Highway Driving Assist - HDA

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Highway Driving Assist - HDA

Post by alexs »

Hello everyone,
Am zis sa aduc un nou topic de discutie si de intelgere mai bine a sistemelor Kia.
HDA pare ca exista de ceva ani in curtea Kia-Hyundai, de curand se regaseste si pe Ceed ca dotare optionala.
O sa incep eu cu ce stiu si ce nu prea inteleg, poate reusim sa intelegem mai bine impreuna.

Singurul debate pe acest subiect l-am gasit pe un forum din state, unde concluzia era:
HDA este ansamblul sistemelor SCC+LFA+ajustare automata a vitezei in functie de indicatoare. HDA-ul functioneaza DOAR pe anumite drumuri (presupun ca doar autostrazi).
Deci practic HDA aduce in plus ajustarea automata a vitezei. Cool but nothing special.

Problema a aparut cand am inceput sa 'admir' EV6-ul, adica masina are SCC,LFA,ajustare automata a vitezei ca sisteme individuale, dar si HDA.
So... aici apare intrebarea pt mine. Tinand cont ca toate sistemele care alcatuiesc HDA-ul pot fi activate individual, care mai e scopul HDA-ului?
:smt046 :smt072 :partyman:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Highway Driving Assist - HDA

Post by Nesta3 »

HDA pe autostrada face mai mult decât reglarea vitezei.Uita-te la filmulețele Turatii cu EV6.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Highway Driving Assist - HDA

Post by alexs »

M-am uitat. La ce te referi mai exact? Assisted lane changing nu face parte din HDA, iar altceva nu mi amintesc.

Post Reply

Return to “Generalităţi”