Lista asteptare masina

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Lista asteptare masina

Post by Adeezah »

Și eu semnat contractul pe 11 Iulie pentru un GT Line 1.4T și abia 1 Septembrie data intrării in producție cu livrare in termen de 60 de zile. Deja nu mai am răbdare, mai ales ca la începutul lunii Noiembrie voi pleca din țara pentru 9 luni. A picat mai prost decât se putea. Sper măcar sa ajungă sa ii fac rodajul.

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Lista asteptare masina

Post by Adeezah »

Prima veste buna, am rezolvat cu Rabla și astrele am mai făcut o economie. Singurul minus ar fi prețul cerut de către dealer (2200) cu toate ca se puteau găsi la prețuri intre 1500-2000. Dar nu am vrut bătaie de cap. Orice plus este binevenit

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Titi87 »

Salutare,

Si eu am dat comanda la un Ceed SW 1.4 T gdi pe 19 August. Sper sa se miste repede pt ca rabla se incheie la mijloc de Nov, din cate am inteles, iar pana atunci trebuie sa fie dosarul complet; inclusiv masina achitata si livrata. Cei care ati plasat comanda prin rabla in perioada asta ce raspunsuri ati primit de la dealeri? Sunt increzatori cu termenul de livrare?

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan_cj »

Eu am cumparat un tichet rabla de la dealer lunea trecuta cand programul Rabla a demarat. Ieri am fost si am platit tichetul, care a fost 1800 ron.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Titi87 »

Pai si eu am dus toate actele necesare pentru validare. La mine nu a fost cazul sa cumpar tichet pt ca sunt proprietarul rablei. Dar ca sa fie validat discountul de la Stat, din ce am inteles, dosarul se incheie in momentul in care platesti masina si se face livrarea, dar nu mai tarziu de peruoada de incheiere a programului, care este mijloc de nov. In ideea asta, daca masina nu se livreaza pana atunci, este o problema. De aceea intrebam daca dealerii v-au garantat doscountul de 6500 lei sau v-au informat de cele de mai sus.

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Lista asteptare masina

Post by Adeezah »

Pe mine nu m-a informat dealerul referitor la faptul ca mașina trebuie livrata și achitata pana la mijlocul lunii Noiembrie și tocmai din acest motiv am vorbit astăzi cu el. El garantează faptul ca mașina o sa ajungă, și ar fi și normal deoarece comanda a fost plasata pe 11.07 cu data intrării in producție 01.09 termen livrare 30.10.
Chiar sunt curios ce se va întâmpla in cazul in care nu se va întâmpla conform celor planificate, dar cu siguranța dealerul va trebui sa restituie banii plătiți pentru voucher.
Dar sunt sigur ca aceștia își vor da silința astfel încât mașinile sa ajungă la timp, pentru ca altfel pierd și ei.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Titi87 »

Pai banii pt voucher clar, dar discountul rabla cred ca-l suportam noi ca si clienti. In mod normal ar trebuie sa fie livrata pana atunci, dar din cate am citit si pe aici uneori pot sa mai apara intarzieri. Mie mi-a zis ca intr-o situatie de genul ei nu-si asuma si eu trebuie sa platesc cei 6500 lei. M-a informat inainte sa incepem demersurile de cheastia asta si mi-am asumat. Eram curios daca prin alte orase v-au garantat ca-si asuma Kia cei 6500 lei, daca masina nu e livrata la termen.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by spdblue »

Seara buna. Daca nu aveti contract in care sa fie stipulate clar clauze referitoare la asumarea unei obligatii, este greu de crezut. Insa! Am vazut si destule situatii in care dealerii au suportat tichetul rabla. Acum ma veti intreba de ce tin cu ,,ursul"?!

Pe 23 august mi-am rezervat un model Kia Ceed 1,4 Best cu clima (modificare optionala). Azi le-am dus de la impozite hartia care arata ca nu am datorii. Dosarul isi urmeaza calea si este transmis mai departe. Din pacate pentru mine il trimit vineri, pe 01.09. Ar fi putut sa-l trimita si azi... Mai castigam (poate) 4 zile. Chiar si asa vad ca sunt multe comenzi. Partea buna este ca de la 6 luni s-a ajuns cam pe la trei luni (nu intamplator sunt trecute si 60 de zile...de munca).

Sper si imi doresc sa nu pierd tichetul rabla si sper sa nu urce euro....Ar fi multe de spus, dar ma opresc aici. Am cochetat cu ideea cumpararii unui Peugeot 3008. Insa asteptam cu cel putin o luna mai mult decat la KIA. Oarecum, fiind posesor de KIA, ma sint atasat de marca, de faptul ca am o masina fiabila (inca :D ), dar si de garantia generoasa de 7 ani. As fi vrut un Elantra...dar...

In contractul de rezervare eu inca nu am trecut Programul rabla...ceea ce inseamna foarte multa prudenta din partea dealer-ului si faptul ca nu-si asuma eventuala depasire a perioadei. Contractul il voi semna de abia in momentul in care masina mea va fi ,,oarecum" pe banda. Ne mai auzim.
Drum bun si numai bine!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

marius_ar
Posts: 24
Joined: 02 Oct 2018, 09:51
Auto: Kia Ceed 2019
Location: Arad

Re: Lista asteptare masina

Post by marius_ar »

Eu sunt unul din cei care au primit masina dupa expirarea valabilitatii voucherului. Conform legii dupa care se dau tichetele, daca masina nu este livrata la timp din vina dealerului/importatorului/producatorului, sunt obligati sa suporte ei pretul tichetului. Cel putin asta era valabil pana la ultimul program Rabla.
La cel de acum nu m-am interesat, dar sunt convins ca nu a scos nimeni prevederea asta, iar vanzatorul nu poate sa anuleze ceea ce scrie in lege.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Titi87 »

Ms de raspuns, Marius. Good to know!

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by spdblue »

Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Nadstrif
Posts: 26
Joined: 27 Apr 2019, 18:47
Auto: Kia Ceed 2019 1.4 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Nadstrif »

Am vorbit astazi cu dealer-ul si mi-a confirmat ca masina s-a fabricat si am primit seria de sasiu. Livrarea ar trebui facuta in 21 de zile, deci sa speram ca nu mai sunt si probleme de transport, caci la final de septembrie imi expira voucher-ul rabla :( .

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Lista asteptare masina

Post by Dr.Agosh »

t) în situația în care achiziționarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa sa exclusivă, să ofere proprietarului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării valabilității notei de înscriere, posibilitatea achiziționării unui autovehicul nou, din al cărui preț de comercializare, cu TVA, se va scădea cuantumul primei de casare și, dacă este cazul, cuantumul ecobonusului;

Asta am gasit in link-ul pus de spdblue. E la partea de obligatii ale producatorului.

Sau Nu
Posts: 40
Joined: 24 May 2019, 14:06
Auto: Ceed SW 1.4TGDI
Location: Alba Iulia

Re: Lista asteptare masina

Post by Sau Nu »

Salutare
După o lungă așteptare (comanda dată în 24 mai ridicată ieri 06 septembrie) a venit Regina. Mașină e un Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT echipare Best +optinale de 600 euro.
Prima impresie, foarte buna, mi-a întrecut așteptările. O sa revin cu amănunte.
Celor care mai au de așteptat le urez răbdare și tutun :D .
Drumuri bune și să auzim de bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Coroama Daniel
Posts: 41
Joined: 25 Mar 2019, 13:38
Auto: Kia Ceed Sw
Location: Timisoara

Re: Lista asteptare masina

Post by Coroama Daniel »

Felicitari, sa ai parte de ea cu multi km si fara incidente iti transmite fratele ei ImageImage

Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Generalităţi”