Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Elful831
Posts: 9
Joined: 03 Feb 2024, 00:33
Auto: Cee’d
Location: Bucharest

Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Post by Elful831 »

Salutare,
Sunt proaspăt posesor de Cee’d 2010 facelift, iar recent am făcut accident. Am încercat să caut piese la dezmembrări, unele, altele le-am luat noi (radiator răcire, climă). Am încercat pe la centre de dezmembrări însă nu am găsit aproape nimic din partea din față: bară, grile, trager, armătură, faruri, vas expansiune, spălător etc. Am găsit pe AUTODOC unele, iar altele aftermarket care miros a plastic (bară sau trager), made in Taiwan. Sunt bune cele aftermarket?
Iar referitor la accident am mai avut probele cu ea în curbe pe accelerație sau pe frânare ușoară, derapează ușor de spate, mi s-a întâmplat de 3 ori iarna asta, numai pe asfalt umed. Să fie o problemă de la articulații/bielete/cap de bară sau de la anvelopele all season cu care le-am luat? I s-a mai întâmplat cuiva?
Mulțumesc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

MCA
Posts: 63
Joined: 17 Nov 2019, 21:18
Auto: Kia Cee`d 1.6 GSL SW ED 2011
Location: Ploiesti

Re: Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Post by MCA »

Salutare!
Anvelopele allseason sunt in princiupiu bune iarna maxim 2 ani. Dupa devin rigide si "periculoase" la temperaturi scazute.
Anul trecut am avut si eu un mic accident si a trebuit sa schimb bara fata si cateva piese. Din pacate modelul Cee`d 1 FL a fost vandut in numar de exemplare foarte mic si de aici sansele mici sa gasesti piese la dezmembrari ( ex. bara fata, tragere ) Si daca gasesti sunt foarte scumpe. Eu am optat pentru bara fata aftermarket. Se potriveste foarte bine numai ca trebuie putina rabdare sa pui pe ele celelalte piese OE sau aftermarket ( eu am recuperat grila radiator, rama si proiector dreapta si rama de la proiector stanga. Si am cumparat grila de sub numar , carenajul pe stanga si proiectorul ceata stanga. Baiatul care mi le-a montat a lucrat ceva la ele, a incalzit intr-un loc bara sa o modifice putin pentru a intra rama proiectorului drept).
Daca vrei iti pot lasa in PM numarul de la departamentul de piese MIT Motors. Dl Jipa este foarte ok. Aveau anul trecut bara fata pe original la 1200 lei.
Daca vrei adresa firmei de unde am luat bara, la fel. imi scrii si iti las PM.
Spor la reparat!

Poti incerca si aici:
https://www.pieseauto.ro/bara-fata/kia/ceed/

Elful831
Posts: 9
Joined: 03 Feb 2024, 00:33
Auto: Cee’d
Location: Bucharest

Re: Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Post by Elful831 »

Salutare,
Mulțumesc de informații, am încercat pe site-ul ăla, ca de acolo mă aprovizionez pentru un Stilo și nu am găsit prea multe din ce am nevoie, deși am sunat la vreo 25 de centre. Bara am găsit-o tot acolo, aftermarket la 616 lei și cu tragerul la 463, să văd dacă țin până la 5 ani fără probleme.
Referitor la situația cu derapările am întrebat ca nu am mai avut anvelope all season, doar specifice și eram curios dacă a mai pățit cineva la fel fiind în dubii dacă e de la anvelope sau bielete/capete de bară.
Aștept săptămâna viitoare să vină și restul pieselor de pe AUTODOC sa văd ce mai trebuie după ce o desface băiatul de la service.

robert.kia.ceed
Posts: 3
Joined: 28 Feb 2024, 20:44
Auto: Ceed 2008
Location: Craiov

Re: Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Post by robert.kia.ceed »

Si eu am patit o , marti 13 febr. Am lovit un corsa cu partea mea dreapta fata. Am luat deja aftermarket made in taiwan bara fata, capota motor, trager (din plastic reciclat) , vas lichid parbriz (cu capacul care se deschide invers) , pompa rezervor apa (febi blisten) si farul cu motoras de reglare tyc. Am platit 24 milioane. Si reparatia/manopera cred ca minim 1500 ron.
Referitor la masina, a ta pare mai lovita ca a mea. Si da , pe fata am avut allseason MICHELIN noi, luate anul trecut. Masina s a dus saniuta. Nu mi a venit a crede, era dimineata la 8 si carosabil umed. Si da, dupa atatia ani masinii ii trebuie schimbate bucsarae si tot ce tine de suspensie inclusiv casata directie.
Pentru mine a fost invatare de minte, urmatoarea va fi una mai comuna.... Adica passat. Deci piesele originale la Mit erau 7000 ron, suspensia tot la ei 10000 deci cam 4000 euro...... aftermarket si nu in reprezentanta cred ca ma costa la jumatate. Asta e....

Elful831
Posts: 9
Joined: 03 Feb 2024, 00:33
Auto: Cee’d
Location: Bucharest

Re: Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Post by Elful831 »

Da, slabe calitativ. Trager-ul montat nu aliniaza piesele la dunga. Cel puțin farul stânga, nu mai e aliniat ca înainte. Pe piese am dat 3500 lei luate de pe autodoc, aftermarket și dezmembrări. Bară față, trager, armătură, radiatoare, vas antigel, lichid parbriz, far dreapta, proiector, becuri, grila inferioară, deflector, absorbant șoc, balamale. Din toate astea absorbantul șoc nu e la fel deloc, îl pun pe cel vechi ca lipsesc vreo 30 cm, unul nou fiind 900 lei ( pentru 1,2m de polistiren presat) și vasul de antigel, ambele de pe autodoc. S-ar putea să caut și aripa dreapta ca s-a rupt o ureche de prindere. Din păcate se observă calitatea slabă a pieselor aftermarket, dar așa e cu salariul din România. Uneori iei ce îți permiți. Manopera încă nu știu, aștept să termine să îmi spună.

robert.kia.ceed
Posts: 3
Joined: 28 Feb 2024, 20:44
Auto: Ceed 2008
Location: Craiov

Re: Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Post by robert.kia.ceed »

Tragherul e cumva Tang Yong? Al meu e din plastic negru , pare reciclat iar unde sunt gauri filetate au acea piulita de se preseaza si ramane in pozitie. Tragarul si capota sunt luate de la o firma no name , bara fata e de la autokarma . Vedem cat tine in timp . Nici mie nu imi par de calitate. Dar am vazit ca Tang Yong se lauda pe internet, iar cei de la autokarma au zis de bine de ei. Referitor la manopera la mine e minim 15 mil. Se mai adauga vopseaua 1000 ron bara si capota.
Deci 1000 euro tinichigeria si vopsirea la coltul blocului , tot ce tine de suspensie si directie 2000 euro. Si pe net gasesti una la 5000 euro poate si cu dotari, sau mai spatioasa. Chiar nu ma mai intereseaza cum iese. Va deveni masina de naveta prin oras.

robert.kia.ceed
Posts: 3
Joined: 28 Feb 2024, 20:44
Auto: Ceed 2008
Location: Craiov

Re: Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Post by robert.kia.ceed »

Tragherul e cumva Tang Yong? Al meu e din plastic negru , pare reciclat iar unde sunt gauri filetate au acea piulita de se preseaza si ramane in pozitie. Tragarul si capota sunt luate de la o firma no name , bara fata e de la autokarma . Vedem cat tine in timp . Nici mie nu imi par de calitate. Dar am vazit ca Tang Yong se lauda pe internet, iar cei de la autokarma au zis de bine de ei. Referitor la manopera la mine e minim 15 mil. Se mai adauga vopseaua 1000 ron bara si capota.
Deci 1000 euro tinichigeria si vopsirea la coltul blocului , tot ce tine de suspensie si directie 2000 euro. Si pe net gasesti una la 5000 euro poate si cu dotari, sau mai spatioasa. Chiar nu ma mai intereseaza cum iese. Va deveni masina de naveta prin oras. Ce vreau sa spun e ca cei care mai loviti masina mergeti direct la proprietar si o luati, o radiati luati piesele de va trebuie de pe ea si dupa o dati la dezmembrari, macar aveti piese originale, poate si pe culoare. Spor!

Elful831
Posts: 9
Joined: 03 Feb 2024, 00:33
Auto: Cee’d
Location: Bucharest

Re: Piese Cee’d - OE, OEM sau SH

Post by Elful831 »

Salut, răspund tocmai acum ca nu mai știam parola și introduceam eronat un e-mail.
Nu știu, l-am luat de la unii care comandă din Grecia piese aftermarket. Din plastic întărit negru e și asta. Încă nu e gata, deci n-am preț final. Aștept să vopsească griul ăla cu xiralic.

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”