi dar când schim în a doua, zici ca nu intrase bine în treapta întâi și sare numai decât)... Menționez ca toate aceste se ntampla mai rar dar destul de des, cam în 3 zile din 10.Nu prea am făcut nicio legătură logica cu nimic... Am dedus eu ca ar face asa când motorul este bine încins, rulați ceva km și apoi când se întra în trafic aglomerat.... Si pe timp mai rece(ploi) schimbări bruște de temperatura...

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by quelloo »

pai patineaza? sau are sunet de patinare (nush cum ar fi ala).
miroase a ambreiaj incins?

aia cu saritul din viteza pare problema la cutie.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

catalinovidiubadea
Posts: 16
Joined: 08 Jun 2021, 17:45
Auto: Ceed 3
Location: Bucuresti

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by catalinovidiubadea »

Doar sunet însă de foarte puține ori am observat și în mers când o accelera, se tura și atât... Dar foaaaaaaarte rar. Uite, în înregistrarea de 2 secunde am prins exact momentul când făcea...in cea de 8 secunde, se aude pe la jumate, după ce ciupesc eu puțin accelerația...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

catalinovidiubadea
Posts: 16
Joined: 08 Jun 2021, 17:45
Auto: Ceed 3
Location: Bucuresti

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by catalinovidiubadea »

Doar sunet însă de foarte puține ori am observat și în mers când o accelera, se tura și atât... Dar foaaaaaaarte rar. Uite, în înregistrarea de 2 secunde am prins exact momentul când făcea...in cea de 8 secunde, se aude pe la jumate, după ce ciupesc eu puțin accelerația...
SVID_20210603_084013_1.mp4
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

catalinovidiubadea
Posts: 16
Joined: 08 Jun 2021, 17:45
Auto: Ceed 3
Location: Bucuresti

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by catalinovidiubadea »

Doar sunet însă de foarte puține ori am observat și în mers când o accelera, se tura și atât... Dar foaaaaaaarte rar. Nu pot încarcă înregistrarea ca poate îți dădeai seama... Se aude în stânga fata cam în fata pedalierului un sunet de frecat la plecare...

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by quelloo »

sorry, nu-mi dau seama. din ce aud acolo poate fi si rulment de roata.
oricum daca nu patineaza, nu vad de ce l-ai schimba.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

catalinovidiubadea
Posts: 16
Joined: 08 Jun 2021, 17:45
Auto: Ceed 3
Location: Bucuresti

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by catalinovidiubadea »

Nu este rulment, ca nu face în mers cu doar când cuplează ambreiajul(când iau piciorul de pe ambreiaj)... De ce as umbla la el?!?! Pai am spus mai sus ca nu doar buba asta o are, iar când am dat banii pe o mașină nouă, nu mi am luat o sa facă asemenea unui tractor iar dacă ala e sunet de patinat, îți dai seama ca în 15-20 e fata discul, în ritmul asta....

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by quelloo »

imi patineaza discul de la 190k km si nu e nici o problema cu el. Dar, na, atunci cand accelerezi la fund intr-a 2-a si a 3-a se simte ca patineaza si nici nu prea mai trece de 200km/h.

io inteleg ca nu e ok sa fie zgomote la 15000 km dar nici noua nu mai e masina.

daca ai schimbat atunci pe garantie si acum ai 42000 si nu au trecut 2 ani, piesa aia e inca in garantie. Daca ei o scot si e stricata din vina ta, te pun sa platesti, iar daca s-a uzat din cauza defectelor de fabricatie trebuie schimbata pe garantie.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

catalinovidiubadea
Posts: 16
Joined: 08 Jun 2021, 17:45
Auto: Ceed 3
Location: Bucuresti

Re: Inlocuit mai multe piese pe garantie 1.4 gsl 100 cp

Post by catalinovidiubadea »

Mdaaa...mașina are 2,5 ani...si nu știu ce ai înțeles tu dar efectiv mașina de noua a avut probleme, de la 8-9000de km, la 15 au schimbat doar discul la 30-35000 su reapărut problemele, menționez iar ca discul era ok. Referitor la defecte de fabricație, atât ca-n nu este ceva rupt, spart, etc.ri o iau ca fiind ok... Deși nu este nimic ok. Cu mașina merg doar eu, care am experienta de peste 10 ani și 6-700 000 de km, asta pe mai multe mașini, circul 70%in afara și la ore de minim tragic, consumul mediu fiind de 6.7 la 42000 de km... Etc.Poate ca tu consideri normal ca un ambreiaj sa te tina 15000 de km și consideri veche o mașină la 15-40 000,insa eu nu și nu mi se par normale cele întâmplate de mine precum și cum au decurs lucrurile și serviciile post vanzare.. Merci pt pareri și sfaturi

Post Reply

Return to “Probleme”