Consumabile XCeed 1.5T-GDI

CataCGI
Posts: 41
Joined: 27 Jan 2022, 21:15
Auto: Kia XCeed MY22 1.5T-GDI
Location: Bucuresti

Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by CataCGI »

Salut! Incepand de ieri sunt fericitul posesor al unui XCeed 1.5T-GDI. Despre masina voi detalia intr-un jurnal de bord, insa rasfoind cartile, am observat ca lipsesc cateva informatii. Drept urmare, in topicul asta as vrea sa discutam despre tot ce inseamna consumabile pe XCeed 1.5T-GDI. Incep eu cu primele 3 intrebari:
1. Cu ce ulei vine masina din fabrica? Am unde sa gasesc informatia asta? Am cautat in jurul motorului si in carte, insa nu am gasit. Am gasit ce norma trebuie sa aiba uleiul, ce vascozitate (am vazut ca pentru Europa se recomanda 0W20, insa se poate pune si 5W30, ce-i drept, recomandat pentru Orientul Mijlociu). Ma intereseaza sa am o sticla de ulei in permanenta in portbagaj (perioada de rodaj + reminescente de fost proprietar din gama VAG) si nu stiu ce sa iau incat sa nu le amestec.
2. Aceeasi intrebare pentru antigel. Am vazut ca e roz, insa ma intereseaza exact ce G este. Presupun ca e G12, insa as vrea sa fiu sigur inainte sa ma apuc sa torn in masina. La VAG informatia asta e scrisa pe vasul de expansiune, insa aici nu am gasit-o pe nicaieri.
3. Stie cineva ce dimensiune au stergatoarele (fata + spate)?

Daca informatiile astea se regasesc pe undeva, m-as bucura sa primesc referinte, nu neaparat raspunsuri. M-am apucat de citit serios la carte, insa n-am apucat sa trec prin toate cele 1000+ de pagini.

Multumesc!
Kia XCeed MY22 1.5T-GDI

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by bprodan »

1. Kia nu e VAG, deci nu mai cheltui banii sa plimbi degeaba si ulei in portbagaj. Daca totusi insisti, cred ca pun propriul brand, uite un exemplu: https://www.colinauto.ro/ulei-motor-5w3 ... FoEALw_wcB
Dupa prima revizie o sa puna Shell sau te poti duce tu cu unul mai bun, vezi in jurnalul meu si al altor colegi.
2. La inceput o sa scada putin lichidul pana se duce peste tot, apoi o sa ramana asa timp de 12 ani. Cel putin asa a fost la fosta mea Kia. Tine niste apa distilata pentru urgente daca doresti sau poti face o vizita in service unde o sa iti completeze gratuit antigelul. Ca de asta ai garantie.
3. Nu stiu. La proceed le schimbam o data la 4 ani in service, costau cam 250 lei ambele parca. Dar eu sunt comod...
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by andrei1271984 »

CataCGI, eu in 6 ani am deschis capota doar ca sa pun apa de parbriz:)
lasa antigelul si uleiul sa stea pe raft in magazin :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by ionutp »

Desi la inceput eram mega pasionat de tot ce se intampla, verificam des uleiul, antigelul si ce se mai poate, in ultimul an cel putin, ca si Andrei, doar am pus lichid de parbriz. Am in portbagaj un bidon de ulei (nu mai e cel pe care il folosesc, adica ce imi pun la reprezentanta, dar are aceeasi vascozitate - nu am idee daca e asa nasol sa completez cu el temporar in caz de probleme) ca si o gramada de alte lucruri pe care nu le-am folosit niciodata si probabil nu le voi folosi. Daca nu te incurca poti avea ceva pentru "urgente".
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

CataCGI
Posts: 41
Joined: 27 Jan 2022, 21:15
Auto: Kia XCeed MY22 1.5T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by CataCGI »

bprodan wrote: 27 Jan 2022, 22:12 1. Kia nu e VAG, deci nu mai cheltui banii sa plimbi degeaba si ulei in portbagaj. Daca totusi insisti, cred ca pun propriul brand, uite un exemplu: https://www.colinauto.ro/ulei-motor-5w3 ... FoEALw_wcB
Dupa prima revizie o sa puna Shell sau te poti duce tu cu unul mai bun, vezi in jurnalul meu si al altor colegi.
2. La inceput o sa scada putin lichidul pana se duce peste tot, apoi o sa ramana asa timp de 12 ani. Cel putin asa a fost la fosta mea Kia. Tine niste apa distilata pentru urgente daca doresti sau poti face o vizita in service unde o sa iti completeze gratuit antigelul. Ca de asta ai garantie.
3. Nu stiu. La proceed le schimbam o data la 4 ani in service, costau cam 250 lei ambele parca. Dar eu sunt comod...
Imi imaginez ca XCeed-ul nu va papa atatea lichide precum fosta mea masina, insa eu sunt adeptul ideii de a avea ulei si antigel in portbagaj pentru orice eventualitate, ca nu se stie niciodata si nu e ca si cum le duc in carca. Insa e bine de stiut ca nu papa lichide. Legat de stergatoare, da, e o varianta buna sa le schimbam in service si probabil ca asa voi face, dar ma gandesc ca, chiar si asa, ar fi bine sa stie lumea de dimensiuni au, strict informativ. Drept urmare, daca are cineva aceasta informatie, hai sa o impartasim. In carte nu scrie nimic in acest sens. Iti multumesc pentru raspunsuri!
andrei1271984 wrote: 27 Jan 2022, 22:18 CataCGI, eu in 6 ani am deschis capota doar ca sa pun apa de parbriz:)
lasa antigelul si uleiul sa stea pe raft in magazin :lol:
Multumesc pentru raspuns! Sper sa fie asa si in cazul meu, insa tot ma simt mai linistit sa am o "rezerva" la mine, pentru orice eventualitate.
ionutp wrote: 27 Jan 2022, 23:58 Desi la inceput eram mega pasionat de tot ce se intampla, verificam des uleiul, antigelul si ce se mai poate, in ultimul an cel putin, ca si Andrei, doar am pus lichid de parbriz. Am in portbagaj un bidon de ulei (nu mai e cel pe care il folosesc, adica ce imi pun la reprezentanta, dar are aceeasi vascozitate - nu am idee daca e asa nasol sa completez cu el temporar in caz de probleme) ca si o gramada de alte lucruri pe care nu le-am folosit niciodata si probabil nu le voi folosi. Daca nu te incurca poti avea ceva pentru "urgente".
Da, si eu sunt mega pasionat, insa lichidele le-as vrea din nevoia de rezerva de siguranta. Exact cum zici si tu, pentru "urgente". Din pacate la VAG, aceste "urgente" erau normalitate :)). Multumesc pentru raspuns!
Kia XCeed MY22 1.5T-GDI

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by bprodan »

Mai e o problema, la fiecare revizie o sa iti puna altul tip de ulei, in functie de ce folosesc ei la acel moment. Ce faci, schimbi si bidonul de rezerva in fiecare an?
Sau iti iei unul generic si speri sa nu fie nevoie, iar in caz ca e nu mai conteaza ca se amesteca?
Eu am scris la mine in jurnal ce au pus acum un an, sa vedem in cateva zile la urmatoarea revizie :)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

CataCGI
Posts: 41
Joined: 27 Jan 2022, 21:15
Auto: Kia XCeed MY22 1.5T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by CataCGI »

Asta era o alta intrebare pe care voiam sa o pun: nu pot sa aleg la revizie ce sa-mi puna sau sa ma duc eu cu al meu?
Kia XCeed MY22 1.5T-GDI

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by bprodan »

Nu poti alege, poti insa sa te duci cu al tau.
E un topic mare aici cu ce recomanda colegii in materie de ulei.
DAR - nu toate service-urile accepta uleiul tau si toti mentioneaza in carte la revizie ca nu e uleiul lor. Si daca apare o problema la motor e mare riscul sa arunce vina pe uleiul tau si sa refuze garantia, in conditiile in care ei uneori evita sa repare pe garantie si cand sunt situatii mai clare.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

CataCGI
Posts: 41
Joined: 27 Jan 2022, 21:15
Auto: Kia XCeed MY22 1.5T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Consumabile XCeed 1.5T-GDI

Post by CataCGI »

bprodan wrote: 19 Feb 2022, 22:57 Nu poti alege, poti insa sa te duci cu al tau.
E un topic mare aici cu ce recomanda colegii in materie de ulei.
DAR - nu toate service-urile accepta uleiul tau si toti mentioneaza in carte la revizie ca nu e uleiul lor. Si daca apare o problema la motor e mare riscul sa arunce vina pe uleiul tau si sa refuze garantia, in conditiile in care ei uneori evita sa repare pe garantie si cand sunt situatii mai clare.
Ma gandeam sa merg pe Ravenol la urmatorul schimb. Am mai avut si a fost bun. In plus, ai si cum sa verifici daca e original, lucru important din punctul meu de vedere. Ar fi naspa sa comenteze la ulei, dar cat timp respecta toate specificatiile si aprobarile necesare, il duci sigilat si verifici autenticitatea, lucruri posibile la Ravenol, nu vad de ce ar comenta la o eventuala situatie de garantie.
Kia XCeed MY22 1.5T-GDI

Post Reply

Return to “Generalităţi”