Zgomot spate portbagaj

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by Laurm »

Cred ca ar merge si niste butoni de pâslâ cu dublu adeziv, care sunt pentru picioarele de scaun, sa nu zgarie parchetul. Sunt de diferite marimi si grosimi, in functie de spatiul care e ramas.

swdf
Posts: 6
Joined: 04 Nov 2017, 16:32
Auto: CEED 1.4 MPI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by swdf »

Salutare,
Piciorusele de la portbagaj se ajusteaza pe lungime, prin invartire (au un filet). Sper ca nu repet ce s-a mai spus, nu am citit tot, dar dupa discutii cred ca nu.
Deci problema de care spuneti cred ca se rezolva lungind putin acele pucioruse, asa incat sa faca contact tot timpul cauciucul.
Drive safely!

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by ramadri »

Eu am incercat sa le desurubez...si nu se poate...la ale mele. O sa incerc cu butoni de pâslă ca am prin casa

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

Alecs_pandiani
Posts: 1
Joined: 23 Feb 2020, 16:51
Auto: Kia Ceed 1.4 2008
Location: Bucuresti

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by Alecs_pandiani »

Salut, am si eu Kia Ceed 1.4 productie 2008. A inceput sa se auda la haion un zgomot ca un scarțâit la trecerea peste gropi si denivelari. Am desurubat la maxim acel cauciuc pana aproape a picat, si tot continua sa scartaie, asadar ma gandesc sa aplic ceva peste acei bumbi.. dar pe tabla, acolo unde sta haionul inchis. Ma gandesc sa stea mai strans si voi reveni cu info.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by andrei1271984 »

nu trebuie pana la maxim, eu le-am lasat undeva la jumatate si de 2 ani de zile nu mai am nicio problema :mrgreen:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by ramadri »

Apropo de chestia asta. Nu știu câți ati observat dar haionul are 2 "grade de inchidere". Diferența e facuta de forța de trântire a lui. Considerați asa: daca închideți cu o forță de 99% ...se inchide...dar are in miiiic joc (cauza zgomotelor); daca trântiți insa cu 100% se închide perfect. Cum am observat tâmpenia asta? Dupa ce am inchis haionul m-am dezechilobrat si m-am sprijinit de haion sa nu cad...am observat atunci ca haionul se misca. Mi-am pus palma pe haion și "pompam" si se vedea jocul. Am deschis și trântit mai tare... nu mai avea jocul. De atunci de fiecare data testez...si se vede clar diferența

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by andrei1271984 »

interesant =D> :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by ramadri »

Este de fapt exact aceeași situație ca la uși. Majoritatea ati observat ca nu se inchid daca nu trântiți mai tare

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by andrei1271984 »

corect.
totusi la portbagaj nu m-am gandit si nici nu mi s-a parut sa fie acelasi lucru :roll:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

eusebiu90
Posts: 4
Joined: 05 Dec 2022, 21:13
Auto: Kia Rio 2012 1,4 crdi
Location: Romania

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by eusebiu90 »

Salutare tuturor. Sunt nou aici pe club si in familia Kia. Am de 5 zile o Kia Rio 2012 1,4 crdi, adusa din Germania. Masina verificata, masina ok. N am ce reprosa, totul schimbat, totul pus la punct, pana la TRONCANITUL DE PE SPATE. Deci am schimbat amortizoare pe spate, bucse pe fata, pivoti, tot. Dar troncanitul nu a disparut, am mers la 2 mecanici, ridicata pe elevator, nimic suspicios/dubios. Puntea spate e de aia rigida, nu are bielete, nu are nimic, doar arc si amortizor. A tras de ea, nimic. La mers, la denivelari mici, incepe sa troncane. Dar e un troncanit asa, parca ar bate ceva pe ceva, nu foarte zgomotos. Am lipit si eu banda de aia la piciorusele de la portbagaj, inauntru in portbagaj n am nimic, nu stiu de la ce doamne iarta ma poate sa fie. Altcineva cu problema asta, este ? A rezolvat o cumva, va rog ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by Nesta3 »

La ceed era o problema pa bancheta spate, mai exact, la cârligul de prindere/închidere al banchetei.A fost rezolvată cu niște lovituri de ciocan astfel încât bancheta avea o prindere mult mai buna pe cârligul respectiv.Încearcă sa mergi cu bancheta spate rabatata .Poate de acolo e.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

eusebiu90
Posts: 4
Joined: 05 Dec 2022, 21:13
Auto: Kia Rio 2012 1,4 crdi
Location: Romania

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by eusebiu90 »

Asteptam raspunsul tau, ca am vazut ca le cam dai de capat la ce probleme au baietii 🤔 Deci sa rabatez spatarul de la bancheta si sa vad daca se mai aude, nu? Si daca tot se aude, care carlig zici sa l incerc la ciocan ?? De pe dreapta sau de pe stanga ???

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by yso »

Problema asta cu zgomotul la spatarul din spate e si la Hyundai i30 2020. Daca rabatezi spatarul si misti de el stanga/dreapta are un joc destul de mare si de aici si zgomotul. Daca stai pe scaunul din spate si te misti pe el, se aude zgomotul de la spatar. Zdrangane si la curbe cand sta cineva pe el :)
Cei de la service au "rezolvat" romaneste... au pus niste banda izolatoare pe carligul ala dar zgomotul e din partea de jos de la balamale cred.
La Ceed mi-a fost frica sa verific deocamdata daca are joc. In mers nu cred ca se aude ceva.

eusebiu90
Posts: 4
Joined: 05 Dec 2022, 21:13
Auto: Kia Rio 2012 1,4 crdi
Location: Romania

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by eusebiu90 »

Mda...din pacate, nu. Am mers si cu spataru la bancheta rabatat, am miscat o stanga dreapta, nu se aude nici pe :evil: s o ia. Ma termina psihic :)))) unde ma mai uit, ce mai elimin, ce mai verific ?

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Zgomot spate portbagaj

Post by Bogo2020 »

Din experienta mea (nu numai Kia):
- catarama centurii de siguranta care bate in vreun plastic de langa bancheta. Vezi daca si tu ai suprafete dure in care poate sa bata catarama si eventual o fixezi mai sus, pe bancheta.
- roata de rezerva care se misca in lacasul ei. Golesti tot portbagajul de orice s-ar putea misca: triunghiuri reflectorizante, trusa de prim ajutor, cric + cheie, roata rezerva. Apoi le adaugi pe rand pana vezi care bate.
- haionul care aluneca putin stanga/dreapta (asta am avut la XCeed). Mai reglezi din tampoanele de cauciuc ale hayonului.
- bancheta (asta inca am la XCeed, desi am rezolvat "romaneste" cu banda adeziva. Probabil ca o sa apelez la ciocan, asa cum s-a mai recomandat pe aici ca sa rezolv permanent).
- unul din lampile de la numarul de inmatriculare. Zdranganit continuu, nu neaparat bataie.
- piatra in locul ideal: la Rio am avut o piatra in bara de spate si se plimba ca nebuna dintr-o parte in alta la curbe, iar la un Opel Mokka o piatra s-a infipt in suportul cutiei de viteze.

Asa ca nu te da batut si nu o lua razna. O sa gasesti pana la urma cauza. Pana atunci bucura-te de masina!

Post Reply

Return to “Probleme”