Lista asteptare masina

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Spune si ce motorizare, nivel de echipare si mai ales ce cutie are, ca asta conteaza cel mai mult.Poate sa vina in 3 luni sau in 1 an jumate in functie de ce am scris mai sus. :)
Cat despre masina, sa o stapanesti sanatos :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian Baiculescu »

Salutare,

Proceed-ul meu este de o saptamana la Arad. Deja numar zilele pana ajunge in Bucuresti. Se pare că durează cam trei saptamani de cand ajunge la vamă, la Arad, până la reprezentanța din București.

R0bert
Posts: 27
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

Salutare!
Referitor la Programul Rabla....am comanda data din aprilie , cu livrare in decembrie (daca nu intarzie). Vreau sa casez masina personala plus un bon de la altcineva. Mi s a spus ca in momentul intrarii in productie a masinii ma pot duce la dealer cu actele celor 2 rable. Intrebarea este.....exista riscul sa nu pot prinde tichetele , dat fiind numarul mare de persoane inscrise la deschiderea programului? Dealerul mi a spus sa nu imi fac griji dar...eu stiu.🤔 Trebuie sa ma inscriu de pe acum iar atunci doar sa duc actele? Cum se procedeaza? Mulțam!

Andreea2004
Posts: 1
Joined: 09 Sep 2023, 17:09
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Andreea2004 »

Buna ziua,as dori câteva răspunsuri daca este cineva in tema,in lipsa transparenței totale din partea dealer-ului!
Am dat o comanda pentru o mașină precomandata de dealer cu un ID iunie,nu are inca alocată o serie de șasiu,dealer-ul nu știe nimic încă,poți afla când se fabrică ?La ce termen de livrare să mă aștept? Eu am văzut aici că se poate verifica Vin-ul ,ce înseamna?Unde se poate verifica și când?In momentul când ai o serie de șasiu?
Păreri de la cei care au achiziționat de curând un Xceed?Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by AIVV »

Andreea2004 wrote: 09 Sep 2023, 17:41 Buna ziua,as dori câteva răspunsuri daca este cineva in tema,in lipsa transparenței totale din partea dealer-ului!
Am dat o comanda pentru o mașină precomandata de dealer cu un ID iunie,nu are inca alocată o serie de șasiu,dealer-ul nu știe nimic încă,poți afla când se fabrică ?La ce termen de livrare să mă aștept? Eu am văzut aici că se poate verifica Vin-ul ,ce înseamna?Unde se poate verifica și când?In momentul când ai o serie de șasiu?
Păreri de la cei care au achiziționat de curând un Xceed?Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Buna Andreea
Situatia ta e cel putin interesanta, oare ai dat comanda platind un avans si ati facut un contract? Teoretic ar trebui sa regasesti un termen de livrare in contract.

In momentul cand ai dat comanda, ce ti-au spus? De curiozitate, ai putea sa ne spui si numele dealer-ului? Poate te vor putea indruma cei care au mai avut experiente asemanatoare cu acel dealer.

Ne-ar ajuta si sa stim daca e manuala sau automata, pentru cele cu cutie automata au fost termene foarte lungi. Eu tot prin primavara am intrebat de curiozitate pentru o automata si am primit un termen de minim 8 luni. La manuale cred ca se misca mai repede.

staicueduard
Posts: 12
Joined: 25 May 2023, 16:09
Auto: KIA CEED MY24
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by staicueduard »

@Minu , motorizarea mica de 1.0 cu cutia manuala, echipare Best dar cu mai multe optionale alese din lista de echipare Best

R0bert
Posts: 27
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

Salutare!
Am o comanda data pentru XCeed din aprilie. Pana azi nu am primit nimic de la dealer. Surpriza, azi ma suna si imi spune ca masina este deja la Curtici.
Ce sa vezi....Fondul Rabla Clasic nu mai are fonduri si ma pune pe mine in situatia de a scoate cei 2600€ din buzunar. Nu mi se pare normal sa NU anunti clientul atunci cand incepi fabricarea masinii. Am asteptat ca fraierul un semn de la ei si...nimic. Sunt dezamagit ...parca nici nu ma mai bucur de venirea ei. Daca nu pierdeam avansul ma retrageam imediat. Am mai platit si jumatate din pretul ei in momentul cand am facut antecontractul. S-or fi gandit ca are baiatu' bani si nu sta in 2 tichete.

danb1
Posts: 1
Joined: 15 Oct 2023, 11:54
Auto: Kia XCeed MY24 1.5 T-GDi 7DCT
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by danb1 »

Am comandat o Kia XCeed MY24 7DCT STYLE in luna septembrie. Masina trebuia sa intre in productie incepand cu 1 noiembrie. Tocmai m-a anuntat dealer-ul ca masina o sa fie gata pe 13 noiembrie si ca ajunge cel mai probabil la inceputul lui decembrie.

Se pare ca au inceput sa isi mai revina sau am avut eu noroc cu livrare din 3 luni.

laur3095
Posts: 2
Joined: 01 Nov 2023, 17:14
Auto: KIA Ceed
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by laur3095 »

Salutare tuturor,

Ma bate gandul sa efectuez o comanda pentru un ProceedGT MY 2024. Citind tot ceea ce s-a spus pe acest topic am observat termene foarte lungi de lvirare, are cineva idee termenul actual pentru un astfel de model? Merci! :)

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Eu zic sa te grabesti daca vrei GT, sau sa cauti ceva din stoc.In restul Europei se mai iau comenzi pana pe 6 noiembrie, aceasta motorizare o sa fie scoasa din gama se pare.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by AIVV »

O inlocuiesc cu altceva, sau scot de tot GT-urile, cum au facut cu Stinger-ul?

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

In scot de tot.Vin modelele EV din spate cat de curand.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Mos2Fet
Posts: 36
Joined: 17 Feb 2023, 09:23
Auto: Ceed 1.5L 7DCT GT-Line
Location: undeva in Balcani

Re: Lista asteptare masina

Post by Mos2Fet »

Re: Lista asteptare masina
Post by R0bert » 26 Oct 2023, 17:28

Salutare!
Am o comanda data pentru XCeed din aprilie. Pana azi nu am primit nimic de la dealer. Surpriza, azi ma suna si imi spune ca masina este deja la Curtici.
Ce sa vezi....Fondul Rabla Clasic nu mai are fonduri si ma pune pe mine in situatia de a scoate cei 2600€ din buzunar. Nu mi se pare normal sa NU anunti clientul atunci cand incepi fabricarea masinii. Am asteptat ca fraierul un semn de la ei si...nimic. Sunt dezamagit ...parca nici nu ma mai bucur de venirea ei. Daca nu pierdeam avansul ma retrageam imediat. Am mai platit si jumatate din pretul ei in momentul cand am facut antecontractul. S-or fi gandit ca are baiatu' bani si nu sta in 2 tichete.
Fix asa am patit si eu, doar cu un tichet. Am intrebat in fiecare luna: "cand sa predau masina veche?"
Dealerul, sa Nu ma duc ca are doar 3 luni valabilitate tichetul si sa stau linistit!
Apoi surpriza a venit masina mai repede, si nu sa mai putut face nimic. Pana la urma am renuntat la tichet si asta e.
Si statul Roman e de rahat cu dute-vino asta, suplimentare fonduri doar pentru smecheri, dar si Dealerul total dezinteresat. Daca cumperi ok, daca nu sa fii sanatos, vin alti fraieri sa cumpere!
Si asa am avut probleme cu actele, programerea la inmatriculare aici e dupa minim 2 luni. Pana la urma am rezolvat si acuma surpriza mi-au dat numere negre nu verzi...

R0bert
Posts: 27
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

Eu m am linistit repede🤦. Am stabilit cu ei sa o las acolo, apoi, cand va incepe o noua sesiune sau vor suplimenta fondurile, voi merge sa fac si ultimele formalitati.
Apropo ....unde stai 2 luni sa o inmatriculezi?

R0bert
Posts: 27
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »


Post Reply

Return to “Generalităţi”