Lista asteptare masina

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

bogdan87 wrote: 23 May 2023, 08:39 @Fulga

Salut,

Ai primit vreo veste daca a ajuns la MIT? Noi asteptam un Sportage, pe site-ul RAR apare ca civ-ul a fost emis pe 04.05. De la dealer stiu ca inca e la Curtici, a venit un trailer vineri, dar a noastra nu era acolo. Poate vin amandoua pe acelasi trailer saptamana asta :)
M-ai facut curios si am verificat si eu pe RAR, la mine este emis pe 03.05.2023, eu am aflat ca e la Curtici pe 16.05.2023 ca l-am intrebat pe dealer ce mai stie de masina si cu ocazia asta am si platit diferenta.

Momentan am avut doar o discutie cu brokerul sa analizam ofertele de casco si RCA, iar eu sper totusi sa ajunga saptamana asta (azi, maine sau poimaine), ca as vrea sa o iau in CO weekend-ul asta :D

Din ce imi aduc aminte in lista trimisa de dealer erau cam 23 de masini cu termen de fabricare 18-28 Apr, care ajungeau toate la MIT, si posibil sa fie cum zici tu sa ajunga toate si sa le aduca bulk.

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Asa sper si eu. Totul e gata, politele casco si rca asteapta masina. Nu mai am rabdare :))

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

@Fulga,

Buna dimineata, ai primit vreo veste de la MIT?
Eu am intrebat si ieri si tot la Curtici era..

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

bogdan87 wrote: 24 May 2023, 08:21 @Fulga,

Buna dimineata, ai primit vreo veste de la MIT?
Eu am intrebat si ieri si tot la Curtici era..
Neata, am intrebat si eu dealer-ul de dimineata si astept sa imi raspunda. Legat de RCA si CASCO, la ce asigurator ai facut ? Oscilez intre Groupama (am auzit pe multi care au) sau Allianz Tiriac, care pentru mine au cea mai ieftina oferta (ei ofera pachet RCA + CASCO) unde am RCA-ul mai scump, dar CASCO-ul mai ieftin fata de competitori.
Broker-ul mi-a zis ca doar cei de la Allianz ar avea constatare directa la cei la MIT MOTORS, deci ar fi un plus aici.

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Am primit raspuns si de la Baneasa:
“Buna ziua Andrei,
Au fost doua flote si au blocat transport-ul de la Arad catre Bucuresti, dar am rugat urgentarea transportului.
Vom face tot ce este posibil !
Cu stima,”.


Legat de Casco si RCA, aleg Omniasig, e cea mai buna oferta la ambele pt Sportage.

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Cam asa e pentru noi acum 🤣🤣
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian Baiculescu »

Salutare tuturor!

Am dat si eu o comanda de Proceed Gt MY24, în 27 martie 2023, cu termen de livrare de 5-7 luni începând cu luna de producție, care este iunie 2023. Acum trebuie să mă înarmez cu rabdare după ce am citit comentariile de pe aici și după ce reprezentantul de vânzări mi-a spus că termenul este relativ :)

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Adrian Baiculescu wrote: 24 May 2023, 13:33 Salutare tuturor!

Am dat si eu o comanda de Proceed Gt MY24, în 27 martie 2023, cu termen de livrare de 5-7 luni începând cu luna de producție, care este iunie 2023. Acum trebuie să mă înarmez cu rabdare după ce am citit comentariile de pe aici și după ce reprezentantul de vânzări mi-a spus că termenul este relativ :)
Salut,

Luna de productie este iunie2023 dar nu inseamna ca atunci o sa o produca. Eu am avut august 2022 ca luna de productie (avansul achitat in iunie 2022) si abia in mai 2023 a fost produsa masina. Nu stiu exact cum intra masinile in productie, probabil in functie de cum trimit dealerii comenzile. In mod real, poti astepta masina fie pana la finalul anului 2023, fie pana vara viitoare. Daca vrei sa "grabesti" putin procesul, poti cere dealerului un numar vizavi de inregistrarea la fabrica (nu id-ul de comanda). Oricum, multa bafta! Va merita asteptarea, clar. Sunt 20 de zile de cand e la Curtici, asa ca e aproape, dar tot astept si eu :)))

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by andrei1271984 »

"Broker-ul mi-a zis ca doar cei de la Allianz ar avea constatare directa la cei la MIT MOTORS, deci ar fi un plus aici."

Salut,

[-X [-X [-X
Brokerul respectiv cred ca activeaza in alt domeniu, in asigurari sigur nu #-o :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

andrei1271984 wrote: 24 May 2023, 19:52
"Broker-ul mi-a zis ca doar cei de la Allianz ar avea constatare directa la cei la MIT MOTORS, deci ar fi un plus aici."

Salut,

[-X [-X [-X
Brokerul respectiv cred ca activeaza in alt domeniu, in asigurari sigur nu #-o :lol:
Da, nu stiu daca e acelasi broker, mie mi-a recomandat Omniasig ca e cel mai ieftin si primul an a zis ca nu are sens sa aleg ceva mai scump. Si eu m-am mirat cand i-a spus colegului de Allianz si constatare directa.

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian Baiculescu »

@ bogdan87

Nici nu ma gândeam ca ar putea veni in Iunie 2023. Producția mașinilor MY24 începe in iunie, iar mie mi s-a dar termen initial octombrie-decembrie 2023. Dar sa aștept pana anul viitor spre vara…, parca nu am rabdare :). In decembrie pot renunța la contract. Îmi plac mașinile Kia, am avut Xceed, tot motor 1.6, dar parca sa aștept un an… Parca îmi pare rău că am dat-o, dar nevoia de portbagaj mai mare și admirația pt Proceed m-au dus la situația asta.

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Adrian Baiculescu wrote: 25 May 2023, 08:14 @ bogdan87

Nici nu ma gândeam ca ar putea veni in Iunie 2023. Producția mașinilor MY24 începe in iunie, iar mie mi s-a dar termen initial octombrie-decembrie 2023. Dar sa aștept pana anul viitor spre vara…, parca nu am rabdare :). In decembrie pot renunța la contract. Îmi plac mașinile Kia, am avut Xceed, tot motor 1.6, dar parca sa aștept un an… Parca îmi pare rău că am dat-o, dar nevoia de portbagaj mai mare și admirația pt Proceed m-au dus la situația asta.
Aici tu stii cel mai bine cu rabdarea. Dar mai bine sa te astepti sa fie mai tarziu si sa vina mai devreme, decat invers :)

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian Baiculescu »

Am fost zilele trecute la Kia Jilava, l-am tot rugat pe Alexandru de la vânzări sa ma anunțe când livrează un Proceed GT. Și am văzut unul, pt care proprietarul a așteptat aprox. un an.

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Adrian Baiculescu wrote: 25 May 2023, 09:40 Am fost zilele trecute la Kia Jilava, l-am tot rugat pe Alexandru de la vânzări sa ma anunțe când livrează un Proceed GT. Și am văzut unul, pt care proprietarul a așteptat aprox. un an.
Sa speram totusi ca termenele de livrare vor scadea de acum inainte.

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

andrei1271984 wrote: 24 May 2023, 19:52
"Broker-ul mi-a zis ca doar cei de la Allianz ar avea constatare directa la cei la MIT MOTORS, deci ar fi un plus aici."

Salut,

Brokerul respectiv cred ca activeaza in alt domeniu, in asigurari sigur nu #-o :lol:
Da, nici eu nu stiu ce sa zic cu brokeri astia.. idee e ca per total Allianz-ul cu oferta MyCar ma ajunge la 1500 euro fata de alte oferte CASCO + RCA care ma duc spre 1700-1800 Euro. Cei de la Allianz ofera si o reducere de aprox 100 de euro luand la pachet, iar optiunile pentru casco par a fi cele MAX, adica mai mult nu ai ce sa alegi.
Incerc sa gasesc oameni care au asigurare la ei si sa aflu cum se misca in caz de o dauna. Pana acum stiu doar cu Generali si Groupama unde s-au miscat bine, dar in ideea in care au vorbit direct la reprezentanta-service si s-au ocupat ei de tot, colaborand cu asiguratorul, dasta ma intereseaza si ca asiguratorul la care fac, sa colaboreze cu MIT (din cate am vazut MIT apare pe lista de service partener si la Allianz si la Groupama)
Adrian Baiculescu wrote: 24 May 2023, 13:33 Salutare tuturor!

Am dat si eu o comanda de Proceed Gt MY24, în 27 martie 2023, cu termen de livrare de 5-7 luni începând cu luna de producție, care este iunie 2023. Acum trebuie să mă înarmez cu rabdare după ce am citit comentariile de pe aici și după ce reprezentantul de vânzări mi-a spus că termenul este relativ :)
Aici e bine ca ai dat direct comanda pe MY24, din anii trecuti, ei zic productie Iunie 2023, dar din cate stiu in perioada Iulie 2023-August 2023 sunt cu CO la fabrica 1 luna, schimba linia de productie, deci practic in August ar incepe si ei sa produca. Posibil sa o primesti cam in 12 luni, adica prin Martie 2024, dar aici depinde cati oameni vin din spate cu MY23 care au facut comanda mai tarziu (incepand cu Martie-Aprilie 2022) si carora cred o sa le refaca comenzile cu prioritate pe MY24, aceeasi poveste cu MY22 pe MY23.

Delearii trimit toate comenzile, nu cred ca fac smecherii, doar ca ei afla doar inainte cu 1 luna estimatul de productie pentru luna urmatoare si doar atunci iti pot spune : "Ba se produce". Pana atunci ei nu au nicio vizibilitate sau estimare.

Post Reply

Return to “Generalităţi”