Lista asteptare masina

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Ca tot ti a venit masina .... Sue them !

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by natarau »

Nu se anunță vremuri bune nici pe viitor :(
Parcă imi pare puțin rău ca nu am căutat și pe la alți dealeri un xceed configurat cum il vreau, deja in stoc sau pe drum.

O nouă criză majoră: Războiul din Ucraina a oprit producţia la jumătate din cantitatea globală de neon necesară pentru crearea de chip-uri

https://m.zf.ro/eveniment/o-noua-criza- ... a-20616462

Monica
Posts: 3
Joined: 07 Mar 2022, 21:18
Auto: Kia Stonic
Location: Oradea

Re: Lista asteptare masina

Post by Monica »

psvkia wrote: 12 Mar 2022, 00:43 Ca tot ti a venit masina .... Sue them !

Nu o sa ajung si nici nu vreau sa ajung acolo.

Apropo, inca nu a venit, ca tre sa ajunga in Oradea masina.

Dar cel mai dezamagitor a fost faptul ca nu am fost tinuta la curent cu evoluția comenzii. Asta pe mine m-a incurcat destul de mult. Daca stiam din start ca va dura mai mult livrarea, nu imi vindeam masina anterioara asa repede. In cazul asta eu sunt fara masina de aproape 4 luni.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Monica wrote: 12 Mar 2022, 10:23
psvkia wrote: 12 Mar 2022, 00:43 Ca tot ti a venit masina .... Sue them !

Nu o sa ajung si nici nu vreau sa ajung acolo.

Apropo, inca nu a venit, ca tre sa ajunga in Oradea masina.

Dar cel mai dezamagitor a fost faptul ca nu am fost tinuta la curent cu evoluția comenzii. Asta pe mine m-a incurcat destul de mult. Daca stiam din start ca va dura mai mult livrarea, nu imi vindeam masina anterioara asa repede. In cazul asta eu sunt fara masina de aproape 4 luni.
Asta e corect. Modul cum nu ne tin informati cu evolutia comenzilor.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Monica wrote: 12 Mar 2022, 00:33 Salut si scuze de off-topic referitor la model :D.

Am citit o parte din ultimele postari si vad ca se discuta de timpi mari de livrare.
Asa e si in cazul meu, care am comandat un Kia Stonic MY22(motorul de 1.2MPI cu 5MT) pe 19 iulie 2021 la Kia Oradea. Inca nu a fost livrata masina, dar azi am fost informata ca a ajuns in Bucuresti. Am scris zilele trecute un post despre comanda mea aici -> viewtopic.php?f=168&p=275853&sid=b96e53 ... 86#p275853


Am adus azi vorba la dealer de penalitatile de 0.1% pe zi pentru intarzieri, dar mi-a zis din start ca nu se aplica deoarece e vorba de un model nou. Din cate stiu, Stonic se fabrica de prin 2017, deci nu prea are cum sa fie vorba de model nou, right? Nici macar facelift nu cred ca e, din cate stiu au schimbat doar logo-ul Kia.

Tin sa subliniez faptul ca nu am fost informata de intarzieri, termenul de livrare din contract fiind sfarsitul lunii noiembrie.

Ceva idei sau sfaturi?
Stonic nu a avut parte de un facelift de curând, eu așa știu?Nu e vorba de niciun model nou.Eu zic sa nu ii ierți, nu ți-au trimis niciun document oficial cum că se prelungește termenul de livrare, așa că după cele 90 zile sunt buni de plata a penalizărilor de 0.1% pe zi dar din avans din câte știu.Daca nu vor, merita sa le faci o reclamatie la OPC.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Monica wrote: 12 Mar 2022, 10:23
psvkia wrote: 12 Mar 2022, 00:43 Ca tot ti a venit masina .... Sue them !

Nu o sa ajung si nici nu vreau sa ajung acolo.

Apropo, inca nu a venit, ca tre sa ajunga in Oradea masina.

Dar cel mai dezamagitor a fost faptul ca nu am fost tinuta la curent cu evoluția comenzii. Asta pe mine m-a incurcat destul de mult. Daca stiam din start ca va dura mai mult livrarea, nu imi vindeam masina anterioara asa repede. In cazul asta eu sunt fara masina de aproape 4 luni.
Daca îți spuneau din start cat durează nu o mai comandai.La mai toți dealerii de la alte mărci îți spun că durează mult, KIA îți spune că dureaza puțin ca sa te "agate" cu comanda.I-am zis agentului sa îmi spună sincer cat durează că oricum o comand, 2-4 luni maxim și am deja 4 luni și ceva și nimeni nu știe absolut nimic.Si o prietena a comandat acum 2 ani si ceva un Sportage, până in pandemie, și i-au spus 2 luni, eu i-am zis 6 luni pentru că vedeam pe forum când primesc clientii mașinile, și a durat 5 luni jumate.Credeti că agentul nu știa că durează atâta?Dar daca ii spunea din start cat durează se ducea în altă parte.Si ca o paranteză, un prieten a comandat o Skoda Karoq și i-au zis că durează 1 an însa a primit-o după 6 luni, in noiembrie.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Minu wrote: 12 Mar 2022, 10:35
Monica wrote: 12 Mar 2022, 10:23
psvkia wrote: 12 Mar 2022, 00:43 Ca tot ti a venit masina .... Sue them !

Nu o sa ajung si nici nu vreau sa ajung acolo.

Apropo, inca nu a venit, ca tre sa ajunga in Oradea masina.

Dar cel mai dezamagitor a fost faptul ca nu am fost tinuta la curent cu evoluția comenzii. Asta pe mine m-a incurcat destul de mult. Daca stiam din start ca va dura mai mult livrarea, nu imi vindeam masina anterioara asa repede. In cazul asta eu sunt fara masina de aproape 4 luni.
Daca îți spuneau din start cat durează nu o mai comandai.La mai toți dealerii de la alte mărci îți spun că durează mult, KIA îți spune că dureaza puțin ca sa te "agate" cu comanda.I-am zis agentului sa îmi spună sincer cat durează că oricum o comand, 2-4 luni maxim și am deja 4 luni și ceva și nimeni nu știe absolut nimic.Si o prietena a comandat acum 2 ani si ceva un Sportage, până in pandemie, și i-au spus 2 luni, eu i-am zis 6 luni pentru că vedeam pe forum când primesc clientii mașinile, și a durat 5 luni jumate.Credeti că agentul nu știa că durează atâta?Dar daca ii spunea din start cat durează se ducea în altă parte.Si ca o paranteză, un prieten a comandat o Skoda Karoq și i-au zis că durează 1 an însa a primit-o după 6 luni, in noiembrie.
Chestia asta ca si la altii dureaza mult a devenit o scuza penibila, gen capra vecinului. De ce ne-ar interesa cum e la altii ?. Contractul e cu Kia pe un termen contractual.Ai clauza ca daca la altii intarzie, va intarzia si la tine ? Ai clauza ca daca a fost pandemie si e criza de chips va intarzia ? Ai doar clauza de forta majora, care nu exista. Cand o disparea fabrica aia de pe Terra, aia e forta majora.

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Lista asteptare masina

Post by natarau »

De pe grupul de Facebook pentru KIA Xceed:
Salutare,
"Proaspat propietar de Xceed 1,5 T-GDI 160 cp manuala fara Hybrid. Masina comandata in 20 dec 2021, productie februarie 2022 si ajuns la dealer pe 10.03.2022."

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FLOPY »

Am intrat și eu de curiozitate pe site-ul Kia și dacă vrei să configurezi un Ceed ( doar la acest model am încercat), nu îți dă voie, apărând mesajul : " Acest model nu poate fi configurat în acest moment.Vă rugăm să vă adresați Departamentului de Vânzări pentru a verifica disponibilitatea versiunilor de echipare aflate în stoc. Vă mulțumim ".
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Asta am sesizat si eu pe pagina trecuta, cred ca au probleme foarte grave cu timpii de livrare, prima oara au scumpit masinile cu 7DCT dupa care au blocat comenzile pentru toate masinile, cred ca sunt in aceeasi situatie precum Hyundai anul trecut cand din iunie nu mai luau comenzi pentru Elantra de exemplu, deoarece timpul de asteptare era si de 9 luni.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

Minu wrote: 14 Mar 2022, 10:27 Asta am sesizat si eu pe pagina trecuta, cred ca au probleme foarte grave cu timpii de livrare, prima oara au scumpit masinile cu 7DCT dupa care au blocat comenzile pentru toate masinile, cred ca sunt in aceeasi situatie precum Hyundai anul trecut cand din iunie nu mai luau comenzi pentru Elantra de exemplu, deoarece timpul de asteptare era si de 9 luni.
Si cum se lauda ei in presa auto economica mondiala ca sunt singurul grup care nu au probleme cu chip shortage si ca bat ratingurile de vanzari .... si comunicarea cu clientul e .... no comment

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by alexs »

@Minu @psvkia de ce considerati asta? raspunsul lor oficial este ca familia ceed o sa primeasca modificari si din acest lucru s-au sistat comenzile.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

@alexs: poti sa postezi un articol sau unde ai gasit informatia asta?Eu unul nu stiu nimic si nici dealerul nu m-a informat.Mi-e foarte greu sa cred asta din moment ce Ceed a avut parte de facelift deja acum cateva luni.Pe vremurile astea sa tot schimbi liniile de productie e nebunie curata.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by alexs »

Informatia asta o am de la mai multe reprezentante. Poate oricine sa sune si sa intrebe care-i faza. Raspunsul lor este ca pana in august s-au sistat comenzile pentru ca apar modificari in familia ceed.
Adevarul? Nu avem de unde sa-l stim. Eu chiar cred ca ei au fost anuntati fix ce transmit si ei mai departe. Acum ca e minciuna... nu stiu si nici nu mi se pare fair sa facem thread-ul asta un mini Sputnik/RT.

Si eu am o masina pe drum cu productie martie si nu mi place ce se aude... mai revin cu update uri poate utile si pentru altii :D

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Lista asteptare masina

Post by psvkia »

alexs wrote: 14 Mar 2022, 12:01 @Minu @psvkia de ce considerati asta? raspunsul lor oficial este ca familia ceed o sa primeasca modificari si din acest lucru s-au sistat comenzile.
Ma refeream la cei care deja au comandat masini DTC si le asteapta de pina la 6 luni sau mai mult. Referitor la noua generatie nu am gasit nimic despre asta ... nici un anunt oficial, nici un design, nici o schita, nici un camouflage-spy, nimic .... intotdeauna apare ceva inainte .... iar celor carora le propun deja sa accepte noua generatie in loc de masinile comandate ce le arati ? ce motorizari ? ce design ? ce optionale ? ce culori ? ce date tehnice ? nu mai zic ca o sa fie mai scumpe si o sa aibe termene de livrare foarte mari, si asta dupa ce clientii au asteptat deja cateva luni ....

Post Reply

Return to “Generalităţi”