Zgomot volan

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Zgomot volan

Post by Iosif08 »

Salut. Dețin o Kia Ceed 3 la care după 8000 de km se aude un zgomot la volan,in momentul in care stau pe loc și virez maxim stânga/dreapta . Acum am deja 18000 de km și zgomotul de tot aude din ce in ce mai enervant . Am fost la reprezentanta dar m.au amânat puțin că sa mai vadă ,poate primesc ceva de la producător . Eu au zis că ar putea fi spira de la volan sau motorul direcției . A mai parin cineva așa ceva ? O sa atașez și un mic video cu zgomotul ( un hârâit )

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


User avatar
stifler
Posts: 15
Joined: 26 Nov 2018, 03:46
Auto: Kia ceed 2019
Location: Targoviste

Re: Zgomot volan

Post by stifler »

Aceeasi problema o am si eu . A inceput sa se auda pe la 8000 km si acum am 9500 km si zgomotul este mai mare. Se aude doar cand virez pe loc initial am crezut ca zgomotul este de la anvelope. dar am mai vazut pe grupul de facebook ca mai sunt sunt posesori cu aceasta problema.

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Zgomot volan

Post by Iosif08 »

Sper sa vina cei de la reprezentanta/fabrica cu o soluție...

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


iuliuscip
Posts: 1
Joined: 13 May 2019, 19:33
Auto: Kia Ceed III
Location: Tulcea

Re: Zgomot volan

Post by iuliuscip »

Salut. Detin si eu o Kia Ceed 3 si am intampinat problema asta la 7000 de km. Acum am 7600. Zgomotul se aude si in mers doar ca e mai putin evident. O sa sun la cei de la reprezentanta saptamana viitoare sa vad ce solutie ofera si revin.

that.gannicus
Posts: 23
Joined: 15 Jan 2019, 17:30
Auto: Romania
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by that.gannicus »

Si eu am problem asta la ~4000 de km. Se aude cand fac manevre in parcare si in mers la viteze mici, in special pe viraje. O sa anunt la dealer si o sa revin cu update :)

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Zgomot volan

Post by Iosif08 »

Aștept cu nerăbdare un răspuns . Am vb cu cei de la Tulcea,dar momentan nimic ....

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Zgomot volan

Post by Dr.Agosh »



Cam asa ceva se aude?

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Zgomot volan

Post by Iosif08 »

Nu nu. Zgomotul Asta l.am avut la prima generație de Ceed :)) .
Nu reușesc să încarc filmulețul .

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


silvianpetru
Posts: 4
Joined: 06 Nov 2019, 10:46
Auto: Kia ceed III 1.4 t-gdi
Location: Iasi

Re: Zgomot volan

Post by silvianpetru »

Salut,
Am o kia ceed 1.4 t-gdi luata de la reprezenta Kia din Vaslui. Era masina de drive. Acelasi sunet in volan l-am observat chiar de cand am facut drive test cu masina (2200km). Am lasat masina in service la ei pentru remediere si ei au shimbat motorasul de la servo-directie. Totul este ok acuma si am ajuns cu ea la 8500km.

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Zgomot volan

Post by Iosif08 »

silvianpetru wrote:Salut,
Am o kia ceed 1.4 t-gdi luata de la reprezenta Kia din Vaslui. Era masina de drive. Acelasi sunet in volan l-am observat chiar de cand am facut drive test cu masina (2200km). Am lasat masina in service la ei pentru remediere si ei au shimbat motorasul de la servo-directie. Totul este ok acuma si am ajuns cu ea la 8500km.
Deci cam asta ar fi problema găsită de ei ? Nu de alta, dar să mă pot adresa și eu :)))

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


silvianpetru
Posts: 4
Joined: 06 Nov 2019, 10:46
Auto: Kia ceed III 1.4 t-gdi
Location: Iasi

Re: Zgomot volan

Post by silvianpetru »

da, du-te cu incredere in service si zi-le. Problema a fost ca dureaza pana vine din Polonia. Am asteptat 3 sapt ca sa vina. Montajul e relativ scurt, undeva la 4 ore. Sport

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot volan

Post by doio77 »

Salut, acest zgomot se aude permanent sau doar cand temperatura de afara este sub 8-10 grade? La ceed 2 cred ca am aceeasi problema dar la mine se aude doar cand temperatura este sub 8 grade. Mi s-au schimbat de 3 ori flansele si rulmentii amortizoare dar la fel face. Luni am fost la Mit Baneasa pentru revizie si ei nu au auzit nimic, tind sa cred ca nu vor sa faca nimic in acest sens. Mie imi face si cand urc si cobor peste opritoarele din diverse supermarketuri. In mers nu se aude, doar pe loc si la acele opritoare la viteza foarte mica. Se aude destul de tare in interior. Cand am plecat de la revizie nu se mai auzea cred ca au dat cu un spray pe la flanse , si de aceea ei nu au mai auzit nimic, dar solutia este temporara. Nu e prima data cand fac chestia asta.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Zgomot volan

Post by Nesta3 »

Eu la proceed(prima generatie) aveam la fel, un zgomot in volan.Nu era de la steluta aia de plastic.A fost strans un surub de pe coloana de directie, aflat in interiorul masinii, deasupra pedalierului si nu s-a mai auzit nimic
Se numeste melc si arata ceva de genul:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot volan

Post by doio77 »

Zgomotul de aici nu cred ca se aude in/la volan.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Zgomot volan

Post by Iosif08 »

Zgomotul se aude cănd virez pe loc sau in mers ,nu are treabă cu denivelările . Când este rece afara ,sa spun așa sub 4 grade, nu se mai aude ,dar cu cât se încălzește mai tare ,se aude din ce in ce mai des .

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Probleme”