Mici probleme

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Mici probleme

Post by Mr.NiceGuy »

Fiind mai rece, în dimineața aceasta am auzit unele scârțâieli din zona trapei, iar în zona locului de unde se acționează trapa (cel cu iluminatoarele) mici vibrații, pe care nu le-am mai auzit până acum.
Câteodată, pe drum cu denivelări se aud mici scârțâieli in partea dreaptă a mașinii însă nu am reușit să îmi dau seama de unde ar putea fi (scaun față sau uși).
Aș dori să știu dacă vorba aia "așa face toate" sau ar fi un mic caz de rezolvare pe garanție.

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Mici probleme

Post by dominum »

Asa fac toate, cel putin la mine, mai ales cand trec peste un obstacol mai mare :)

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mici probleme

Post by BAU »

Este posibil sa faca asa din cauza caroseriei . Fiind caroserie portanta , se deformeaza mai usor . La mine facea asa hayonul cand mergeam pe drum accidentat si cand urcam vre-o bordura . Am reglat tampoanele de cauciuc si s-a linistit .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Mici probleme

Post by Mr.NiceGuy »

Unde ai reglat tampoanele de cauciuc, bănuiesc că la service nu?
Întradevăr se aude pe teren accidentat, pe drum cat de cat asfaltat nu se aude. Nu e tare sunetul, doar cat sa tulbure liniștea. Am citit pe niște forumuri din SUA și se pare că e o problemă comună (s-au schimbat ceva piese din mecanismul trapei), chiar și la mașini noi, KIA știe de ele.
A încercat cineva să o rezolve pe garanție sau cei de la service "te traduc".

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mici probleme

Post by BAU »

Pentru hayon problema este banala , o rezolva orice copil . Sunt cele doua tampoane de cauciuc " pe hayon" al caror reglaj se face prin infiletare .


Poti incerca si de aici poate iei putin din jocuri si scade zgomotul . Dar daca tu zici ca la tine problema ar fi la trapa si poate usi ( dar in acelasi timp spui ca se stie de acest lucru ) , nu stiu ce se poate face.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Mici probleme

Post by Mr.NiceGuy »

Unde anume sunt cele două tampoane de cauciuc, că eu tot nu mi-am dat seama?!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Mici probleme

Post by Nesta3 »

EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Mici probleme

Post by Mr.NiceGuy »

Mulțumesc pentru informație, chiar nu am băgat de seamă că existau acele două tampoane de cauciuc. O să le rotesc să văd dacă dispare zgomotul.
Mai am însă o mică problema: la trapă există un butonas mic din plastic, e chiar lângă colțul trapei (pe interior) și probabil are rol de a stabiliza trapa, atunci când este închisă. Nu știu cum a dispărut, dar am comandat altul (a costat mai mult transportul) și ieri am încercat să îl montez, însă nu am reușit.
Știe cineva dacă se montează prin presare sau dacă are vreo poziție inițială în care se montează?
Nu știu dacă influențează cu ceva lipsa lui, dar pentru liniștea sufletească, aș vrea să fie montat.
Atașez fotografii cu locul unde se află (în colțul trapei, pe interior) și cu butonasul in sine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Mici probleme

Post by Caralumba »

La cum arata, mai mult ca sigur prin presare. Unge-l un pic cu ceva sa intre mai usor.
Fair day, be well !
Image

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Mici probleme

Post by Mr.NiceGuy »

Știți cumva dacă șezutul blanchetei spate se poate rabata? Am citit manualul și nu scrie că s-ar rabata șezutul, doar spătarul.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Mici probleme

Post by Nesta3 »

Il poti scoate doar.Trebuie sa tragi puternic de laterale, dar nu prea tare ca ai vreo 2 mufe pentru incalzirea sezutului legate de acesta.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Mici probleme

Post by Mr.NiceGuy »

E prins în ceva cleme doar? În afară de mufele de la încălzire, nu risc să mai stric/rup ceva?

Post Reply

Return to “Optima”