KIA OPTIMA

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: KIA OPTIMA

Post by panzer »

ma rog ... nu asta era ideea. Oricum pe ala de 245 cp il pun doar pe GT Line, automata, si cu cam tot ce vrei pe ea, care incepe de pe la 36.000 euro

Masina mi-a placut. Imediat ce ma mai eliberez merg la un test drive.

Ce nu imi place sunt preturile. i40 de lista este cu 5.000 euro mai jos.

Cu tot respectul, nu poti sa fii Kia si sa incepi de la 25.000 euro cu un diesel de 1.7 pe o masina din clasa D! Trimiti pe toata lumea direct la Mondeo si la Superb.
Nu ai traditie in clasa D, nu ai cum sa pui pretul asta mare si sa te astepti sa vinzi ceva. Mondeo de lista e mai jos. In plus Mondeo e masina de flota, toata lumea o vede pe strada, discounturile "traditionale" la Ford sunt cam de 5000 pe Focus si 7.000 pe Mondeo.

Mai ai un singur pas si incepi de la 31.000 euro ca Audi A4.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA OPTIMA

Post by eugenflorinmanea »

@Nesta era o paranteza-kia mai are de munca totusi la motoare si suspensie. Saab nu se mai produce de prin 2012, deci era imposibil sa aiba motoare Euro 6.

Panzer Depinde si de ce dotari vorbim. Totusi au evoluat mult ca si calitate , ori calitatea costa indiferent ca scrie pe masina kia sau audi. Mie I40 mi se pare peste Insignia la interior, nu stiu Optima cum e.
SAAB 9-5

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: KIA OPTIMA

Post by Flavyus »

Foarte misto masina la interior, minimalista dar totusi da o senzatie de premium.
Totusi nu cred ca poate concura pe clasa medie, sunt nume consacrate.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: KIA OPTIMA

Post by panzer »

De acord cu toata lumea. Versiunea veche mi-a parut ca incerca sa fie "flashy" la interior. Mult crom, multe plastice lucioase. Parca era gandita la interior de un indian.
Aceasta noua e mai nemteasca la interior. Lasa senzatia de simplu, elegant, minimalist. Faina.

N-am apucat sa o conduc. Nici n-am apucat sa intreb ce au la test-drive. Dar sigur trebuie mers repede la test drive caci nu va dura mult si o vor vinde si pe cea de test drive.

Opel-ul nu il mai inteleg de cativa ani. Se pare ca nu sunt singurul avand in vedere cat de mult le-au scazut vanzarile. In clasa D e jale din cauza nemtilor cu Passat/Superb. Accord nu se mai vinde in Europa, francezii nu conteaza, italienii nu conteaza. Doar Mondeo cu sora Mazda 6. Toyota Avensis surprinde prin faptul ca nu stie ce vrea sa fie.

Toti producatorii insista pe mini SUVuri la toate clasele. Pe clasa D nu se mai concentreaza nimeni. De parca toti suntem aventurieri. Si ne petrecem timpul pe munti pana si tarile care nu au nici un munte. Misto smechereala asta de marketing.

Daca am dreptate si pretul Optima e umflat cu 5000 euro ar fi interesant de facut un test drive combinat: Sportage vs Optima. Caci la pret se vor dovedi similare. :roll:

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: KIA OPTIMA

Post by quelloo »

panzer wrote:Azi am fost la revizie cu masina mea si in showroom e noua Optima SW 2.0 TGDI (245hp), GT Line.

Am vazut si una de test drive. Nu cred insa ca era TGDI.

Cred ca e cea mai puternica motorizare din gama KIA. Fata de versiunea anterioara, e foarte bine facuta la interior. Nu iti mai lasa impresia de mult crom si stralucire, mai degraba de o limuzina sobra, business. Si pretul care trece binishor de 36.000 euro. La 4.85m e mare. E clar in zona Mondeo/Superb.
Am remarcat si garda la sol: 13cm sau 14.5 in functie de configuratie.

Sper sa o mai remarce si altii. Eu sunt foarte ingrijorat. Nu m-am mai simtit asa de atras de o masina din momentul 2008 ianuarie cand m-am urcat prima data in Ceed 1. Si ingrijorarea mea e mare la cat costa.

@quello? 245hp benzina! :mrgreen:
vreau sa vad si poze. nu iau dric decat daca seamana cu conceptu ala sportspace. si la banii aia deja conteaza mai multe. nu mai vorbesc de audi S3 care are 300 cp euro 6 din 2l.
daca e doar tractiune fata tre sa mai taie 16000 din pretul ala parerea mea (where's the fun)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: KIA OPTIMA

Post by panzer »

Ce am spus eu sa o cumperi?! Am remarcat noul motor. Kia nu a trecut din cate stiu eu de 190 cp pe Ceed GT.

Spuneam doar ca merita vazuta. Aceasta fata de cea veche. S-au indepartat un pic de la concept, dar nu mult. In plus pozele cu conceptul erau rosii. :)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: KIA OPTIMA

Post by quelloo »

206 sau 204 pe ceed GT din cate stiu.
sportspace-ul ala chiar arata bine din toate pozele. si asta arata binisor dar nu la fel de :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: KIA OPTIMA

Post by chubby »

Ceed GT are 204 :)
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

ciprianmmm
Posts: 1
Joined: 03 Oct 2017, 20:41
Auto: Kia Optima
Location: Romania - Galati

Re: KIA OPTIMA

Post by ciprianmmm »

Dragi colegi,

Sunt posesor de Kia Optima si vreau sa intreb in "echipa" daca cineva are probleme cu motorul de 1.7 CRDI cu "introdus motorina in baia de ulei". Cam la 1000 Km in oras baga motorina in baie cam 1.5l (creste nivelul pe joja de ulei). Nu scoate fum dar cam consuma.10 - 11 l in oras. Afara 6.3 la autostrada 130 - 150 Km/h.
Are cineva aceleasi simptome sau a rezolvat cineva asemenea problema?
M-ar interesa solutia fara scos DPF si anularea regenerarii din calculator.

Multumesc pentru raspunsurile voastre viitoare.

DaVicious
Posts: 1
Joined: 10 May 2018, 15:52
Auto: KIA OPTIMA 1.7 136 C.p Automat
Location: Bucharest

Re: KIA OPTIMA

Post by DaVicious »

Salutare tuturor,

Inca nu sunt posesor Kia, dar doresc sa achizitionez o Optima 1.7 diesel sau Hybrid-ul 2 litri benzina second-hand si m-ar interesa care sunt parerile, problemele intalnite, consumul, costurile de intretinere, satisfactiile cu masina din punctul de vedere a unui utilizator normal. Intr-un regim de circulatie de 70% oras (bucuresti) si 30% afara care ar fi consumurile.

Multumesc pentru raspunsuri!

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: KIA OPTIMA

Post by dominum »

Salut, eu sunt posesorul unei kia optima 1.7 diesel si pot sa spun ca se comporta foarte bine. O folosesc cam 60%in oras is 40% in afara. Consumabilele nu sunt asa scumpe in comparatie cu celelalte marci. Am schimbat la ea : ulei cutie viteze cost cu manopera 600 ron, discuri frana fata - 600 ron, placuta fata + spate, ulei motor, filtre etc. Masina are 124km si nu am avut nici o problema cu ea pana acum. In legatura cu consumul am facut craiova - timisaora si am scos un consum de 4.7 cu o viteza de 120km... In oras ajunge si la 8-9... Modelul meu este din 2013..

ionut_slatina
Posts: 2
Joined: 24 Feb 2018, 21:36
Auto: Skoda
Location: Slatina

Re: KIA OPTIMA

Post by ionut_slatina »

Buna seara dragi colegi. Sunt posesor de Sportage III 2.0 crdi 184 Hp automat, luat sh începând cu Martie 2018 și de atunci când te obișnuiești cu “binele” te costa :)
Am vândut și cealaltă mașina (Skoda Octavia 3) ca sa achiziționez o Optima tot din 2014-2015 sh însă aici intervine o problema. Dacă la Sportage am mers cu una înainte sa ma hotărăsc ca e ce vreau, optima este foarte rară pe strada (cel puțin pe zona Olteniei) și nu am reușit sa văd și sa fac nici un test cu aceasta bijuterie. In special ma interesează 1.7 crdi dar nu ma dau in laturi nici de la un hybrid dacă reușește sa îmi unga simțurile.

In zona Olt-Dolj-Argeș-București ma poate ajuta un coleg cu vizionarea LIVE a mașinii ? Și dacă ma da și o tura cu ea promit un spritz de vara !!! Prefer sa fac un drum la unul dintre voi decât sa comand o mașina “orbește” fără sa îmi dau seama dacă este ceea ce trebuie. Am sunat la reprezentantele Kia-Hyundai ptr mașina și motorizare dar se pare ca nu are nimeni la drive test 1.7 crdi automat 😞

Seara faina !

GeorgeCrn
Posts: 1
Joined: 26 Oct 2021, 16:57
Auto: Kia optima
Location: București

Re: KIA OPTIMA

Post by GeorgeCrn »

Salut. Dețin o kia optima 10.2016.
De ce portbagajul nu se blochează? Toate ușile sunt închise, iar portbagajul nu... Dacă ma poate îndruma cineva.

Post Reply

Return to “Optima”