Întrebare senzori presiune pneuri Kia Xceed

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Întrebare senzori presiune pneuri Kia Xceed

Post by DCC08 »

Salutare. Cel mai probabil în ianuarie voi intra în posesia mașinii (Kia Xceed MY23). Din cauza faptului ca masina va veni cu anvelope de vara va trebui sa fac schimbul la anvelope de iarna.

Astfel, v-aș ruga sa îmi spuneți dacă trebuie sa cumpăr un set nou de senzori de presiune pneuri.

Dacă răspunsul este afirmativ, ce recomandați sa iau OEM (1100 lei setul de 4 senzori) sau pot sa iau și de pe Aliexpress de exemplu?

Dacă pot sa iau și de pe Aliexpress știți cumva codul?

Mulțumesc,
CD
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Întrebare senzori presiune pneuri Kia Xceed

Post by Bogo2020 »

Eu am luat after market de pe aliexpress. Incearca sa cauti codul 52940-J7000 52940J7000 PMV-CH15.

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Întrebare senzori presiune pneuri Kia Xceed

Post by DCC08 »

Merci @Bogo2020

Am și făcut comanda. Am găsit cu 170 lei toti cei 4 senzori. OEM costa 1100 lei setul.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

butuflorin
Posts: 5
Joined: 31 Jan 2019, 12:29
Auto: Sportage 1.6 T-GDI MT AWD FL
Location: Iasi

Re: Întrebare senzori presiune pneuri Kia Xceed

Post by butuflorin »

Salut,
Scuze ca intervin, dar intrebarea ta e putin ambigua.
Ai nevoie de un set nou de senzori de presiune daca vrei sa iti faci un rand complet de roti de iarna (janta+senzor+anvelopa).
Daca schimbi doar anvelopele folosind jantele originale, atunci nu e nevoie de alti senzori.

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Întrebare senzori presiune pneuri Kia Xceed

Post by DCC08 »

Hello.

Nu e nevoie sa te scuzi caci apreciez orice ajutor. Încă nu sunt hotărât cum o sa procedez. În funcție de bugetul la momentul respectiv fie o sa cumpăr doar anvelope, fie anvelope + jante.

Varianta A - schimb doar anvelopele.
Varianta B - schimbare cu set complet de anvelope + jante.

Merci.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Întrebare senzori presiune pneuri Kia Xceed

Post by Bogo2020 »

Varianta C - anvelope all-season pe jantele originale. Vinzi anvelopele noi de vara, dar si senzorii proaspat comandati pe aliexpress :)
Eu am cantarit muuult de tot varianta asta, dar m-a convins cel care mi-a vandut anvelopele ca poate exista acel caz o data pe an in care o anvelopa de iarna e mai buna decat un all-season. Asa ca am ales varianta B, dar nah... acum altfel sta masina in garaj pe anvelope de iarna, cu jante dedicate si senzori de presiune.

Mikael
Posts: 31
Joined: 11 Apr 2021, 11:16
Auto: Xceed
Location: Bucuresti

Re: Întrebare senzori presiune pneuri Kia Xceed

Post by Mikael »

Salut,
Eu am luat “ cică “ senzori originali din GL si surpriza nu ii recunoaște masina. Merg cu avertizarea in bord ca altceva nu am ce sa fac. Am zis ca atunci cand voi schimba anvelopele o sa-mi cumpar de la reprezentanta senzorii.
PS: vânzătorul mi-a înapoiat banii si mi-a lăsat si senzorii. La mine este varianta care iti arata presiunea pe fiecare roata.

Post Reply

Return to “Generalităţi”