Capacitate rezervor

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Capacitate rezervor

Post by bogdan_cj »

Vroiam sa aduc in discutie capacitatea rezervorului de la Ceed. Stiu ca, conform datelor tehnice rezervorul are capacitatea de 50 litri.

Ieri mai aveam range 20km si am alimentat si au intrat fix 40 litri in rezervor.

Vroiam sa va intreb daca e posibil sa fie ceva defect sau e o masura "anti-prost" din partea Kia, adica chiar daca mai ai range 0 sa mai poti merge putin sa nu ramai in pana prostului.

Voi ati reusit sa bagati mai mult de 40 litri in rezervor?

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Capacitate rezervor

Post by bprodan »

E masura antiprost desi si eu am senzatia ca au exagerat cu ea, adica sa mai ai 8-10 litri si masina sa iti arate ca range de 20 km. Cam asa patesc si eu.
Dar rezervorul e de 50, desi eu maxim am bagat in el cand am luat-o de la dealer 46 sau 48 de litri.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Capacitate rezervor

Post by alexcrist »

Cam la orice mașină e așa. Poate nu în totalitate ”măsură anti-prost”, dar și limitări tehnice. Odată precizia sondei de măsurare, apoi nivelul carburantului atunci când mașina nu e dreaptă (dacă parchezi seara pe o pantă foarte abruptă să nu te trezești că nu mai pleci de acolo, deși computerul îți zice că mai ai autonomie destulă). Eu aș zice că e un cumul de toate astea.

Și eu la prima alimentare am pus puțin sub 48L, și ulterior maximul atins a fost puțin sub 42, când computerul mai afișa 6km autonomie. E o rezervă cam de 7-8L. Și la fostul Rio, la care aveam rezervor de doar 43L oficial, ”rezerva” cam tot pe la 7L se învârtea. Nu știu dacă există ceva norme în privința asta (așa cum e la abaterea vitezometrului, de exemplu).

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Capacitate rezervor

Post by bogdan_cj »

Din ce am mai citit acum pe forumul Kia din Germania, unde e foarte dezbatuta tema asta, ziceau unii de acolo cum ca ar intra rezerva cand range-ul e 0.

Totodata au fost unii ce au si experimentat si dupa range 0 au mai parcurs 30-40 km.

Deci cred ca e o masura antiprost.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Capacitate rezervor

Post by SIA »

Fiind obisnuit cu fosta masina, unde se aprindea martorul la 80 km pana la gol, am fost putin nedumerit la CEED, unde se aprinde cand mai ai o autonomie teoretica de 32-35 km. Eu am alimentat mereu imediat ce s-a aprins si au intrat 39-40 litri. Deci, daca rezervorul e de 50 litri, la aprinderea martorului ar trebui sa mai fie aprox. 10 l in rezervor. Cam ciudat.

Alexandru.Vranceanu
Posts: 1
Joined: 01 Sep 2022, 11:25
Auto: Kia ProCeed MY22
Location: Brasov

Re: Capacitate rezervor

Post by Alexandru.Vranceanu »

Aceiasi problema o am si eu la un ProCeed My 22. Mai aveam range 18km si am putut sa alimentez doar cu 40l. Parca nu as merge cu range 0 sa vad daca mai am inca 10l in rezervor...

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Capacitate rezervor

Post by FLOPY »

La mine intră 38 de litri până sare pompa dacă alimentez imediat ce s-a aprins becul dar am observat că indicatorul de benzină din bord nu se ridică la maxim și atunci mai bag forțat 5 litri de fiecare dată când fac plinul și atunci se duce la maxim. Am observat asta de când am luat-o.
Și eu zic că au exagerat un pic cu marja de siguranță. 7 litri de siguranță erau suficienți, nu 10-12. Și așa rezervorul nu este printre cele mai voluminoase. Dacă avea volumul total de 60 de litri da, era O.K. să ți se aprindă becul când mai ai 10-12 litri și știai că poți folosi cu încredere și fără stres 48- 50 de litri. Așa, ai rezervor de 50 de litri, dar practic folosești doar 38-40 că pe urmă se aprinde becul și stai stresat.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

Post Reply

Return to “Generalităţi”