Iluminare ambientală și lămpi interioare

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Iluminare ambientală și lămpi interioare

Post by Crishix »

Salutări! Deschid un nou topic aici, m-am uitat pe forum, dar nu am găsit ceva centralizat care să mă lămurească. Dacă este totuși undeva discutat subiectul, sunt mai mult decât fericit să șterg.

Voi aveți la mașini iluminat spațiul de la picioare? Eu pe GT nu am, și m-am uitat acum de curiozitate sub bord: nu am observat vreun lăcaș anume unde ar putea fi montate retroactiv. Mă îndoiesc că ar face 2 tipuri diferite de bord doar pentru diferențe de acest tip. Totodată, nu țin minte să fi avut ceva opțiune de genul în configurator? M-am uitat acum și singura opțiune relevantă ar fi cea legată de scaunele încălzite față + spate.

Aș fi vrut să pun ceva led-uri albe/roșii la picioare, ar arăta poate mai interesant. Din păcate, Kia nu excelează la capitolul iluminat ambiental, și deși nu doresc extrema psihedelică de la Mercedes, mi-ar fi plăcut măcar acea lumină de la picioare, dacă benzi de LED ca în Superb nu mai am. :cry:

Voi ce soluții ați găsit?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Iluminare ambientală și lămpi interioare

Post by Nesta3 »

EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Iluminare ambientală și lămpi interioare

Post by Laurm »

Și eu simțeam nevoia de iluminat interior așa că am luat din Jumbo un sistem cu 4 benzi led cu telecomanda și alimentare usb A. Firele le-am mascat pe sub consola mediană către locul de la picioare din spate și sub bord cele 2 din față. Se observa discret senzorul pentru infraroșu și puțin cablul de alimentare care duce la zona cu usb pentru alimentare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

pmp
Posts: 10
Joined: 11 Oct 2007, 11:07
Auto:

Re: Iluminare ambientală și lămpi interioare

Post by pmp »

Salut,

Legat de iluminare aici gasiti ceva solutii, dar sunt cam scumpe:

https://accessoires-kia.be/ceed/styling/

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: Iluminare ambientală și lămpi interioare

Post by Crishix »

Mulțumesc tuturor pentru sugestii. Cred că totuși ar fi o idee să lăsăm thread-ul, văd că putem centraliza mai ușor rezultatele și sugestiile tuturor aici.

@Nesta3, dacă mă apuc eu de așa meșterit, cred că mai bine dau mașina în șanț, sigur stric. :lol: :lol: Aș încerca ceva cu alimentare la portul de încărcare, măcar să văd cum arată, deși acolo am camera de bord, nici nu știu...

@Laurm, o să încerc și eu ceva asemănător, vedem ce iese. Voi încerca zilele astea, revin cu niște poze.
@pmp, nu știu ce implică suta aceea de euro, dar pare foarte mult doar pentru niște becuri, nu?

User avatar
IosifCosmin
Posts: 36
Joined: 04 Jan 2019, 08:41
Auto: Kia Ceed III
Location: RO

Re: Iluminare ambientală și lămpi interioare

Post by IosifCosmin »

Eu mi.am montat un set OE cu gandul ca vor fi aprinse mereu, dar din păcate sunt aprinse doar în momentul cand deschid ușa, ca cele de la plafoniera.
Eu as fi interesat de ceva lumina ambientala la portiere

Trimis de pe al meu HMA-L29 folosind Tapatalk


User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Iluminare ambientală și lămpi interioare

Post by pop.emilian28 »

@iosifcosmin, poti sa ne lasi un link? Ai pus de pe alt model de Kia? Ca pe Ceed nu am vazut sa fie lumini de fabrica la picioare, nici macar ca si dotare optionala
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
IosifCosmin
Posts: 36
Joined: 04 Jan 2019, 08:41
Auto: Kia Ceed III
Location: RO

Re: Iluminare ambientală și lămpi interioare

Post by IosifCosmin »

Pe mobis găsești sau să întrebi direct la reprezentanta .
Atasez link.ul : https://www.mobisparts.eu/accessories/d ... 6650ADE20W

Trimis de pe al meu 2112123AG folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Generalităţi”