Zgomot volan

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by SIA »

Se aude click-ul cand semnalizarea e pusa la dreapta (la jumatate de tura de volan). In trafic, uneori,la viraj la 90 grade, se aude al doilea click la o tura completa de volan...La stanga nu se aude nimic...Nu are legatura click-ul cu zgomotul normal facut de maneta de semnalizare la revenirea volanului si a manetei..Sper sa se auda "click-ul" de care vorbesc. Oricum ajung la IMG sau MIT sa vedem ce zic in service...Nu s-a auzit pana acum si nu credca e normal...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Zgomot volan

Post by alexcrist »

Da, e clicul ”blocatorilor” (cum ai citit pe facebook, dacă asta o fi denumirea lor :lol: ), eu mereu l-am considerat normal. Dacă învârți atent, o să vezi că fix acolo se eliberează semnalizarea când învârți invers. Dacă tu reușești să rezolvi ceva pe garanție, dă de știre pe aici. Dar nu m-ar surprinde să-ți zică că nu e o problemă.

Ți-am zis, asta se aude de cel puțin 7 ani, pe diverse modele de Kia/Hyundai (nu mă hazardez să zic ”toate”, să nu zic vreo prostie).

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by SIA »

Aceeasi problema a avut-o colega de forum de la TM...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by SIA »

Am facut constatarea la MIT MOTORS. M-au programat pentru schimbare kit coloana directie pentru zgomotul facut de volan la viraj stanga-dreapta pe loc.

La click-ul facut la viraj cu semnalizarea pusa, verdictul a fost ca "asa fac toate (deja incepe sa faca in ambele directii), dar totusi cand vor schimba kit-ul de la coloana, vor mai gresa acolo." :) Cred ca problema cu click-ul de la semnalizari nu prea a fost semnalata pana acum si nu stiu exact ce sa schimbe.

genessiss
Posts: 3
Joined: 06 Dec 2019, 12:28
Auto: Kia Ceed SW GT Line
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by genessiss »

Salutare,

Si eu am avut fasait la volan cand trageam stanga/dreapta. Zgomot mai evident cu cat era mai cald afara. La mine a inceput cand aveam 16 mii de km cu masina. Am fost la IMG de la Jilava si mi-au spus ca este vorba de un rulment. ca trebuie schimbat (cel din poza). Au schimbat rulmentul si o bucsa de plastic. Eu am fost ieri in service pentru schimbare ( in garantie). Fasaitul a disparut. Sper ca asta sa fi fost tot. Sa nu am alte probleme pe viitor.

Toate cele bune
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Zgomot volan

Post by yso »

genessiss wrote: 28 Sep 2021, 14:41 Salutare,

Si eu am avut fasait la volan cand trageam stanga/dreapta.
Salut!
Cat timp a durat operațiunea în service?
Ai lăsat masina acolo sau ti-au schimbat rulmentul pe loc?
A inceput și la mine sa fasaie.
Mersi

genessiss
Posts: 3
Joined: 06 Dec 2019, 12:28
Auto: Kia Ceed SW GT Line
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by genessiss »

In jur de o ora a durat totul. Eu am asteptat acolo. Dar am fost la o constatare inainte. Au zis ca este de la rulment ca se stie de problema de la KIA. Au dat comanda ptr rulment si dupa cand a venit am facut programarea la service. Unde a durat relativ putin. Efectiv cred ca schimbatul dureaza jumatate de ora. Cat mai stai pe acolo cu totul aproximativ o ora. Acum eu sper sa nu faca iar peste 15 mii de kilometri.
Bafta

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Zgomot volan

Post by yso »

Mersi.
Sper ca intra in garanția aia de 7 ani :)
Am 2 ani și câteva luni...

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by SIA »

Mie, cand am facut programarea la Mit Motors, mi-au spus ca va dura cam 3 ore (m-au programat la sf.lunii oct. la prima ora). Asta a fost motivul pentru care au zis ca nu pot face programarea sambata, ca e program scurt si dureaza mult. Va voi spune ce vor schimba si cat a durat totul la Mit Motors.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Zgomot volan

Post by yso »

SIA wrote: 01 Oct 2021, 21:31 Mie, cand am facut programarea la Mit Motors, mi-au spus ca va dura cam 3 ore (m-au programat la sf.lunii oct. la prima ora). Asta a fost motivul pentru care au zis ca nu pot face programarea sambata, ca e program scurt si dureaza mult. Va voi spune ce vor schimba si cat a durat totul la Mit Motors.
Tot la Mit Motors o sa merg si eu dar vroaim sa mai trag de timp ca nu e chiar asa deranjant deocamdata.
Poti sa intrebi, te rog, daca se incadreaza la garantia aia de 7 ani?
Mersi.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by SIA »

yso wrote: 02 Oct 2021, 11:04
SIA wrote: 01 Oct 2021, 21:31 Mie, cand am facut programarea la Mit Motors, mi-au spus ca va dura cam 3 ore (m-au programat la sf.lunii oct. la prima ora). Asta a fost motivul pentru care au zis ca nu pot face programarea sambata, ca e program scurt si dureaza mult. Va voi spune ce vor schimba si cat a durat totul la Mit Motors.
Tot la Mit Motors o sa merg si eu dar vroaim sa mai trag de timp ca nu e chiar asa deranjant deocamdata.
Poti sa intrebi, te rog, daca se incadreaza la garantia aia de 7 ani?
Mersi.
Dupa constatare o sa-ti spuna ei. Eu am facut programarea pentru schimbare pe baza garantiei (asta am cerut din start; problema e cunoscuta la KIA/HYUNDAI si nu comenteaza in service cand o sesizezi) care trebuie prezentata in service si cand se inlocuiesc piesele defecte. Eu n-as mai astepta daca as fi in locul tau...Vad ca la majoritatea colegilor de forum problema a aparut imediat dupa 16 k km...Cine stie ce mai apare la directie si dupa pot spune ca n-ai sesizat problema la timp si refuza sa schimbe piesele pe garantie. 😉

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Zgomot volan

Post by Bogo2020 »

Acel "fasait" a aparut la mine acum o saptamana (masina avea 8500 km). Am mers la constatare la reprezentanta Kia din Craiova si am fost programat pentru schimbarea rulmentului pe garantie.

aady8
Posts: 9
Joined: 12 May 2019, 13:16
Auto: Kia Ceed 2019
Location: Ploiesti

Re: Zgomot volan

Post by aady8 »

Salut,
Si eu am avut acelasi fasait la volan , dar a aparut la 31000 km(2ani). Constatarea si schimbul coloanei de directie au fost facute pe garantie si a durat in jur de 4-5h. Ce ii drept, dupa schimbare parca merge volanul mai usor decat atunci cand a iesit din fabrica :D

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Zgomot volan

Post by alexcrist »

De la atâtea discuții, acum se aude și la mine ceva, de săptămâna trecută. :lol: M-ați molipsit.

Perioada asta oricum trebuie să schimb anvelopele, așa că le pun și asta pe tavă. Dacă ziceți că deja problema e cunoscută în service, ar trebui să fie ușor.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Zgomot volan

Post by Bogo2020 »

Rulmentul a fost schimbat pe garantie si a durat cam o ora. Rulmentul vechi era gresat bine, dar mergea destul de greu (daca incercai sa il invarti, se simtea cum agata). Zgomotul acela din volan a disparut complet.

Post Reply

Return to “Probleme”