Lista asteptare masina

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: Lista asteptare masina

Post by skemosu »

Avand in vedere termenele de livrare, ar trebui sa vinzi masina veche si/sau sa cauti tichete doar dupa ce vine masina noua sau macar esti anuntat ca a intrat in productie.Cea mai buna afacere e daca ai tu masina veche, euro 3. O duci la Remat, iei si tichet (probabil 7000), si bonus ca e euro3 (+1500) si e posibil si ceva bani pt fier vechi :D.

Al doilea tichet, daca vrei sa folosesti doua, va trebui sa il cumperi. Aici nu stiu care sunt preturile (2000-3000?) si in cazul asta trebuie sa ai grija daca renteaza sau nu al doilea tichet.Din ce am citit, ideea e sa primesti 7000 pt o rabla si 10000 pt doua, deci s-ar putea sa nu renteze decat daca si a doua rabla e mai veche si cu euro 3 (ca sa primesti iar +1500 de lei) si iei tichetul cu pret bun.

Al treilea punct: depinde daca iei hibrid sau nu. Pt. hibrid (cred ca mild, nu stiu daca si pt plug-in) mai poti primi 3000 bonus.

https://www.wall-street.ro/articol/Auto ... .html#gref

R0bert
Posts: 26
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

Cam ai dreptate....Daca la al doilea tichet nu ai rabla peste 15 ani nu se merita sa dai 3.000 lei pe el.

R0bert
Posts: 26
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

A obtinut cineva vreun extra discount in afara de cei 1500€ ?.... Ofera doar pachet legislativ si covorașe de cauciuc.

R0bert
Posts: 26
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

In timp ce intram la Romauti pe poarta a sosit si un TIR cu Sportage . Ca un amanunt...predomina culoarea verde

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Am primit azi update de la MIT Motors:

"Inca sunt probleme, nu suntem inca la zi dar productia este accelerata, revin cu vesti cat pot de repede. " Am inteles ca e posibil nici in iunie sa nu fie livrata. Comanda a fost data in iunie 2022 pt Ceed 1.5 DCT GT-Line.

Sper sa nu fie si in 2023 cum a fost in 2022 pentru multi si sa se anuleze comenzile..

R0bert
Posts: 26
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

Mie mi au spus ca pana la sfarsitul lunii iunie vor sa livreze toate comenzile pe anul 2022.

xray5483
Posts: 2
Joined: 10 Sep 2009, 10:15
Auto:

Re: Lista asteptare masina

Post by xray5483 »

Ceau,
Eu am dat comanda la sfarsit de iunie 2022 de un Ceed SW MY23 1.5 T-GDi Star+ (Mild Hybrid + 7DCT) iar comanda a fost preluata incepand cu 1 August 2022. Vreau sa va spun ca nu a venit nici acuma masina! Si da, sunt 60 de zile lucratoare trecute in contract ca timp de livrare dar totodata mai este mentionat ca se poate extine cu pana la 6 luni peste. Teoretic luna ce vine se fac deja cele 9 luni acoperite de mentiunile de mai sus...sunt curios!

iulker
Posts: 1
Joined: 11 May 2023, 16:09
Auto: FF2 FL
Location: Vaslui

Re: Lista asteptare masina

Post by iulker »

Salut.

Sunt in cautare de masina noua, si ma refer chiar la noua, ca am avut 2 pana acum si ambele noi. :) Mi-e frica sa nu iau tzeapa, cred ca asta e principalul motiv pentru care nu ma bag la astea sh, desi acum sunt multe firme care dau si garantie .. nu stiu, s-ar putea sa ma razgandesc ca vad ca piata de masini noi e cam jalnica ...
Si cu asta revin ontopic: mi-a placut ce-am vazut pe site cu noul Ceed GT MY24, pentru ca vreau un motor mai de Doamne-Ajuta, si NU SUPORT astea electrice si PHEV - hibrida sau mild as accepta, totusi. M-am dus la dealerul local si am aflat cu stupoare ca e imposibil sa faci o comanda la momentul asta, ca nu au nicio idee cand si daca se va onora, si, cel mai trist, nici pretul la care eventual ar veni ...
Nu stiu, sincer, ce sa fac, ca nici nu pot sa stau sa astept Fata Morgana, daca as sti sigur ca max. x luni, poate m-as baga, dar in astfel de conditii, e cam aiurea.
Teama mea cea mai mare e ca in 1-2 ani nu o sa mai gasesc noi decat panaramele astea electrice, pe care nu le doresc :(.
Oare la toti e asa? m-am uitat si la Hyundai la i30 N, am obtinut un pret in final, dar tot asa, nicio garantie cand si cum ...

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by zaboss »

Ciudat. Alte mărci nu mai au această problemă. Citroen/Pejo/Opel cam 4 luni, VAG cam 6, Ford 3-4 luni, astea din ce am discutat eu luna trecută.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

R0bert
Posts: 26
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by R0bert »

Eu am dat comanda de un XCeed la Baneasa, Au termen din iunie inca 6 luni. M-am pregatit psihic pentru 8-12 luni dar dealerul mi a zis ca s ar putea sa ajunga in toamna, datorita faptului ca este manuala , motor termic, fara multa electronica , senzori etc...Acum...vedem ce o fi.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Nesta3 »

Vezi ca “panaramele astea electrice” bat la fund de departe orice termică.Le bat la performante, comfort in rulaj, întreținere, feelingul la condus.
Trebuie sa ai un motiv bun pentru care nu îți dorești electrica, gen stau la bloc, sunt prea comod ca sa incarc la stațiile publice etc.Deși, nu e dracul așa de negru.Sau poate ai avut mașina electrica pana acum si nu ți-a plăcut.Asta e alta poveste, treaba ta.
Tesla are mașini in stock.Cea mai ieftină varianta de model 3 e la 31000 euro după reduceri.Autonomie 400-500km pe oras, 300km in extern, tracțiune spate, performante peste majoritatea din gama asta de preț și nu in ultimul rând, o experiența software /gadget/ sau cum vrei sa o numești, inegalabila.
Bafta!
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

Hello again tuturor,

Ieri am primit factura pentru restul de plata si am fost informat ca masina mea este la Curtici, urmand ca in aprox o saptamana sa ajunga la dealer MIT MOTORS.
Este vorba de o KIA CEED GT MY23 (care a fost in trecut MY22 cu anulare comanda si transfer contract pe MY23 + diferenta de pret). Comanda initiala plasata pe data de 28.01.2022, deci ar veni undeva la 1 an si 6 luni de asteptare pentru cine e interesat de a plasa comanda acum. Din informatii doar pana in Iunie 2023 se va mai farbica MY23, urmand ca in August 2023 parca are vacanta fabrica si ulterior incepe productia pe MY24.

O sa revin cu poze si parere personala a masinii intr-un topic separat.

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: Lista asteptare masina

Post by skemosu »

La asemenea termene de livrare, parerea mea e ca nu ar mai trebui date comenzi, pur si simplu.

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

skemosu wrote: 16 May 2023, 14:19 La asemenea termene de livrare, parerea mea e ca nu ar mai trebui date comenzi, pur si simplu.
Mda, pentru cine vrea ceva sigur nu recomand. Eu am vrut neaparat modelul asta, cu configuratia pusa de mine, bazandu-ma pe masina personala curenta care va ramane a 2 a masina si am fost dispus sa astept cat o fi. Pentru cine vrea rapid, urmariti stocurile de la dealeri / germania, acolo sunt ceva modele pe stoc, dar intr-adevar nu beneficiezi de nicio reducere extra (eu spre ex cumulat am avut 4500 Euro reducere - rabla + promotie + discount dealer)

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

@Fulga

Salut,

Ai primit vreo veste daca a ajuns la MIT? Noi asteptam un Sportage, pe site-ul RAR apare ca civ-ul a fost emis pe 04.05. De la dealer stiu ca inca e la Curtici, a venit un trailer vineri, dar a noastra nu era acolo. Poate vin amandoua pe acelasi trailer saptamana asta :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”