Sistem de Franare de Urgenta

ciprian2020
Posts: 5
Joined: 30 Oct 2020, 15:29
Auto: KIA CEED
Location: Bucuresti

Sistem de Franare de Urgenta

Post by ciprian2020 »

Salut,
Detin un Ceed III, 2020. 1.4 tgdi, dotat cu toate functiile de siguranta activa.

Intrebarea si curiozitatea este: v-ati aflat vreodata in situatia in care sistemul de evitare a impactului frontal a actionat decisiv si cu succes?
Singurele momente in care sistemul actioneaza e in trafic de oras, bara la bara: cand opresc de tot masina, obisnuiesc sa vin mai aproape de masina din fatza si deja am invatat cand va actiona sistemul DESI SI EU SUNT CU PICIORUL PE FRANA SI O APAS.

Dar de asta sunt curios. ca eu actionez frana cam in acelasi timp cu sistemul. DAR in afara orasului, la viteze mari nu am avut, din fericire ocazia sa vad sistemul de evitare frontala a coliziunii.

Voi? ati avut ocazia ?

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Sistem de Franare de Urgenta

Post by FulgaCA23 »

Salut,

La mine a intrat cam de 3 ori sistemul in functiune. Deobicei merge cam la orice viteza, daca masina sesizeaza ca e un pericol iminent (calculeaza ea viteza de deplasare si distanta si cand considera pune frana). Eu am pe Ceed GT MY23.

JJBAnonymous
Posts: 4
Joined: 18 Nov 2020, 13:05
Auto: Ceed III
Location: Galati

Re: Sistem de Franare de Urgenta

Post by JJBAnonymous »

Mie mi-a frânat o dată când s-a gândit unul să facă la dreapta din scurt. Problema este că eu am rămas cu impresia că mi-a tras și de volan spre stânga, spre contrasens. Sunt curios dacă aveam mașină de pe contrasens dacă mai trăgea.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sistem de Franare de Urgenta

Post by quelloo »

nu cred ca exista sistemul ala de virare la urgenta pe Kia
poate erai deja intr-o curba cand a aplicat franarea de urgenta
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Sistem de Franare de Urgenta

Post by alexcrist »

Nu știu exact pe ce modele e pus, dar Kia are sistem de virare de urgență. Vezi reviewul la EV9 de la CarWow, minutul 24:01



Și parcă am citit în manual ceva de virare și la XCeedul meu, dar nu mai țin minte ce. Posibil să-mi joace și mintea feste, dar poate o să încerc să caut.

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: Sistem de Franare de Urgenta

Post by skemosu »

A intrat de vreo 2-3 ori cand cineva in fata a virat dreapta si a incetinit brusc fara sa semnalizeze. As fi franat si eu, dar sistemul a sesizat o idee mai repede, deci a functionat corect.

Alta situatie in care intra dar nu imi place, e la depasirile mai din scurt, cand vii aproape de cel din fata si iesi rapid in depasire imediat dupa ce a trecut masina din contrasens.Se pare ca "nu apreciaza" manevra 😀. Ce e nasol e ca atunci cand iesi in depasire asa , iti taie usor gazul si te surprinde putin. Dar e functionare normala, el evaluand viteza cu care te apropii de cel din fata si ii rezulta risc de impact.

As vrea uneori sa il pot dezactiva, chiar si temporar, dar per ansamblu e ok sistemul in majoritatea cazurilor.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Sistem de Franare de Urgenta

Post by bprodan »

Poti sa il dezactivezi, permanent. Eu il am pus doar pe modul avertizare, face beep beep si atat, pentru ca patesc la fel ca tine cand fac depasiri din scurt. Si asa e fustrant ca te deranjeaza/sperie fix cand te concentrezi sa schimbi banda, dar ma gandesc ca odata si odata o sa aiba si un rol util.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Sistem de Franare de Urgenta

Post by AIVV »

Mi s-a intamplat, cand ieseam cu spatele din parcare, pe sensul opus de mers sa treaca o masina si sa imi puna frana, eu nu aveam nici un gand sa ajung pana acolo, intram pe banda mea si ma duceam linistit.

Dar a fost si util de 2-3 ori, asa ca il tin activ. In general mi se pare ca merge bine

Mikael
Posts: 31
Joined: 11 Apr 2021, 11:16
Auto: Xceed
Location: Bucuresti

Re: Sistem de Franare de Urgenta

Post by Mikael »

La mine a frânat deși zic ca nu era nevoie, iar cel din spatele meu a frânat si el, dar cel din spatele lui nu a mai avut timp si l-a lovit pe el împingându-l in mine. Drept rezultat bara spate a avut de suferit.

Post Reply

Return to “Generalităţi”