Lista asteptare masina

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by natarau »

Mă poate lamuri cineva? Dacă eu am dat avansul spre finalul lunii decembrie, care este luna de comandă? Întreb legat de cele 120 de zile termen de livrare.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Parca se ia in calcul luna urmatoare, cred.Eu am altfel de contract cu alte conditii (60-90 de zile lucratoare cu posibilitate de prelungire cu inca 8 saptamani calendaristice) doar ca in curand o sa expire si mama ei de prelungire.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

vyalli
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2021, 17:48
Auto: Kia Proceed GT-LINE 2022
Location: bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by vyalli »

Re: Lista asteptare masina
Post by natarau » 12 Apr 2022, 22:04

Mă poate lamuri cineva? Dacă eu am dat avansul spre finalul lunii decembrie, care este luna de comandă? Întreb legat de cele 120 de zile termen de livrare.

Salut , depinde cand ai dat comanda, daca ai dat-o pana pe 25 Decembrie o sa intre cu 01 februarie in fabricatie

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by natarau »

Da, până pe 25 dec. Așa înțelesesem și eu, că luna respectiva e luna in care se centralizează comenzile, luna următoare (ian) se planifică, luna următoare (feb) ar fi luna de comandă pentru fabrică. Dar mă gândeam că nu are cum sa dureze atat de mult, de când se socotesc cele 120 de zile din contract, de la luna de comandă. Speram sa fi înțeles greșit. In contract nu scrie aceste detalii, sau, cel puțin, nu le-am observat eu cand m-am uitat.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

https://forum.kia-motors.pl/viewtopic.p ... &start=320

In Polonia se aduc DCT in mod curent ....

vyalli
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2021, 17:48
Auto: Kia Proceed GT-LINE 2022
Location: bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by vyalli »

Salut,

M-a sunat de la dealer ca masina e in productie , trebuie sa ne apucam de voucherele rabla ca la sfarsitul lunii e gata si vine intre 20-25 mai :shock:
Eu am ramas suprins sincer stiind termenele de intarziere mari, ce am mai citit pe forum dar agentul mi-a zis ca probabil tine de faptul ca am vrut masina manuala si nu automata .Acum pana nu o vad la dealer nu cred.

Voi cum ati scos Certificat atestare fiscala de la ANAF din Bucuresti? V-ati dus personal la sediul ANAF din zona voastra? ( am incercat pe net dar site ul lor e praf , programari pt verificare online doar din Mai).

Multumesc

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by zaboss »

Se scoate de la sectorul de domiciliu, taxe și impozite locale, nu ANAF. Unele au aplicații online.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Se pare ca pentru noul program Rabla se cere si de la ANAF.

vyalli
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2021, 17:48
Auto: Kia Proceed GT-LINE 2022
Location: bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by vyalli »

zaboss wrote: 14 Apr 2022, 15:57 Se scoate de la sectorul de domiciliu, taxe și impozite locale, nu ANAF. Unele au aplicații online.
psvkia wrote: 14 Apr 2022, 16:19 Se pare ca pentru noul program Rabla se cere si de la ANAF.
Salut ,
Se cumuleaza 2 vouchere rabla si pt asta este necesar:
1. Certificat atestare fiscala de la Taxe si impozite locale - original/sau cu semnatura electronica ( am rezolvat in 10 min la sect 4 online)
2.Certificat atestare fiscala de la ANAF - original/sau cu semnatura electronica ...am intrat pe spatiul privat virtual la ANAF, am completat toate datele iar ca sa primesc un cod ori fac prin video cu programare( am gasit locuri libere incepand cu MAI) ori de la ghiseu :|

O mizerie

Daca a facut cineva ANAF ul poate sa imi spuna si mie daca pot sa obtin foaie direct de la ei sau ma duc la ghiseu astept si o saptamana ca sa primesc codul

P.S. Certificat atestare fiscala de la Taxe si impozite locale este valabil 30 de zile
Certificat atestare fiscala de la ANAF 7 zile

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by natarau »

Pentru persoane juridice, dacă e cineva interesat, a trebuit să depun așa:

Certificat atestare fiscală de la bugetul de stat (ANAF)
Certificat de atestare fiscala de la taxe și impozite locale
Certificat de cazier fiscal (ANAF)
Certificat de atestare de la fondul de mediu

Pe toate le-am scos online (București sector 4)

Apropo, pe aprilie și pe martie s-a epuizat imediat fondul la rabla la juridice. Pe martie in nici o oră de la lansare. Pe aprilie au avut platforma blocată in prima ora, apoi a început să meargă și iar s-a epuizat repede.

vyalli
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2021, 17:48
Auto: Kia Proceed GT-LINE 2022
Location: bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by vyalli »

natarau wrote: 14 Apr 2022, 17:21 Pentru persoane juridice, dacă e cineva interesat, a trebuit să depun așa:

Certificat atestare fiscală de la bugetul de stat (ANAF)
Certificat de atestare fiscala de la taxe și impozite locale
Certificat de cazier fiscal (ANAF)
Certificat de atestare de la fondul de mediu

Pe toate le-am scos online (București sector 4)

Apropo, pe aprilie și pe martie s-a epuizat imediat fondul la rabla la juridice. Pe martie in nici o oră de la lansare. Pe aprilie au avut platforma blocată in prima ora, apoi a început să meargă și iar s-a epuizat repede.
Salut, banuiesc ca tu aveai deja cont pe spatiul privat virtual la ANAF? Eu asta incerc sa fac si nu am alta solutie decat sa ma duc la ei sa pierd timpul

VirgilVor
Posts: 1
Joined: 19 Mar 2022, 20:02
Auto: Kia Proceed GT My22
Location: Calarasi

Re: Lista asteptare masina

Post by VirgilVor »

Salut,

Bine v-am găsit!
Și eu am plătit avansul pt Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT în februarie și am termenul de livrare, pe hârtie, de "60 zile lucratoare din data de 1 ale lunii de producție Aprilie 2022".
De la bun început mi s-a spus ca, cel mai probabil, va fi livrata la sfârșitul lui iulie, începutul lui august.
Nu am pus trapa și scaunele electrice iar culoarea este Dark Penta Metal.

Seara buna, tuturor!

Lauru
Posts: 23
Joined: 20 Mar 2022, 15:59
Auto: Ceed GT MY22
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Lauru »

2.Certificat atestare fiscala de la ANAF - original/sau cu semnatura electronica ...am intrat pe spatiul privat virtual la ANAF, am completat toate datele iar ca sa primesc un cod ori fac prin video cu programare( am gasit locuri libere incepand cu MAI) ori de la ghiseu :|
Am impresia ca programarile pentru identificare vizuală online se pot face la oricare agentie ANAF din tara. Eu am facut in DOLJ ;)

Dupa siteul ANAF:
Screenshot 2022-04-14 200349.jpg
vă rugam să efectuați programarea la orice unitate fiscală la care găsiti date disponibile
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by natarau »

vyalli wrote: 14 Apr 2022, 17:43
natarau wrote: 14 Apr 2022, 17:21 Pentru persoane juridice, dacă e cineva interesat, a trebuit să depun așa:

Certificat atestare fiscală de la bugetul de stat (ANAF)
Certificat de atestare fiscala de la taxe și impozite locale
Certificat de cazier fiscal (ANAF)
Certificat de atestare de la fondul de mediu

Pe toate le-am scos online (București sector 4)

Apropo, pe aprilie și pe martie s-a epuizat imediat fondul la rabla la juridice. Pe martie in nici o oră de la lansare. Pe aprilie au avut platforma blocată in prima ora, apoi a început să meargă și iar s-a epuizat repede.
Salut, banuiesc ca tu aveai deja cont pe spatiul privat virtual la ANAF? Eu asta incerc sa fac si nu am alta solutie decat sa ma duc la ei sa pierd timpul
Da, aveam cont

vyalli
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2021, 17:48
Auto: Kia Proceed GT-LINE 2022
Location: bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by vyalli »

Salut,
Am facut contul online si m-am dus la ANAF cu nurmarul de inregistrare ca sa ma pot conecta.
Online dureaza 3 zile iar cererea depusa dureaza 5 zile.
VirgilVor wrote: 14 Apr 2022, 19:39 Salut,

Bine v-am găsit!
Și eu am plătit avansul pt Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT în februarie și am termenul de livrare, pe hârtie, de "60 zile lucratoare din data de 1 ale lunii de producție Aprilie 2022".
De la bun început mi s-a spus ca, cel mai probabil, va fi livrata la sfârșitul lui iulie, începutul lui august.
Nu am pus trapa și scaunele electrice iar culoarea este Dark Penta Metal.

Seara buna, tuturor!
Eu am comandat Kia proceed GT LINE manual pe 22.02.2022 si dealerul mi-a zis ca v-a fii livrata la mijlocul lui Iunie sau sfarsitul lui Iulie....a intrat in fabricatie la 1 Aprilie( buna gluma :)))) si v-a fii livrata intre 20-25 Mai.

De la dealer mi-a zis ca am avut noroc ca am luat-o manuala ca altfel dura si mai mult.

Sa vedem , pana nu vine nu cred

Post Reply

Return to “Generalităţi”